WebNotes – tee märkmeid otse Internetileheküljel


Nii mõnigi kord arvutist teksti lugedes tekib vastupandamatu soov markeerida ja märkmeid teha. Seda eriti siis, kui tegemist on pika ja keerulise õppematerjaliga Internetis. Sellest on aru saanud WebNotes’i meeskond, kes on sellise veebiteenuse avanud ja seda on võimalik tasuta kasutada. Kuidas see toimib?

WebNotes ehk veebimärkmed
WebNotesMe kõik mäletame aegu, kui koopiapaberil või vihikus tähtsamad read markeriga üles said märgitud. Ja parema ülevaate saamiseks tehakse seda siiani. Nüüd on see võimalus ka digitaalsel kujul olemas – seda nii PDF-idele kui ka Internetileheküljel

.Lisaks teksti markeerimisele on võimalik lisada ka niiöelda märkmepabereid. Need kuluvad marjaks ära, kui on vaja omalt poolt tekstile mingeid märkmeid lisada. Kasulik!

Kogu markeeritud tarkus ja märkmed salvestatakse WebNotes’i turvatud serverisse. Sellest tingituna on vaja ka ennast registreerida. Erinevatelt veebilehekülgedelt kokku võetu saab salvestada nii HTML-i kui ka PDF-faili kujul.

Tehniline pool
WebNotes’i kasutamiseks peab lubama Internetibrauseril vabalt kasutada Cookies’i ehk küpsiseid. Lisaks on kindlasti vajalik Flash’i olemasolu, viimase puudumisel saab siia pöörduda.

Hea uudis on kindlasti see, et WebNotes’i saab kasutada nii Windows’i, Mac’i kui ka Linux’i keskkonnas. Samuti on toetatud Internet Explorer, Firefox, Chrome ja Safari. Opera kohta pole kahjuks midagi mainitud.

Teenuse läbimängimiseks on WebNotes välja pakkunud demo. Selle abil saab kogu ideega kiirelt tutvuda, aga samas aitab välja tuua puuduseid või mittesobivust sinu arvutiga. Juhul kui neid peaks olema.

Nagu välismaiste teenuste puhul ikka kipub olema, on ka seekord kasutajakeskkond lõpuni inglise keelne. Kuid eesti keelt sisaldavaid PDF-e saab WebNotes’is hoida kuni 500MB eest.

Registreerimine ja seadistamine
Alustuseks tuleb muidugi külastada www.webnotes.net lehekülge, klikata Sign up for free (ehk liitu tasuta). Täida vorm ning ava e-postkasti saadetav kinnitus. Edasi õpetatakse sind vastavalt vajadusele:
Ülesseade

Spetsiaalselt Google Chrome’iga WebNotes’i kasutamiseks antakse kätte ka täpsed juhised:
Õpetus

TutorialSamalaadseid juhiseid pakutakse ka teistele brauseritele, seega abi peaks leidma igaüks. Viimase sammuna pakutakse välja ka üldine õpetus. Seal näidatakse ette kõik põhilised teenusega seonduvad võimalused.

Selles suhtes on WebNotes’i meeskond teinud väga head tööd: nad on püüavad kasutajale igakülgselt abiks olla ning ennetada võimalikke probleeme.

Kõige mugavam on WebNotes’i kasutada väljakutsutava tööribana ehk WebNotes Bookmarklet’ina. Selle leiab teenuse Download (allalaadimine) sektsioonist kirjaga Annotate (märgistama). Chrome’i puhul lisatakse aktiveeriv link lemmikute lingikogusse.
WebNotes tööriba

Internet Explorer’it või Firefox’i kasutades on võimalik tööriistariba ka täielikult lehitsejasse integreerida. See kannab nimetust WebNotes Toolbar ning leidub otse Download sektsioonis.

Kasutamine ning lõpptulemus
WebNotes keskkondTulenevalt Flash’i kasutamisest mootorina on kogu teenuse kasutamine ääretult mugav. Oma WebNotes’i sektsioonis saad üles laadida PDF faile, otsida märksõna markeeritud tekstist, organiseerida oma märkmeid ja nendest vormida uuesti PDF faile.

Seejuures markeeringute organiseerimine on ääretult mugav: sa saad neid paigutada kaustadesse ning vajadusel markeeringuid ka vabalt ühest kaustast teise lohistada.

Ehkki kasutajakeskkond on kodune, tuleb siiski arvestada mõningase ajanihkega sinu liigutuste ja reaalselt toimuva vahel. Ent see on veebiteenusega paratamatult kaasnev nähtus. Kõik muu on aga kergelt ning intuitiivselt kasutatav ja väga hea lahendus inimesele, kel vaja suur hulk tekste läbi töötada.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid