Xiaomi Mi 9T – kas lipulaev poole hinnaga?

#lipulaev #nutitelefon #soodne #xiaomi
5 min lugemine

Xiaomi Mi 9T jõudis minu kätte halval ajal. Samsung Note 10 jaoks halval ajal, sest need mõlemad telefonid saabusid minu töölauale täpselt samal päeval.  Kuigi põhimõtteliselt ei peaks need omavahel isegi konkureerima, arvestades erinevaid hinnaklasse. Tegelikult on Mi 9T loodud konkureerima küll, aga mitte Samsungi, vaid oma rahvuskaaslase, legendaarse OnePlus’iga.

 

Kui OnePlus kunagi turule tuli, siis defineeris ta ennast kui lipulaevade ’killer’it’ st ta tahtis pakkuda tipptasemel raud- ja tarkvara keskklassi hinna eest. Xiaomi omakorda on positsioneerinud Mi 9T kui OnePlus 7 ja OnePlus 7 Pro ’killer’i’. Allpool vaatame lähemalt, kui teravad on selle killer’ite killer’i hambad ja küüned.

 

Välimus

 

Nagu lipulaevadele kohane, on ka Mi 9T tagakülg klaasine. Ning sealjuures mitte lihtsalt ühevärviline, vaid kuidagi eriliselt küütlev ning valguse käes oma sinist tooni muutev. Oma stiili poolest tundub telefon sobivat pigem nooremale kasutajale või luksuseihalejale. Või lihtsalt edevale inimesele. Mitmed Xiaomi tooted on varasematel aastatel saanud mainekaid rahvusvahelisi disainiauhindu, kuid kardan, et Mi 9T sama saatus ei ähvarda.

Teiseks telefoni vaatamisväärsuseks on kindlasti servast servani ekraan, mida ei lõhu ei kaamerakulmud ega -augud. Ekraani resolutsioon muuseas on õige pisut parem kui Samsung Note 10-l. Ning erinevalt Note 10-est ei jäänud ekraani servad telefoni kasutades käe alla.

 

 

Ning lõppude lõpuks, kui ma olin mõlemat telefoni koos oma iPhone X-ga paar nädalat taskus kandnud, siis väljus Samsung Note’i välimus sellest võistlusest kaotajana, Mi 9T nägi aga välja praktiliselt sama hea, kui esimesel päeval.

Kaamera

 

Igal endast lugupidavalt tippklassi nutitelefonil on vähemalt kolm või enam kaamerat. Mi 9T ei anna siin alla, tal on samuti kolm kaamerat, millest ühel on isegi 48Mp resolutsioon! Lisaks veel telefoto ja lainurkaamera. Endlikaamera on telefonis peidus ning vajadusel sõidab vaikse surina ja valgusefektide saatel telefonist välja.

 

 

“Jookseb välja” all pean ma silmas seda, et kaamera tõuseb telefoni ülaservast üles. Minu maitsele on see kaamera ilmumine isegi liiga tähelepanu tõmbav ja häälekas, et kellelgi jumala pärast märkamata ei jääks, et kohe läheb selfide tegemiseks.

Pildikvaliteedi kohta nurisemiseks pole vähimatki põhjust. Tõtt öelda ei meenu mulle ühtegi teist telefoni, kus kaamerapildi ja telefoni hinna suhe oleks parem. Igatahes olid fotod teinud kvalitatiivse hüppe võrreldes Mi8 telefoniga, mida ma mõni aeg tagasi arvustama sattusin.

Öine pildistamisrežiim teeb tänavu samuti oma võidukäiku ning Mi9 pole siin erandiks. Mõistagi ei sünni selle hinna eest imesid, kuid Note 10-st ka kuigivõrra alla ei jää. Tegelikult aga eelistavad Mi 9T kaamerad pimedusele siiski korralikku valgust, et fotode kvaliteet üle keskmise oleks.

Kaamera tarkvara tundub olevat põhjalik, aga pigem minimalistlik. Eriti kui võrrelda Samsungi kaameratarkvaraga.

 

Turvalisus

 

Nagu ühele 2019. aasta lipulaevale omane, on Mi9T varustatud nii ekraani alla peidetud sõrmejäljelugeja kui ka näotuvastusega. Kui ma Mi8-t kiitsin selle nobeda sõrmejäljesensori eest, siis Mi 9T sellega eriti silma ei paista. See tähendab, et sensor on kiire ja töökindel, kuid mitte oluliselt parem kui näiteks Note 10 oma. Küll aga olid paremad lood näotuvastusega, kus Mi 9T ületas Note 10-t märgatavalt. Ehkki Mi 9T tuvastus käis alati väikese aplombiga, kui endlikaamera valgus- ja heliefektide saatel telefonist esile kerkis.

 

Kasutamine

 

Võrreldes Samsung Note 10-ga tundub Mi 9T suur ja kobakas, mitte nii lihvitud ja rafineeritud koostekvaliteediga kui Note. Samuti on kõik protsessid mikrosekundi murdosa võrra aeglasemad. Tavatarbija ehk sellisele asjale tähelepanu ei pööra, eriti kui kõrval puudub võrdlusmoment. Mängides, sotsiaalvõrgustikes ja internetis ringi luusides kulgesid kõik protsessid igati sujuvalt, vähimagi viivituseta.

 

 

Üllatusega tõdesin, et Xiaomi ei proovi mind meeleheitlikult mingisse oma ökosüsteemi integreerida erinevalt näiteks Samsungist või Huaweist.

Mi 9T aku oli tõeliselt rõõmustav ning mõõduka kasutamise juures jätkus seda mitmeks päevaks. Vajadusel sai telefoni akut taas nobedalt täita komplekti kuuluva kiirlaadijaga.

 

Kokkuvõtteks

 

Xiaomi on nagu Hiina elektroonika-Ikea, mis üritab pakkuda võimalikult väikese raha eest võimalikult palju. Enamasti see tal ka õnnestub ning suurepäraseks näiteks ongi siin Xiaomi Mi 9T. Sellesse telefoni on koondunud mitmed tippklassi telefoni omadused nagu klaasist tagakülg, servast servani ekraan, kolm kvaliteetset tagakaamerat, näotuvastus, ekraani peidetud sõrmejäljesensor, massiivne aku, telefoni korpusest väljaliikuv endlikaamera. Samas oleks telefoni hind nagu kuhugi poole peale pidama jäänud. Või isegi esimese kolmandiku ja poole vahepeale. Päris tippudest eristab Mi 9T-d vaid juhtmevaba laadimise ja veekindluse puudumine. Selle eest aga pakub Mi 9T midagi, mida paljud teised lipulaevad tänaseks hüljanud on – kõrvaklapiporti!!!

Õnneks olen ma ise Apple’i ökosüsteemi elanik. Vastasel korral peaksin ma hetkel vaatama oma Android-lipulaeva ning enda käest tõsiselt küsima, miks põrgu päralt olen ma selle eest nii palju raha välja käinud, kui samas on saadaval sellised suurepärased lipulaeva-killerid nagu Xiaomi Mi 9T, mis maksavad vaid murdosa minu telefoni hinnast.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.