HOIA on uus äpp, mis aitab tuvastada COVID-19 levikut

#HOIA äpp #kasulikud rakendused #koroona
2 min lugemine

Tegu pole imerelvaga, kuid siiski olulise sammuga viiruse leviku piiramisel.

 

20. augustist on Google Play’s ja App Store’s allalaadimiseks äpp HOIA, mida kasutades saad anda oma panuse koroonaviiruse tõkestamiseks.

 

 

Tegu on Eesti ametliku rakendusega, mis aitab tuvastada lähikontakti Covid-19 nakatunuga. Eesmärk on sellest saada võimalikult kiiresti teada, et seejärel juba astuda vajalikke samme enda ja teiste tervise kaitseks.

Rakendus on tööpõhimõttelt üsna lihtne. Peale äpi installimist ja avamist tuleb anda luba selle töötamiseks taustal. Teiste lähedalolevate telefonidega suhtleb äpp üle Bluetoothi vahetades anonüümseid koode. Kui äpi kasutaja saab koroonaviirust testides positiivse tulemuse, siis saab ta oma nakkuse rakenduses kinnitada.

Kasutaja, kelle läheduses on positiivse testi andnud inimene, saab telefoni teavituse. Seejuures on testi tulemus eelnevalt kinnitatud terviseameti ametliku informatsiooniga. Seejärel peaks inimene võtma ühendust oma perearstiga ning alustama eneseisolatsiooni ning vajadusel võtma haiguslehe, kui ei ole võimalik töötada kodukontoris.

 

 

Tõenäoliselt jõuab rakendus ennekõike nooremate inimeste telefonidesse, keda koroonaviirus nii väga ei ohusta. Küll aga on tegu ka sotsiaalsema grupiga ja seetõttu on äpi allalaadimine igaljuhul hea. HOIA jõudmine kõrgema-ealisteni sõltub ilmselt turundusest. Lootust on, sest äppi on väga lihtne kasutada ja see ei vaja töötamiseks võimast nutitelefoni.

Tehnoloogia-ajakirjanikud on hinnanud äpi turvaliseks, isegi riik ega terviseamet ei saa nakatunute ega nende lähikontaktsete identiteedi ega liikumiste kohta infot.

Kui ka telefoni tuleb teavitus lähikontaktist nakatunuga, siis nakatunu isik jääb varjatuks.

HOIA töötab ainult Eestis ning teiste riikidega andmeid ei vahetata. Sellegipoolest võib äppi tööle pannes näha seda inglisekeelsena. Androidiga telefonides võtab äpp oma keeleks telefoni süsteemikeele – kui see on inglise keel, siis avaneb ka äpp samas keeles. iPhone’del saab äppi näha eestikeelsena, kui telefoni seadetest määrata regiooniks Eesti.

 

Äpi leiad SIIT.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.