
Zooniverse võimaldab kõigil osa saada vahvast kogemusest ja omandada uusi teadmisi. Alustamiseks on vaja vaid internetti ja arvutit või nutiseadet ning natuke vaba aega. Zooniverse’i veebilehel on kavalalt kasutatud crowdsourcing’u võimalusi, et aidata kaasa teadustöö edendamisele.
Eesti keeles on lähim vaste crowdsourcing’ule rahvahange. Lühidalt selgitades on rahvahanke näol tegemist mingi suurema ülesandega, mille lahendamiseks saab iga osaleja oma panuse anda. Neid projekte, milles Zooniverse.org lehel kaasa lüüa, on hulgi ja eri huvidega inimestele. Teemade hulgas on näiteks kunst, bioloogia, kliima, ajalugu, keeled, kirjandus, meditsiin, sotsiaalteadused, loodus, füüsika ja kosmos.
Valminud projekte kasutatakse päris teadustöös ja nende abil tehakse uusi avastusi.
Aita kaasa seni avastamata Üheksanda planeedi otsimisele
Kes on silma peal hoidnud meie Päikesesüsteemi kohta käivatel uudislugudel, see on ehk teadlik, et aktiivselt käivad nn üheksanda planeedi otsingud. Selle olemasolu on seni tõendamata, kuid on märke, mis viitavad, et meie Päikesesüsteemi kaugetes avarustes võib ringi luusida üks seni avastamata planeet. Seda kutsutakse Planet 9-ks ehk 9. planeediks.

Ka selle seni avastamata planeedi otsingutele saab iga Zooniverse’i kasutaja kaasa aidata. Selleks tuleb lihtsalt liituda “Backyard Worlds: Planet 9” otsinguga. Salapärase planeedi kohta saad huvi korral lugeda juurde siit.
Valid ise, kui suures mahus oma aega panustad
Liitudes mõne projektiga, ei pea sa kulutama kindlat aega ülesannete täitmiseks. Panustad selle ajaga, mis sul anda on. Nii palju, kui aitad lahendada, on edaspidi jälle teistel lihtsam. Enne liitumist tutvustatakse sulle, mida ja kuidas on vaja teha. Pildid ja tekstid on ülevaatlikud ja piisavalt lihtsad. Inglise keele oskus tuleb muidugi kasuks.
Eelmainitud üheksanda planeedi otsingul näiteks seisneb ülesanne neljalt eri fotolt kiirelt ja aeglaselt liikuvate taevakehade otsimises. Fotod on tehtud samast kohast eri ajal viie aasta jooksul. Kiirelt liikuvad kehad on piltidel pruunid täpikesed, mis muudavad eri piltidel asukohta. Aeglaselt liikuvad taevakehad ehk “dipole’id” leiab selle järgi, et valge ja must värv vahelduvad kerajal objektil.

Oma leiud saad fotodele märkida ning ära saata, et siis jälle hakata uusi pilte võrdlema. Nii saavad teadlased oma väärtuslikku aega kulutada just nende fotode uurimisele, kus on jälgi millestki uuest ja huvipakkuvast.
Zooniverse pakub võimalust kaasa lüüa ka ajaloos ja loodusteadustes
Shakespeare´s World projektis tuvastatakse vabatahtlike abiga vanu sisse skaneeritud Shakespeare’i ajast pärit kirjatöid neid ümber trükkides.
Selline tegevus eeldab juba inglise keele paremat tundmist ja on ajamahukam. Samas võib ümber trükkimiseks antud tekstide hulgas olla huvitavaid märkmeid ja dokumente. Ehk see võiks huvitada neid, kel huvi ajaloo ja inglise keele ning kultuuri vastu.

Operation War Diary pakub võimalust digitaliseerida osa Esimese maailmasõja aegsetest dokumentidest. Projekti raames töötatakse läbi 1,5 miljonit lehekülge. Dokumendid on ingliskeelsed ja pärinevad läänerindelt. Kirjeldatud on inimeste nimesid ja tegevusi. Kogu teksti ümber trükkida ei ole vaja. Pigem on vaja aidata määrata dokumendi tüüpi ja põhilisi märksõnasid ning isikuid. Kui jääd dokumendi tüüpi määrates hätta, saad tutvuda juhistega Field Guide’i abimenüüs. Seal on toodud juhised ja näited, et lihtsamini toimetada. Võttes arvesse töö suurt mahtu, võib vaid oletada, kui kaua aega kuluks mõnel ajaloolasel üksi sellise hunniku paberite läbitöötamiseks. Arvatavasti jõuaks isegi tegus inimene kulunud tööpäevade lugemisega päevadest kuudesse ja aastatesse.

Nii nagu vanade dokumentide puhul ikka, on ka siin lihtsam aru saada trükimasinaga kirjutatud tekstidest. Mõnel juhul võib käekirjast arusaamine ise osutuda juba parajaks väljakutseks. On ka tekste, kus kõik tähed ja sõnad on korrektselt ja korralikult paberile maalitud.
Penguine Watch projektis osaledes aitad looduses tehtud pingviinipiltidel märkida üles noori ja täiskasvanud pingviine ning nende järglasi ja mune. Selle projektiga püstitati British Science Weeki raames eesmärk koguda rahvahanke abil 250 000 pingviini klassifitseerimist. Artikli kirjutamise ajaks oli see number juba üle 350 000, mis on oluliselt rohkem, kui algselt loodeti. Tundub, et piltidest puudu ei tule ja soovijad saavad edaspidigi aidata. Peale juhiste äravaatamist, saad hakata kohe tegutsema. Olles kõik pingviinid pildil märkinud, saad tulemuse ära saata ja uue pildi juurde liikuda.

Kokkuvõtteks
Zooniverse’i projektid on midagi ristsõna ja sudoku vahepealset. Need sobivad hästi, kui sulle meeldib lahendada erinevaid mõtlemist ja tähelepanu nõudvaid ülesandeid. Olgu siis niisama ajaviiteks või vahetevahel mõtlemise ja tähelepanu treenimiseks. Samas on iga projekti juures uuritavat teemat selgitavad juhendid, mis annavad lahendajale juurde uusi teadmisi ja avardavad maailmapilti.
Oleks vahva kunagi näha Zooniverse’i sarnast veebilehte meie oma Eesti veebiruumis.
Kindlasti on ka siinsetes arhiivides veel olulisi läbitöötamata dokumente ja pilte ning meie teadlastel käsil projekte, milles saaks rahvahanget kasutada.

Kommentaarid