Xiaomi Mi8 – iPhone’i sugemetega tööloom

#nutitelefon #xiaomi
6 min lugemine

  • Viimastel aastatel on nutitelefonide tipptootjatele Apple ja Samsung tugevasti kandadele hakanud astuma Hiina tootjad Huawei ja Xiaomi. Suuremate tegijate kõrval on end turul sisse seadnud ka terve plejaad pisemaid tegijaid. Ehkki firmanimed on kõigil erinevad, on nende äriplaan identne – pakkuda võimalikult suurt funktsionaalsust võimalikult väikese hinna eest.

Kõige lihtsam tee selleks on tippmudelite välimuse ja funktsioonide kopeerimine, et pakkuda tipptaset märksa soodsamalt, ilma kulutusteta tootearendusele ja uurimistööle. Kuna suur osa Hiina majandusest põhineb kopeerimisel, siis on see igati töötav plaan. Kui Huawei on söandanud astuda sammu kopeerimisest edasi, siis Xiaomi läheb mööda kindlat ja sissetallatud rada – võtta seda, mida kassid ostaksid ning pakkuda seda märgatavalt soodsama hinnaga.

 

Välimus

 

Apple on oma telefonide disainile alati suurt rõhku pannud ning pole siis ime, et Xiaomi oma Mi8 nutitelefoni juures just seda on otsustanud kopeerida. Ning see on neil hästi õnnestunud – telefon näeb välja stiilne, klaasine nii eest kui ka tagant. Inglise keeles on selle kohta sobiv sõna – slick. Ilma ühegi nuputa esiklaas ning tagaküljelgi vaid  kaamerakühm (samasugune nagu iPhone X-l) ning sõrmejäljelugeja. Kui nüüd pimetestis kätte võtta nii iPhone X kui ka Xiaomi Mi8, siis eristabki neid peamiselt just sõrmejäljelugeja. Tegelikult on veel ühe füüsilise erinevusena telefoni füüsilised nupud, erinevalt iPhone’ist viidud telefoni paremale servale. On see nüüd mugavam või mitte, jääb iga kasutaja enda otsustada.

Kui iPhone X raam on terasest, siis Mi8 puhul on kasutatud märksa soodsama hinnaga alumiiniumi. Esialgu käe all vahet oluliselt tunda ei ole, kuid pikemal kasutamisel on kulumisjäljed tõenäoliselt kiired tulema. Ehkki testperioodil muutusi veel märgata ei olnud.

Sarnased on ka ekraanid. See tähendab, et ka Xiaomi Mi8-l on sama “kulm” ekraani ülaosas nagu ka iPhone X-l. Ekraan ise on küll suurem kui iPhone’il, kuid resolutsioon mõnevõrra nõrgem. Tõsi, kasutades see madalam resolutsioon mingil moel tunda ei anna, ekraanipilt on igati terav ja ere.

Kui Apple omal ajal kaotas oma iPhone’ilt kõrvaklapiühenduse, siis oli kriitikakisa kõva. Ometi on sellisele käitumisele olnud piisavalt järgijaid ning kõrvaklapiühendus puudub ka Mi8-l. Jälle üks kivi Apple’i kapsaaeda.

Tegelikult on mul kahju, et Xiaomi on otsustanud sedavõrd põhjalikult õunafirmat kopeerida. On ju Xiaomi oma teiste toodetega võitnud arvukalt erinevaid mainekaid disainiauhindu, nagu näiteks RedDot. Seda teades oleks väga põnev olnud vaadata Xiaomi enda disainerite loomingut.

 

Tarkvara

 

Iga suurem telefonitootja proovib oma telefonid varustada ka oma kasutajaliidesega. Nii on ka Xiaomi Mi8 varustatud Xiaomi isikliku MIUI Global 9.6 kasutajaliidesega, millega kaasneb ka Xiaomi enda ökosüsteem, kuhu muuhulgas kuuluvad ka Mi pilveteenus ja suhtlusrakendus.

Pärast aastatepikkust virisemist Samsungi TouchWizard vms kasutajaliidese üle on mul hea meel tõdeda, et Hiina telefonitootjad on suutnud hoiduda oma kodumaise esteetika kasutamisest kasutajaliidese juures, hoides selle meeldivalt minimalistliku ja esteetiliselt nauditavana. Märksa puhtam ja kuivem tunne kohe algusest peale.

Huvitaval kombel pole Xiaomi ka siin vaba Apple’i kopeerimisest. Nimelt liigub ekraanil tehtu vasakult paremale tehtud viipega ekraanile, mille ülesehitus sarnaneb iOS-i omaga. Seda enam, et edasi vasakule sealt enam ei pääse, viibata on võimalik vaid paremalt vasakule.

 

Kasutamine

 

Nagu paljudel nüüdisaegsetel telefonidel, nii on ka Xiaomi Mi8 au ja uhkus servast servani ekraan. Visuaalselt on see ilus, kuid vähemalt minul tekitab see vahel kasutamisel probleeme, sest mu peopesa ulatub ekraani servadele. Eriti veel, kui ma ilma ümbriseta telefoni keskmisest kõvemini pihku püüan suruda, et see sõrmede vahelt minema ei lipsaks. Aga see pole ainult Mi8 häda, vaid omane kõigile telefonidele, mille ekraanid servadeni ulatuvad.

Jõudluse poolest pole mul Mi8-le samuti mitte ühtegi etteheidet. Tõsi, väga raskeid ülesandeid ma sellele ei andnudki peale mõne filmi ja mängude vaatamise. Siin toimetas telefon igati asjalikult, rakendused liikusid kiiresti ja sujuvalt. Isegi nagu igavavõitu oli, et mingite kiiksude üle nuriseda ei saanud. Eriti meeldiva mulje jättis mulle telefoni juures sõrmejäljelugeja, millega Xiaomi on ilmselt ekstra palju vaeva näinud, sest see töötas alati välgukiirusel. Kiiremini vist kui ükski sõrmejäljesensor, mida mul on olnud võimalus kasutada. Ning minu käest on läbi käinud enamik viimaste aastate parimatest telefonidest mõne üksiku erandiga.

Asi, millest aga ühegi tänapäeva telefoni juures enam kuidagi mööda ei saa vaadata, on telefonikaamera. Mi8-l on moodne kahe objektiiviga kaamera, mis sarnaneb väliselt iPhone X omaga. Paraku ainult väliselt. Sest vähemalt minu jaoks jättis kaamera pildikvaliteet enam kui soovida. Võib-olla sellepärast, et iPhone’i ekstraklassi kaamerad on mu viimastel aastatel ära hellitanud. Telefoniekraanil näevad pildid igati “vonksid” välja, eriti kui pildistamise juures kasutada HDR-režiimi (mida ma kindlasti soovitan teha selle telefoni puhul). Suurel ekraanil ning lähema vaatluse juures aga kaob kogu detailsus. Lisaks on ka värvid kriiskavalt ülepaisutatud, umbes nagu bassiheli Beatsi kõrvaklappidel. Ekraanil asuva endlikaameraga on Xiaomi samuti kõvasti vaeva näinud, tänu millele nägin ma selfidel välja ilus ja sile nagu pelmeen. Sedavõrd nooruslik nägin ma viimati välja viiendas klassis.

 

Kokkuvõtteks

 

Xiaomi Mi8 on kena ja asjalik keskklassi telefon. Mida võib järeldada juba telefoni hinnast. Peaaegu märkamatult oleme jõudnud olukorda, kus üle 500 euro maksev telefon kuulub alles keskklassi. Oma olemuselt sobib see suurepäraselt näiteks keskmisest pisut paremale kinnisvaraagendile, kes peab olema ka veidi esinduslikum. Miks just kinnisvaraagent, küsite. Sellepärast, et tegu on täiesti selgelt töötelefoniga, sest sellel on kaks SIM-kaardi pesa, üks era-, teine tööasjade ajamiseks. Ning kaamera on selline, millega on hea pildistada maju või muid suuri puust ja kivist objekte, mille juures finessid ja detailid väga suurt rolli ei mängi, sest portreede tegemiseks ma seda telefoni soovitada kahjuks ei saa.