Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

VUNK alustas taas: fookuses on asjade internet, digitaliseerimine ja e-kommerts

#ärikiirendi #FeelingStream #Holger Haljand #Marina Ahoy #restart #vunk

28. mail oli Kuku Raadio eetris saade “Restart”, kus seekord räägiti Telia idufirmade inkubaatorist VUNK, millel algas 26. mail uus ehk teine hooaeg ning kuhu oodatakse kuni 7. septembrini osalema uusi äriideesid.

VUNK-i tutvustas Telia uute äride juht Holger Haljand ning möödunud aasta osalemiskogemusi jagasid kaks VUNK-ilt alguse saanud ettevõtet – FeelingStream ja Marina Ahoy. FeelingStreamist osales saates Terje Ennomäe ning Marina Ahoyst Hannes Koppel ja Relika Metsallik-Koppel. Saadet juhtis Henrik Roonemaa.

Saate algul rääkis Holger Haljand lahti VUNK-kiirendi idee: “Telia VUNK kiirendi on idufirmade loomist ja kasvu toetav programm, mis loodi möödunud aastal. Nüüd käivitus VUNK-i uus voor, kuhu saab esitada oma äriideesid, mida kiirendis üheskoos mentorite ja teiste osalejatega testitakse ning parendatakse, eesmärgiga saada äriidee turuküpseks.

vunk-logo-300x105

Kiirendis osalejad saavad erakordse võimaluse proovida ennast startup’i maailmas ning katsetada oma ettevõtja oskusi.

VUNK-kiirendil on oma tiim, kes juba töötab startup meetodil ehk ei ole traditsioonilisi ametijuhendeid ja protsesse. Kõik teevad seda, milles ollakse kõige paremad ja asjad liiguvad vägagi kiiresti.

Telia teeb kiirendit mitmel põhjusel – esiteks tahame panustada Eesti ühiskonda ning aidata arendada ettevõtlust. Telia ja koostööpartnerite spetsialistid erinevatest valdkondadest jagavad inkubaatoris oma teadmisi ning on mentorite rollis.

Teiseks on muutuvas maailmas ka Telial vaja muutuda ning üheskoos partnerite ja idufirmadega uusi äriideesid katsetada. Kolmandaks tahame pakkuda nii omatöötajatele kui ka teistele võimalust tulla argirutiinist välja ning arendada oma loovust ja õppida – selleks on VUNK väga hea keskkond.”

VUNK korraldab üritusi, kus ideed lendavad ja saavad vajalikku tunnustust.
VUNK korraldab üritusi, kus ideed lendavad ja saavad vajalikku tunnustust.

Henrik Roonemaa: “Milline oli kogemus eelmise aasta VUNKist, miks sinna tuldi ja mida õpiti?”

FeelingStream
FeelingStream

Terje Ennomäe: “Ühel hetkel oli mul selline tunne, et vaja on muudatust, tahtsin teha midagi uut. Töötasin pangas, mul oli kõik hästi, aga süda polnud rahul. Kui nägin VUNK-i kuulutust, kutsusin kolleegi kaasa ning nii me läksimegi. Programmi raames saime osaleda erinevatel põnevatel üritustel, kus kogu tegevus tekitas meis huvi ning inkubaatori lõppüritusele läksime juba äriküpse FeelingStreami äriideega.

FeelingStream on internetipõhine kliendikogemuse platvorm, millega saab analüüsida ja kaardistada klientide hoiakuid kliendikirjades.

Suurtesse ettevõtetesse tuleb meeletult kliendikirju ja selleks, et neid kõiki läbi lugeda, peab värbama sadu inimesi. FeelengStreami rakendusega pole seda vaja. Rakendus süstematiseerib kirjad kategooriatesse – müügivõimalusega kirjad, vastust ootavad kirjad, kiiremat reaktsiooni ootavad kirjad jne. Me kaardistame rahulolevad ja rahulolematud kliendid niisama lihtsalt kui Google Analytics näitab kellegi veebilehe külastatavust. Soovime aidata suurendada erinevate ettevõtete klientide rahulolu, sest rahulolev klient on kasumlikum, lojaalsem ja soovitab ettevõtet ka teistele.

VUNK-i käigus sai äriideed mitu korda ümber mõeldud, mitu korda sai n-ö otsast alustatud, lõpuks sai mentorite ja teiste osalejatega idee nii küpseks, et julgesime sellega turule tulla. Nüüdseks on meil juba ka maksvaid kliente ning näeme, et meie äril on vägagi suur kasvupotentsiaal.”

Roonemaa: “Ma ei usu, et see oma äri tegemine niiväga lihtsalt käib, ikka ju juhtub, et kellelgi on laps haige või tuleb midagi muud vahele ja asjad ei lähe nii, nagu plaanitud. Või ma eksin?”

Terje Ennomäe: “Ei, lihtne see pole, kõik mu vaba aeg on läinud uue ettevõtte rajamisele. Alguses, umbes neli kuud tegin seda ka palgatöö kõrvalt ja oli väga raske. Nüüdseks olen palgatööst loobunud ja see on võimalik tänu sellele, et leidsime ühe Soome investori, kes aitab meil esialgsest kasvufaasist tulu teenimise faasi jõuda. Muidugi arvasime, et hakkame kohe tulu teenima, sest meile tundus, et meie loodud rakendusel on turul väga palju kasutusvõimalusi. Ongi, kuid kliendikokkulepete sõlmimine ja koostöö saavutamine võtab aega. Sellega peab uue äri loomisel kindlasti arvestama.”

Kuula saadet!

Oma äri ja möödunud aasta VUNKi kogemust tutvustas saates ka Marina Ahoy.

Hannes Koppel ning Relika Metsallik-Koppel: “Marina Ahoy on kõikidele seadmetele sobiv platvorm, mis ühendab meresõitjaid ja sadamaid. Marina Ahoy võimaldab sadamal reaalajas liikluse jälgimist ja oma teenuste haldamist. Jahikaptenid saavad luua ühenduse sadama ökosüsteemiga ja kasutada soovitud teenuseid. Sadama juhtimine on ajamahukas töö, lisaks on sadamad sageli väikesed ning nende ressursid piiratud. Sadamateenuste mugavam tarbimine lihtsustab meresõitjate ja lõbusõidulaevade sadamakülastusi ning suurendab sadamateenuste müüki.

Rakendus kaotab registreerimisvormi täitmise vajaduse sadamasse sisenemisel. Kliendid saavad valida, kui kauaks nad sadamasse jääda soovivad, valida sadama teenuseid, mida nad kasutada soovivad ja tellida ka lisateenuseid alates sauna kasutamisest kuni jäätmete äraandmiseni. Tarbitud teenuste eest saab tasuda ühe klikiga.

Oleme äriga jõudnud nii kaugele, et meie teenust kasutab Eestis 14 sadamat ning üks sadam ka Lätis. Praegu plaanime edasi liikuda Soome.
Idee rakenduse loomiseks tekkis möödunud suvel mööda maad ja ilma ringi seilates. Nägime ja tundsime omal nahal, et on vaja nüüdisaegsemat sadamate liikluskorraldussüsteemi.

VUNK-i kogemus on meil sarnane nagu FeelingStreamil. Läksime sinna oma ideed valideerima ja saime head tagasisidet.

Tiimist, kes kõik idee täiustamisele kohapeal kaasa aitasid, oli tohutult kasu. Sellist abi ja tuge, mida pakub üks ärikiirendi, ei saa mitte kusagilt mujalt.

Henrik Roonemaa: “Mida uut on 2016. aasta VUNKil?

Holger Haljand: “Sel aastal otsime uut äri kolmes suures teemapüstituses. Nendeks on IoT [asjade internet], digitaliseerimine ja e-kommerts.

Uusi äriideesid saab vunkimiseks esitada kuni 7. septembrini. Kui äriideed pole, saab ka oma oskusi ja teadmisi rakendada teistes tiimides. Endale on võimalik valida turundaja, arendaja, disaineri või projektijuhi roll ning osaledes liituda mõne sütitava ideega.”

ehk Inkatrinka usub, et kõik uued tehnoloogilised vidinad pole elu mõte, vaid need on meile loodud ja antud selleks, et elu mugavamaks teha. «Tark on neid mõistlikult kasutada,» kiidab ta. «Ma pole eriti originaalne – minu nutitelefon, iPad ja head kõlarid aitavad mu töö- ja argielu teha mugavamaks, aga ka meeleolukamaks,» selgitab Inkatrinka, kes meenutab, et aastal 1994 läks ta oma elu esimesele arvutikursusele. «Ohh, kes seda enam mäletab,» muigab ta, ja julgustab Digitarga vahendusel teisigi leidma neid tehnoloogiaimesid, mis põneva argieluga hästi klapivad. «Taaskord – tehnoloogia abil on võimalik oma elu lihtsamaks teha ning võita rohkem vaba aega meelistegevusteks – sportimiseks, matkamiseks, looduses viibimiseks,» julgustab ta.

Kommentaarid