Ma ei ole kunagi ostnud ühtegi tehnikavidinat, mis vastab mu vajadustele. See peab olema parem. See peab tegema kõike seda, mida ma temalt ootan ja veelgi rohkem. Minu jaoks on see oluline, sest ma ei taha avastada end olukorras, kus mul tuleb millegagi hakkama saada, aga olemasolev agregaat jääb selle jaoks liiga lahjaks. Ma suudaks elada teadmisega, et mul seda ei ole, aga teadmine, et minu omast ei piisa, ei sobi mulle kuidagi. See käib nii arvuti, tahvli, telefoni, teleri kui ka kõige muu kohta.

 

Mul on väga hea telefon. Taskus on mul sügava kriimuga Samsung S8+ ja ma pole sattunud veel olukorda, kus see oleks mind alt vedanud. Vastupidi. See on pakkunud mulle järjepanu rõõmustavaid avastusi, kus ma käsi rõõmust kokku löön, sest ma ei suuda uskuda, et mu telefon tuleb ka sellega toime. Üsna varsti pärast minu telefoni tuli aga turule uus telefon, millest kõik rääkisid – Samsung Note 8, mida mul paluti uurida ja vaadata, kuidas see mulle istub.

Mulle meeldivad kõik uued gadget’id. Ma võikski neis päevad läbi aega veeta, kui mu laste ahned sõrmed kõike enda poole ei kisuks. Seepärast tuleb mul süvenemiseks ja millegi uue uurimiseks leida mõni rahulik nurgatagune ja jätte lastele mulje, et mind pole kodus. Mu abikaasa nimetab seda petuvärgiks. Mina nimetan seda nupukuseks.

Kuidas aga testida uut toodet, kui ma olen ju kõigest tavakasutaja? Ma arvan, et tavakasutaja parim viis toodet testida on testida seda nagu tavakasutaja. Mõttega: kas ma ostaksin?

Mis on tänapäeva telefonide kõige tähtsamad parameetrid, mida tavakasutaja poodi minnes vaatab? Ma ei oska öelda maailma keskmist, aga mina vaatan peamiselt akukestvust, kiirust, kaamera omadusi, disaini, suurust, raskust, ekraani ja vau-faktorit.

 

AKU

 

Pole tüütumat asja kui telefon, mille aku kestab lühemalt kui sinu päev. Ma mõistan, et aku saab kiiremini tühjaks, kui sa veedad päev otsa Youtube’i videoid vaadates (või lapsele näidates, kui sa teda hambaarstile viid, et ta ei saaks aru, kuhu ta läheb), sest siis sa oled sellega arvestanud, et päev jääb pikaks ja tuleb leida viis kuidagi laadida. Aga kui tavakasutuses (see, mida sa oled harjunud iga päev tegema) kustub su telefon enne kui su silm, on see lubamatu.

Samsung Note 8 sai selles vallas suure linnukese kirja. Ma ei tea, kas seetõttu, et mu enda telefon on ligi aasta vana, aga suurem Note 8 sai isegi paremini hakkama kui mu olemasolev telefon, mis on ka väga hea akukestvusega. Eriti arvestades seda, kui suured need mõlemad on. Nende ekraan on ju tohutu ja ometi, kui ma õhtul Note 8 vooluvõrku panin, oli seal särtsu veel piisavalt, et ka järgmisest päevast pool vastu pidada.

 

KIIRUS

 

Tegelikult, kehvast akust on üks tüütum asi täitsa olemas – kui su telefon jääb aeglaseks. Telefonile luuakse rakendusi selleks, et neid telefonidel kasutada. Mis kasu on telefonist, mis ei suuda jooksutada rakendusi, mis peaks helistamise kõrval olema tähtsuselt teine funktsioon. Seega pean ma ostes teadma mitte seda, mida nutiseade võimeline tegema on, vaid mida ta ei ole. Mida jooksutades võib telefon läägima hakata? Note 8 ei jäänud kordagi millegagi hätta. Teatud rakenduste puhul oli selgelt tunda, kuidas telefon tööd teeb: see läks soojaks, kuid kordagi ei jäänud pilt aeglaseks ning ka nupud reageerisid nii, nagu nad pidid. Kui palju telefonil mälu ja RAM-i on, seda saab igaüks järele vaadata. Võin kinnitada, et piisavalt selleks, et nauding kasutuskogemusest oleks maksimaalne.

 

KAAMERA

 

Ma olen suur fotograafiahuviline. Minu oskused ja teadmised selles vallas on küll mudilase tasemel, aga ma õpin ja paar klõpsu on poolkogemata tulnud välja suisa sellised, et pane või seinale. Kuid mu kaamera on suur ja kobakas ning kodust välja minnes mul teda enamjaolt kaasas pole. Ometi on mul kolm last, kes genereerivad pidevalt asju, mida keegi ei usuks, kui ma seda kaamerale ei võtaks. Seepärast saab telefonis kõige enam vatti just kaamerafunktsioon ja oluline on, et see oleks hea.

Ja Note 8 oma on väga hea. Loomulikult seni, kuni sa teed pilti, kus on palju valgust, sest olenemata kaamerast ja telefonist, mille küljes see on, ei tee ükski neist oma väiksuse tõttu hämaras häid pilte. Valges seevastu aga pööraselt häid. Ka funktsioonid, mida telefon videosalvestusel pakub, on sellised, mida ei ole paljudel kaameratel. Näiteks aegluubis filmimine, ja see ei ole selline õrn aeglustus, vaid me räägime super slow motion’ist. Ka time lapse lõikude filmimine. Kui telefon omakorda veel gimbali otsa torgata, siis jääbki tunne, et tegu on mõne kalli kaameraga, mitte telefoniga. Kui telefonidel areneks ka heli salvestus sama võimsalt, nagu pilt seda teeb, võiks Note 8 olla ideaalne blogimiskaamera, sest ka eesmine kaamera teeb paremat pilti kui enamikul telefonidel tagumine.

 

DISAIN

 

Disainis võib minna kahte teed: sa kas teed midagi revolutsioonilist või lähed mööda kindlat tallatud rada. Kui sa järgid klassikat, siis sa küll ei raba kedagi, kuid võid kindel olla, et inimestele see meeldib. Seda öelnuna on Samsung teinud siiski mõlemat: ta on järginud klassikat ja samas on loonud rabavalt ilusa telefoni. Kõik selle telefoni juures hõikab: high end – selle suurus, selle poleerläikega tagapind ja ka selle raskus. See raskus on minu jaoks suur osa selle telefoni võlust. Olgem ausad, see telefon on raske. Vähemalt alguses. Ka mu olemasolev S8+ tundus hirmus raske, kui ma selle sain, kuid peagi olin ma sellega harjunud. Kui ma Note 8 kätte võtsin, tundus see mulle raske ja ka sellega harjusin. Kui ma testperioodi lõpus enda S8+ uuesti kätte võtsin, oli see 16 g, mis neid kahte telefoni eristab, piisav vahe, et see tundus mulle nüüd nagu mängutelefon.

 

EKRAAN

 

Kui erinevad telefonitootjad hakkasid rääkima oma ekraanidest, tundus see mulle esialgu järjekordne sõnakõlks, millega inimestelt rohkem raha välja pumbata. Mis vahe on selles, kui hea on selle pisikese seadme ekraan? See on ju nii pisike. Ma ei ole kunagi ühegi telefoni juures tundnud vajadust parema ekraani järele. Ka ostes ei pööranud ma kunagi tähelepanu sellele, kui hea on telefoni ekraan.

Oh, kuidas mu Samsung S8+ mind ära on rikkunud! Kujutage ette hästi selget ja ilusat pilti. Sellist, kus ei ole eraldatav mitte ükski piksel. Ja korrutage see nüüd sajaga. Täpselt nii vinge on Samsungi kaheksanda seeria telefoni ekraan. Note 8 on sama eraldusega nagu mu S8+, aga see väike suurusevahe, mis neil telefonidel on, tekitab taas Note 8 vaadates tunde, et tegu oleks justkui veel vingema telefoniga. Lihtsalt hoiatus: kui oled juba kord Note 8 kasutusse võtnud, siis võta teadmiseks, et edaspidi on sul füüsiliselt võimatu minna üle kehvema ekraaniga telefonile. Proovisin. Sain seda tunda ema telefonist midagi otsides: vahe on lihtsalt sedavõrd suur.

 

VAU-FAKTOR

 

Kuid selleks, et telefon mind tõeliselt võluks, on tal vaja vau-faktorit. Miskit, mis tekitab minus tunde, et ma pean selle telefoni endale saama. Kuigi mu isiklik S8+ on väga vinge telefon, ei ole temas midagi sellist, mis oleks mind algusest peale paelunud. Jah, ta on kiire ja võimas, kuid just seda vau-faktorit pole temas minu jaoks kunagi olnud.

See kõik on olemas Note 8 telefonil. Ma suisa kahetsesin, et olin nõus Note 8 testima, sest keerulisim osa oli oma väga heale telefonile tagasiminek. Kuigi nende näitajad on laias laastus samad, on üks neist lihtsalt telefon. Teine aga … Note 8. Selle välimus ja raskus annavad telefonile tunde, et see on midagi väärtuslikku ja vinget. See, et tal on kaasas pulk, millega telefonil veel täpsemalt opereerida saab, on justkui väike asi, aga alles vana telefoni kätte võttes sain aru, kui suurt puudust ma sellest tunnen. Ma pole aastaid käsitsi kirjutanud. Ma pole aastaid pliiatsiga joonistanud. Ma pole aastaid kellegi nägu täis sirgeldanud – ja see tõi kõik selle tagasi. Mulle meenus, kui hästi ma tegelikult kritseldada oskan. Note 8 on kõige parem telefon, mida ma kunagi käes hoidnud olen.

 

Allikas: Henry Jakobson
Allikas: Henry Jakobson

 

Kas ma ostaksin selle? Naisele kindlasti mitte. Tema jaoks on see liiga raske ja suur. Kui me temale telefoni valisime, oli tema kõige tähtsam näitaja suurus: telefon pidi olema piisavalt väike, et seda oleks mugav ühe käega opereerida. Note 8 puhul saab ka ühe käega hakkama, kuid see ei ole kindlasti mugav.

Kas ma ostaksin endale? Nagu ma eelnevalt ütlesin, on see kõige parem telefon, mida ma kunagi käes olen hoidnud. Kuid suurim probleem on see, et mul on ka praegu väga hea telefon ja kuigi ma olen ühest vaimustuses, aga teisest mitte, mõistab minu ratsionaalne pool, et see vahe nende kahe puhul pole niivõrd suur, et upgrade’ida. Kui aga su olemasolev telefon on kehvemate näitajatega ja sa oled otsimas uut telefoni ning nõus natuke maksma, et saada endale midagi eriti head, siis ma kadestan sind – sa saad endale Note 8.

 

Henry peab ennast suureks digihuviliseks, kuid algajaks asjatundjaks. Õigemini ta polegi asjatundja, vaid ta on mees, kes vaimustub tehnoloogia uuendustest ja uutest võimalustest, mida kõik see endaga toob. Eriti huvipakkuv on tehnika, mis on mõeldud tavatarbijale, kuid mis heades kätes, võiks ka proffide õue peale juhatada. Tehnikat soetades, teeb ta seda alati varuga - see peab vastama kõikidele tema soovidele, pluss natuke veel, sest ajalugu on näidanud, et täpselt paras tehnika jääb peagi väikseks. Telefoniks on Henryl Samsung S8+, pilte ja liikuvat pilti teeb ta lisaks telefonile aparaadiga Nikon D500 ja Sony Rx 100 IV, arvutiks on vinge Apple MacBook Pro ja ei suuda ära otsustada, kas soetada tuleks endale DJI Spark või DJI Mavic droon. Tehnoloogia huvist suurem on tal vaid vaimustus enda perekonnast, kus on abikaasa Kerstin ja kasvab kolm last ning kellega tegemistest Henry ka üpris tuntud blogi peab www.amidahenryteeb.eu

Kommentaarid