Sügis on periood, mil seoses kooli algusega soetatakse tavapärasest rohkem sülearvuteid. Aitab viimane ju koolitöid teha, ning mis seal salata, ka aega veeta. Selleks aga, et uuest arvutist rõõmu kauemaks jätkuks ja kõik vajalikud toimingud ikka tehtud saaks, tuleb mõelda ka erinevatele lisadele.

Kindlasti ei ole need kohustuslikud ega vältimatult vajalikud, kuid alljärgnevatele toodetele tasuks siiski koos arvuti ostuga mõelda. Eriti sellisel juhul, kui tasumisel kasutatakse näiteks mingit sorti järelmaksu – ostes kõik asjad koos, saab need panna ühte lepingusse. Seega toome ära mõned lisaseadmed, mille soetamist koos arvuti ostuga kaaluda võiks.

 

Hiir

 

Tänapäevase arvuti kasutamiseks on hiir vältimatult vajalik ning kuigi igal sülearvutil on ka puuteplaat, on välise hiirega siiski kiirem ja mugavam toimetada. Seetõttu tasuks ka välise hiire peale mõelda. Enamasti on need juhtmevabad ning valikus on nii suuremaid kui ka väiksemaid, musti kui ka värvilisi ning ka paljude nuppudega funktsiooniderohkeid eksemplare.

Klaviatuur

 

Sarnaselt hiirega on ka eraldi klaviatuur asi, ilma milleta saab küll hakkama, kuid olukorras, kus tuleb rohkem kirjutada, on eraldi asetsev ja suuremamõõduline klaviatuur lihtsalt mugavam. Ka klaviatuurid on tänapäeval enamasti juhtmevabad ning valida saab mitmete mudelite vahel, mis pakuvad nii erineva pikkusega klahvikäiku kui ka nuppude paigutust.

 

Monitor

 

Loomulikult on igal sülearvutil olemas oma ekraan, kuid see on seadme kompaktsete mõõtmete ja aku kestvuse huvides, võrreldes välise monitoriga, siiski üsna pisikene. Seega võimaldab lisaekraan palju suuremat pilti ning efektiivsemat toimetamist. Enamik sülearvuteid toetab lisaks veel kahte monitori korraga ehk kui laual on ruumi, saab koos kasutada nii arvuti enda kuvarit kui välist lisamonitori ja nii mitut akent korraga lahti hoida.

 

Mälupulk või väline kõvaketas

 

Varem või hiljem soetatakse arvutile juurde ka mingit sorti mäluseade. Olgu selleks siis mälupulk või väline kõvaketas, sest see on kiire ja mugav viis andmete transportimiseks ning säilitamiseks. Hoolimata pilvetehnoloogia kiirest arengust võiks ka sellele kohe mõelda.

Tarkvara

 

Asi, mis samuti sageli õigel ajal meelde ei tule, on tarkvara. Loomulikult on arvutil tootja poolt paigaldatud tarkvara ehk operatsioonisüsteem, sest see on lihtsalt tööks vajalik, olgu selleks siis Windows või Mac OS. Samas aga kasutab enamik inimesi varem või hiljem ka Office’it ehk Wordi ja Excelit. Paraku aga need levinud programmid arvutiga kaasa ei tule ning seega tuleb ühel hetkel tõenäoliselt ka Office’i paketi peale mõtlema hakata – ning miks mitte teha seda koos arvuti ostuga.

 

ID-kaardi lugeja

 

ID-kaart on kohustuslik ja seega taskus pea kõigil ning leiab igapäevaselt suurt kastutust, seda hoolimata tõigast, et sarnaseid toiminguid saab teha ka Mobiil-ID või Smart-ID abil. Selleks aga on vaja kaardile lugejat ning see võib, aga ei pruugi arvutil olemas olla. Seetõttu tuleks ka ID-kaardi kastutamise võimalusele aegsasti mõelda.

 

Printer

 

Seda, mida printer teeb, ei pea vast lahti kirjutama. Küll aga peaks printerit ja selle võimalikku vajalikkust meeles pidama, sest ka seda läheb ühel hetkel pea kõigil arvutit kasutavatel isikutel ikkagi vaja. Ka printereid on müügil mitmesuguseid ning kindlasti leiab igaüks pakutavast valikust oma: olgu selleks siis soodne ning värviline tindiprinter või kiirem, kuid must-valge laserseade. Muidugi leidub ka värvilisi laserprintereid ning seadmeid, mis sisaldavad lisaks ka skannerit ja koopiamasinat ning ühenduvad arvutiga juhtmevabalt.

Kott

 

Kuna sülearvuti on mobiilne ehk seda kantakse endaga kaasas, vajab see ka kotti. Nii on lihtsalt mugavam ja arvutile turvalisem. Seega tuleb ka sülearvuti kott varem või hiljem arvutile kaaslaseks valida. Kuigi koti soetamisel vaadatakse sageli pigem selle välimust, tasuks tähelepanu pöörata ka selle suurusele ning taskute arvule ja vajalike pehmenduste olemasolule.

 

Puhastusvahendid

 

Ja lõpuks muidugi puhastusvahendid!

Tolm, sõrmejäljed ja muu igapäevane mustus ladestuvad paratamatult arvuti pindadele ning muudavad aja jooksul selle välimuse puhastamata jätmisel koledaks ning ebahügieeniliseks. Selleks, et arvuti ikka kena ja puhas oleks, tuleb ka puhastusvahendite peale mõelda. Kasutades kodukeemia asemel spetsiaalseid vahendeid, võid kindel olla, et arvuti saab õrnalt ja ootamatute kahjudeta puhtaks.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid