WiFi Mesh – mis see on?

#Smart WiFi #WiFi
3 min lugemine

Tugev ja ühtlane Wi-Fi signaal on kasutaja jaoks mugav. Tänu sellele saab ju kõik veebis tehtavad toimingud muretult tehtud ning interneti kui sellise peale ei pea otseselt mõtlemagi. Igal pool on levi olemas ja kõik toimib justkui iseenesest.

 

Juhul kui tegemist on väiksema kodu või kontoriga, piisab tavaliselt sellest samast ruuterist, mis on teenuse tarbimise eelduseks ning mille kasutaja saab, kui ühendus paigaldatakse. Seejärel teeb ruuter vaikselt oma tööd ning juhtmevaba internet ongi kättesaadav.

Kui aga elamine või kontoripind on suurem, kipub sageli osades ruumides WiFi levi nõrgaks jääma. Sellises olukorras tulebki hakata mõtlema, kuidas asja parandada ning siin tulebki appi Wi-Fi mesh.

 

Kuidas WiFi tekib?

 

Nagu juba öeldud, tekitab tavaolukorras (kodudes ja väiksematel äriklientidel) WiFi leviala interneti teenuse kasutamiseks vajalik ruuter. Selle seadme sisse läheb signaali kandev kaabel ja välja kiiratakse kokkulepitud sagedusel toimiv WiFi leviala.

Sõltuvalt konkreetsest seadmest võib WiFi leviala olla pisut suurem või väiksem, kuid reeglina on see mõõdetav ikkagi kümnetes meetrites. Lisaks on igal WiFi võrgul oma nimi ning tavaliselt ka parool. Nende abil saab arvuti või nutiseadme turvaliselt õigesse võrku ühendada, et interneti kasutada.

 

Leviala laiendamine

 

Kui olemasoleva ruuteri WiFi levist ei piisa ning vajalik on selle laiendamine, saab seda teha erinevatel viisidel. Üheks mugavamaks neist on kindlasti Mesh tehnoloogiat toetavate seadmete kasutamine.

Nimelt võimaldab Mesh väga lihtsa vaevaga ruuterile lisada täiendavaid tugijaamu ning need kõik üheks võrguks kokku siduda. Nii saab algset WiFi leviala olulisel määral laiendada ja nii-öelda surnud tsoonid elimineerida.

 

 

Arvuti jaoks on hoolimata erinevatest tugijaamadest tegemist justkui ühe levialaga, millel on sama nimi ja parool ning mille vahel ümberlülitumine toimub kasutaja jaoks märkamatult.

 

Kuidas see toimib?

 

Mesh-i puhul on ruuter endiselt algse signaali allikas, tugijaamad aga võimendavad seda vajalikul määral ning kokkuvõttes WiFi leviala suureneb. Oluline on aga see, et tänu seadmete omavahelisele suhtlusele tagatakse interneti kasutavatele seadmetele tugijaamade vahel märkamatu ning katkestusteta liikumine. Seega erinevalt tavapärastest leviala laiendajatest ei tekitata uut võrku, vaid olemasolev suureneb. Nii ei pea interneti kasutav seade liikumise käigus taustal kasutatavaid võrke vahetama ja ühendus on seega stabiilsem.

Seadmete vaatevinklist on tähtis aga see, et nii ruuter, kui selle külge lisanduvad tugijaamad oleksid kõik mesh toega.

Näiteks Telia valikus on selliseks ruuteriks X2 ning koduse majapidamise juhtmevaba interneti levi saab parandada Smart WiFi teenusega, mis kasutab justnimelt Mesh tehnoloogiat.