Windows 10 väljatulekust on nüüdseks möödas juba paar kuud ja kui uskuda statistikat, on üsna paljud tänased Windows 8.1 kasutajad läinud üle Windows 10 peale, mis on paari kuuga võtnud globaalsest arvutite operatsioonisüsteemide turuosast peaaegu 6%. Hakkasin seda operatsioonisüsteemi ise kasutama umbes kuu aega tagasi.

Microsoft lubas, et esimese aasta jooksul saavad kliendid, kes praegu kasutavad Windows 7, 8 või 8.1, minna tasuta üle Windows 10 operatsioonisüsteemile. Võtsin huvi pärast ka ise selle pakkumise vastu.

Windows 7 kasutajad, kes on oma süsteemi viimseni ära uuendanud, hakkavad all paremas nurgas nägema väikest Windowsi logo, millele vajutades pääsebki Windows 10 pakkumise lehele. Üleminek on äärmiselt lihtne, sujuv ja kiire. Kui meenutada viimaseid aastaid, siis tuleb meelde, kuidas peaaegu kõik tuttavad, olles kokku puutunud Windows 8 või 8.1-ga, ütlesid, et “sadagu või pussnuge, aga mina Windows 8 peale üle ei lähe”.

Start-nupp on tagasi ja paremana kui varem.

Probleemiks oli enamjaolt uue Windows 8 kasutajaliides, mida oli püütud teha selliseks, et see sobiks korraga nii puuteseadmetele kui ka klassikalistele hiire ja klaviatuuriga arvutitele. Taheti head, aga välja… ei tulnud.

Tavaarvutil kohe kasutama hakates oli Windows 8 toores ja väga harjumatu ning selleks, et seda vähegi mugavamaks teha, pidi muutma hunniku sätteid ja laadima alla paar programmijuppi, muutes seda enam Windows 7 sarnaseks. Nüüd aga oli esmamulje juba märksa parem.

Microsoft sai oma veast aru

Ei saa üle ega ümber: Start-nupp on tagasi ja paremana kui varem. Microsoft on oma saatuslikust veast selgelt aru saanud ja taastanud nupu, mis meile kõigile nii armsaks on saanud. Kõik tavakasutajale esmavajalik on toodud Start-nimekirja ja kui nimekirjast isegi ei leia otsitavat faili, kausta või rakendust, tarvitseb vaid klaviatuuril selle nime kirjutama hakata, et see üles leida. Windows 8-st tuttavad äppide kastikesed on toodud Start-menüü alla vähendatud kujul.

1

Kellele ei meeldi, et äppide vaade on Start-menüü küljes, saab selle probleemi lahendada üsna hõlpsalt: kõigepealt tuleks iga äpi kastikese peal vajutada paremat hiireklikki ja valida „eemalda avakuvalt“. Nii tuleks teha kõikide ruudukestega. Kui kõik on eemaldatud ja järele on jäänud tühi ruum, tuleb hiirenoolega võtta kinni Start-menüü paremast äärest ja lohistada see vasakule.

Tulemus jääb selline:

2

Teine probleem, mis oli Windows 8-l: kui olid töölaua vaates ja avasid mõne programmi, mis juhtumisi oli ka äppide all, avanes see alati täisekraanil, mitte aknana. Nüüd on ka see probleem lahendatud ja ka äpid avanevad ikkagi akendena, nagu Windows 7 puhulgi.Üks peavalu jälle vähem.

Windows 10 puhul on nüüd olemas korralik keskus süsteemiteadete kohta, mida on äärmiselt hea ja mugav kasutada.

Microsoft tutvustab Windows 10 tulekuga ka oma uut veebibrauserit Mirosoft Edge. See on minimalistlik, ja on TÕESTI üllatavalt kiire reageerimisajaga – käivitub ka kehvemate arvutite peal praktiliselt hetkega. Võrreldes Internet Exploreriga on see hiiglaslik samm edasi.

Brauseris on sisse ehitatud hea funktsionaalsus tekstis lõike alla joonida, värviliseks teha või jätta oma isiklikud kommentaarid veebilehtedele ja salvestada leht oma isklikku lugemisloendisse. Hea näiteks õppuritele, kui on soov mõningaid tähtsamaid lõike netis surfates välja tuua.

3

Tegevuskeskus ehk action center

Windows 8 küll teavitas hüpikakendes, kui arvutil tekkis mingi probleem või installeeriti uuendus või mõni muu info, mis süsteemi kohta käis, kuid see info ei salvestunud kusagile loogilisse kohta. Windows 10 puhul on nüüd olemas korralik keskus süsteemiteadete kohta, mida on äärmiselt hea ja mugav kasutada. Selleks, et avada tegevuskeskust, tuleb vajutada all paremal asuvale jutumulli meenutavale ikoonile.

4uus

Mis siis, kui kasutan puuteekraaniga seadet? Ka selliste kasutajate peale on mõeldud. Kui kasutate Windows 10 tahvelarvutis, saate tegevuskeskusest hõlpsalt, ühe nupuvajutusega tahvelarvuti režiimi. Selle tulemusel toimuvad muudatused, kus operatsioonisüsteem hakkab käituma nagu Windows 8.1. Start-nupp avab äpikastikeste vaate ja kõik toimib nii, et oleks võimalikult mugav kasutada hiire asemel puuteekraani.

5

Hirmud seoses Windows 10 tulekuga

Kohe, kui Windows 10 tuli, hakkasid ilmuma artiklid, kus väideti, et Microsoft hakkab nüüd jälgima kasutajate tegevusi ja tehti kindlaks, et operatsioonisüsteem saadab kasutamisandmeid Microsofti serverisse ja „Suur Vend“ jälgib kasutajate tegevusi.

Tegelikult on siinkohal tegu juba ammu olemasoleva nähtusega, kus rakendused soovivad ligipääsu kasutaja andmetele, et saaks kasutusandmete põhjal saata kasutajale huvipakkuvaid reklaamipakkumisi. Teine ja võib-olla kõige tähtsam põhjus on selles, kui rakendus PEAB saama kasutaja kohta mingit infot, et normaalselt toimida.

Selleks, et navigeerimiseks mõeldud äpp kuvaks kasutajale tema asukohta, peaks rakendus teadma, kus kasutaja asub. Kui kasutaja ei avalda oma asukohta, siis toimib navigeerimisrakendusest vaid kaardi kuvamine. Või näiteks selleks, et Skype-rakenduse abil teha kellegagi videokõne, on ju täiesti elementaarne, et Skype peab saama loa juhtida kaamera sisse- ja väljalülitamist. Samamoodi on see erinevate Android-äppidega, kus alati enne installeerimist küsitakse ligipääsu kas siis fotodele, kontaktidele vms.

Windows 10 süsteemiuuendused lähevad peale automaatselt, meeldib see siis kasutajale või mitte.

Kui sellesse eriti paranoiliselt suhtuda, siis ei jäägi järele ühtegi varianti, kuidas saada ligipääsu mugavustele, mida erinevad rakendused pakuvad. Inimeste privaatsustaju on erinev ja sellest lähtuvalt tuleks eelnevalt üle vaadata privaatsussätted. Kui ostate uue arvuti, millel on eelinstalleeritud tarkvara, minge enne päris kasutamist ka süsteemi sätetesse.

Võiks lahjemat mürki võtta selle peale, et tootja on kasutajainfo saamiseks kõik sätted vaikimisi enda kasuks pööranud, et oleks võimalik võimalikult täpselt teha reklaamipakkumisi. See tähendab, et tootjale edastatakse info kasutaja asukoha kohta, äpid võivad oma suva järgi lülitada sisse teie kaamera, mikrofoni jms. Kui kasutaja selle pärast muret tunneb, peaks ta ise need sätted vastavalt oma vajadustele välja lülitama.

Siin on nimekiri Windows 10 privaatsussätetest, mis tuleks enne laialdasemat kasutamist üle käia. Iga punkti all on lülitid, millega määratakse, kas ja millistele rakendustele antakse kasutusõigused või mitte.

6

Olen siiani kirjutanud vaid plussidest, kuid ei ole puudutanud miinuseid. Üks nendest on see, et Windows 10-l puudub meediakeskus ja DVD mahamängimise tugi. Paljude jaoks on see probleem, kui nad ei saa Windows Media Playeriga vaadata DVD-sid.

Isiklikult leian, et see tegelikult ei ole probleem, kuna videote mahamängimiseks kasutatakse niikuinii enamjaolt kolmanda osapoole tasuta meediarakendusi – näiteks nagu VLC Media Player – ja pole eriline vaev mõni selline internetist alla laadida, et seda kasutama hakata.

Veel üks miinus on kindlasti see, kui noor Windows 10 praegu veel on. Igal operatsioonisüsteemil on peale värsket väljaandmist veel mõningaid lahendamata probleeme ja see on täiesti normaalne. Mitte keegi ei oska teha keerulist operatsioonisüsteemi, mis vastaks absoluutselt kõikide kasutajate vajadustele ja selle parandamiseks luuaksegi süsteemiuuendusi, mille käigus parandatakse „lastehaigused“ ja süsteem muutub n-ö täiskasvanulikumaks.

Süsteemiuuendustest kirjutades ei saa mainimata jätta ka tõsiasja, et kui kasutaja sai varem valida, milliseid Windowsi süsteemiuuendusi, kui üldse, installeeritakse, siis Windows 10 puhul ei saa kasutaja uuendustest enam ise loobuda. Windows 10 süsteemiuuendused lähevad peale automaatselt, meeldib see siis kasutajale või mitte.

See on natuke murettekitav, kuna ajaloost on teada juhtumeid, kus süsteemiuuendused mitte ei paranda, vaid tekitavad teatud riistvara või tarkvara kombinatsioonides hoopis probleeme juurde. Olen siiski üsna kindel, et kui selliseid juhtumeid esinema hakkab, mõtleb Microsoft ka sellele probleemile lahenduse. Esialgu ma kasutamise juures probleeme ei täheldanud – kõik tundus töötavat kui õlitatult.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Windows 10 kukkus väga hästi välja ja kui ma alguses olin selle installeerimise kohapealt skeptiline, siis nüüd julgen seda kindlasti soovitada, eriti nendele, kes praegu kasutavad Windows 8.1-ga arvutit. Ja kui uued arvutid, mis müügile tulevad, on juba eelinstalleeritud Windows 10-ga, siis enam ma ei esitaks küsimust „Kas seda arvutit on ka Windows 7-ga?“.

ehk hellitavalt 0101000001100001011010100111010100001101 usub kohe siiralt, et tehnoloogia areng aitab meil järjest rohkem aega kokku hoida. «Ja kuna oleme (veel) kõigest lihtsurelikud, on iga säästetud hetk kallim, kui mistahes valuuta maailmas,» julgustab ta olema digitargem on valikutes. «Digitehnoloogia aitab meil näha maailma suuremalt.» Nutitelefonita nullide ja ühtede jada hakkama enam ei saaks: «Kuna see on hindamatu kaaslane, kui on vaja midagi ette planeerida. Samuti, kui seltskonnas tekib mingi vaidlus, siis nutitelefon lõpetab tavaliselt selle vaidluse, kuna sellega saab igal ajal veebist vastuseid otsida. Siit ka see, et loomulikult ei saa ma hakkama ilma internetita. Kui puutun kokku millegagi, millega pole varem kokku puutunud, on kohe hea veidi selle teema kohta uurida. Ilma internetita olen suuteline elama, kuid see oleks üsna ebamugav.» 0101000001100001011010100111010100001101 tänane digiolevik sai alguse aga juba siis, kui Eestis polnud veel internetti ja arvutit kasutati vaid kirjatööde trükkimiseks ja printimiseks – kui tolleaegses Windows 3.1-s midagi kokku jooksis, ei lõppenud see sellega, et vajutasid veateate aknas «end task» nuppu, vaid pidid kohale kutsuma floppy-diskettide kohvriga «kiirabibrigaadi», kes operatsioonisüsteemi maha võttis ja uuesti arvutile peale pani, meenutab ta põnevaid aegu. «Digitarkust on oluline levitada seetõttu, et inimesed mõistaksid, millega nad uute tehnoloogiate puhul kokku puutuvad ja kas see on nende jaoks üleüldse vajalik,» pajatab 0101000001100001011010100111010100001101. «Et ei tekiks näiteks seda momenti, kus ostad uue seadme ja pead selles pärast pettuma. Alati on hea teada, mida teised kasutajad samast tootest arvavad.»

Kommentaarid