Telerid on muutunud aina õhemaks ja sisult nutikamaks, uue teleri valimine on seetõttu muutunud ka tõeliselt nutikaks väljakutseks, mis nõuab süvenemist ja detailide võrdlemist. Digitarga kaasautorid Marie Elise Kont ja Priit Pebsen selgitavad ja näitavad, kellele ning milline nutiteler võiks sobida ja kuidas valikuid langetada.

Kõigepealt mõtle ja arutle läbi, millised on sinu soovid ja vajadused kodus, kuhu uut telerit soetama asud, soovitavad Marie Elise ja Priit. “Leia endale tehniliselt sobiv teler ja seejärel õige suurusega teler,” õpetab Marie Elise. Esindustes saab testida ka soovitud teleri vaatamiskaugust ning ise läbi proovida, milline operatsioonisüsteem paremini sobib.

Enamik pakkumisel olevatest teleritest on vaid paari sentimeetri paksused, nii et need peaksid mahtuma igasse koju ja tuppa. Teleri vaatamisel peaks vahe olema 2–3 meetrit.

Priit Pebsen soovitab läbi mõelda, millised teised nutilahendused peaksid teleriga klappima ja ühilduma. “Näiteks tahate midagi oma nutiseadme pealt teistele näidata nii, et ei peaks enam kaableid välja otsima,” soovitab ta. Pildid ja videod saab telefonist või tahvlist nüüdisaegsetesse teleritesse suunata üle wifi-võrgu.

32” LED-TELER LG LH530V

Teler, mis on mõeldud minimalistile – kõik elementaarne olemas pildi edastuseks läbi digiboksi või mõne muu signaali. Samas peaks ka teleri puhul välja tooma, et sobib väga hästi väikesesse ruumi, kuhu pole võimalik suuremat paigaldada. Konsoolidele sobib see telekas ka päris hästi, kui on vaja lihtsalt ekraani, mis oleks nii SCART- kui ka HDMI-ühendusega ja toetaks FullHD resolutsiooni.

40” LED-TELER SAMSUNG K5502

Mõni hindab teleri juures eelkõige disaini, teised jälle tehnoloogiat sees.
Mõni hindab teleri juures eelkõige disaini, teised jälle tehnoloogiat.

Samsungi uue seeria teler on smartTV toega, kuhu saab kõiksugu rakendusi juurde soetada, et elu mugavamaks teha. Õnneks on kasutusel neljatuumaline protsessor, mis peaks tagama sujuvama kasutuse. Teler ise on FullHD resolutsiooniga ning internetti saab ühendada ka läbi wifi, kui on soovi kaableid vältida.

Matt ekraan tuleb hästi kasuks päikseliste ilmade ja tugeva valgustuse korral, kuna ekraanil toimuv jääb ilusasti nähtavaks.

Disain on teleril hea, isegi väga hea, kuid minule natuke ärritavaks faktoriks on teleri nupp.

Telekal on ainult üks nupp, millega saab kanaleid vahetada, häält reguleerida ja signaali allikaid vahetada, kaasa arvatud teleri sisse- ja väljalülitamine, kuid sellega tegevused piirduvad. Igasuguse seadistuse muutmiseks tuleb pult välja otsida.

43” LED-TELER LG LH6047

Operatsioonisüsteem WebOS 3.0 on sujuv ja mitmekülgne.
Operatsioonisüsteem WebOS 3.0 on sujuv ja mitmekülgne.

Eelneva Samsungi mudeliga võrreldes on kohe märgata, et LG mudel pole nii õhuke. Selle mudeli puhul hakkab kohe silma selle perfektne suurus – 43”, mis sobib väga hästi telekale, sest see pole liiga suur ega ka liiga väike, saab vajadusel arvutil monitorina kasutada ja ka lihtsalt teleri paiknemist ruumides muuta.

LG uuel seerial on juba uuem tarkvara WebOS 3.0, millega kaasnevad rohked uuendused, mis muudavad DLNA kasutust palju mugavamaks. Telekas on võimeline näitama kuni FullHD resolutsioonini ning poolmatt ekraan eemaldab ka segavaid faktoreid, mis kaasnevad tugevate valgusallikatega.

Pannes võrdlusesse eelneva Samsungi teleka ja LG, võidab disaini osas Samsung, tehnilise osapoole pealt aga annaksin hääle LG-le.

Leian, et WebOS operatsioonisüsteem on sujuvam ja palju meeldivam.

55” LED-TELER SAMSUNG KU6072

Siit läheb juba nimekiri palju meeldivamaks, ei ole millegagi tagasi hoitud ja võimsust on rohkem kui küll. Samas on ka tulevikuvaates tegemist väga sobiliku telerimudeliga.

Disain on 5+, teler ise on äärmiselt õhukene oma suuruse kohta, toetab kuni 4K (UHD) resolutsioonini, kiidusõnu tuleb nagu seeni pärast vihma.

Varem oli probleemiks 4K sisu puudulikkus, aga tänapäeval on 4K materjali üha rohkem liikvel ja juba ka mängumaailmas – kahjuks ainult arvuti osas, kuna konsoolidele pole veel 4K resolutsiooniga mänge. Praegu on ainus võimalus nautida 4K resolutsiooni vaid läbi filmide ja piltide.

Oma hinnaklassis on see mudel üks kindlamaid tegijaid. Siinkohal peaks ka eraldi välja tooma teleri jala kvaliteedi – esmasel vaatlusel tundub teleri jalg olevat väga kitsas ja ebatasakaalukas, kuid tegelikult toestab ta telekat päris hästi ja ei kõigu eriti.

HDR-tugi annab ka palju parema filmielamuse. Kui ekraanil on rohkem eredaid kaadreid, siis muidu kippusid detailid valgusesse kaduma, aga mitte selle teleriga. Ühendusvõimalusi on teleril ka rohkelt – mitmeid HDMI ja USB pesasid ning samuti ka kiire wifi võimalus.

65” LED-TELER LG UH7707

Esialgu ei avaldanud see teler mulle parimat muljet – karbist väljas olev tarkvara tundus kohati natukene puudulik, see kõik aga muutus peale süsteemiuuendust. Ekraani diagonaali iseloomustuseks võib öelda, et tegu on titaaniga, millel on tohutu ekraan, kindlasti ei taha aktsepteerida siin madalamat signaalikvaliteeti kui FullHD, kuna vastasel juhul võib pilt liigsele venitamisele minna ja kvaliteet saab kannatada.

Pärast seadistamist ja kontode üleslaadimist on raske mõelda, et peab koju tagasi minema 43” ekraanile, kuigi mul ei ole sellist suurt elukat oma toas kuskile paigutada.

Uue opsüsteemiga WebOS 3.0 on igasuguse meedia mahamängimine oma nutiseadmetelt ääretult lihtsaks tehtud ning eri profiilidega saavad ka teised pereliikmed endale mugavamad seadistused teha.

Profiilidega saab paika panna eelistatud rakendusi ja kellaajalisi reegleid. Siinkohal tahaks ka lisamärkmena välja tuua LG uuendust telekapuldi osas – eelmiste mudelite magic remote´idega polnud play/pause nuppe, millega saaks meedia mängimist kiiremini juhtida, aga õnneks on nad oma kliente kuulda võtnud ja need muudatused teostanud.

Teleri disaini osas võidab endiselt Samsung, tehniliselt soovitaks aga LG-d.

ehk IT-Batman sai oma hüüdnime tuttavatalt, kes pidevalt palusid talt it-alast abi. "Batmani lampi meil ei olnud, kuid märguande kanaliks oli MSN ja Skype – seega kui mingi seade alt vedas, tuli mulle alati kutse." Ta usub, et kunagi pole olemas midagi liiga võimast ega ka leiutiste tippu, mida ei oleks vaja ületada. "Kui on mäng, mis ei taha perfektselt joosta olemasoleva süsteemi peal, siis on vaja midagi võimsamat," selgitab ta kirgliku mängurina. Elada ei suuda ta nutitelefonita, sülearvuti ega ka oma punase/mustakirju lauaarvutita, mis on tema suurim silmarõõm. "Ning INTERNET. Mäletan küll oma esimest kokkupuudet lauaarvutiga, millel puudus internet ja andmekandjateks olid floppy-d, mis on tänaseks kadunud." Esimene personaalne arvuti oli tal juba aga Windows 98 operatsioonisüsteemiga ning ISDN-ühendusega. "Sellekasutus oleks tänapäeval mõeldamatult väikese kiirusega. Dial-up ühenduse aeg mulle interneti kasutust ei lubatud kahjuks :( Küll aga suurim huvi algas Inteli esimeste i5-seeria protsessorite välja tulekuga ning Androidi huvi tärkas peale esimest nutitelefoni, milleks oli HTC Wildfire. Oma telefoniga mõistsin küllaltki kiiresti, et tegu ei ole enam lihtsalt helistamise vahendiga ja järgmiseks telefoniks sai juba Samsung Galaxy S2, mis oli mul juba päris pikalt." Ta soovib tutvustada inimestele digimaailma kõigile mõistetavas keeles ning jagada nõu, kuna paljud inimesed ei ole ikka veel huvitatud digimaailmas toimuvast. "Kui on midagi uut ja tähelepanu püüdvat tulnud, võin ka mitu tundi und kaotada selle kohta lugedes, see on seda väärt minu jaoks."

Kommentaarid