Aktiivsusmonitor pole enam ammu mingi uudisasi. Seda kasutavad sajad tuhanded inimesed, kes loodavad nutika seadme abil oma füüsilisel arengul silma peal hoida. Neid kannavad pea kõik terviseteadlikud kodanikud alates kooliõpilastest ja lõpetades pensionäridega.

 

Kas tõesti on maailmas veel liiga vähe aktiivsusmonitore, käis mu peast läbi mõte, kui sain testimiseks Garmin Vivosporti aktiivsusmonitori. Juba Garminil endal on neid valminud omajagu. Järgmistel päevadel aga tekkis mul juba sportlik huvi, et välja selgitada, mille poolest Vivosport erineb sadadest teistest randmel kantavatest ekraaniga kummirõngastest.

 

Välimus

 

Välimus pole kindlasti Vivosporti tugevaim külg ning aktiivsusmonitoride laia valikut arvestades on turul kindlasti märksa atraktiivsemaid võimalusi kui järjekordne tumedas silikoonkestas ekraan. Kusjuures monitori ennast käevõrust eraldada ei saa, mis tähendab, et monitori rihma vahetada ei saa – ei suurust, värvi ega faktuuri. Õnneks ei torka Vivosporti käepeal eriti silma ning võib vabalt märkamatuks jääda.

 

Allikas: Garmin

 

Küll aga on sellel monitoril väärikas ja garminlikult kvaliteetne karp, mis muudab selle kenaks kingituseks füüsiliselt aktiivsele (või selleks saada soovivale) inimesele.

 

GPS

 

Garmin rõhutab selle toote kommunikatsioonis igal sammul GPS-i olemasolu, mis tähendab, et vähemalt firmale on see oluline. Eeskätt tähendab see seda, et seade sobib nendele inimestele, kes tahavad, peavad või armastavad õues liikuda. Vivosporti GPS on täpne, võib-olla isegi pisut täpsem kui mõned konkurendid, aga siin on üks väike aga. Kui seadmel GPS sisse lülitada, siis võtab see veidi aega. Võib-olla isegi kuni 2-3 minutit. Seega ei maksa kohe kannatust kaotada, kui ühendus hetkega ei toimu.

 

Ekraan

 

Puutetundlik ekraan on ilus ja värviline. Suuruse poolest on tegu ilmselt aktiivsusmonitoride standardiga ning kogu vajalik info mahub sinna kenasti ära. Õigemini siis mahub ekraanile infot piisavalt. Päevasel ajal on ekraan kergesti loetav ka ilma taustavalguseta. Värvid on meeldivalt erksad.

 

Allikas: Garmin

 

Puutetundlikkusega on ka kõik korras: ekraanil on seda just piisavalt mugavaks kasutamiseks. Kui mõned ekraanid on liiga puutetundlikud ja teised jälle liiga tundetud, siis Vivospordi juures on Garmin leidnud meeldiva tasakaalu.

 

Kasutajaliides

 

Minu jaoks on kasutajaliides selle aktiivsusmonitori tugevamaid külgi: lihtne, loogiline, sisukas ja intuitiivne. Garmini pikaajalised kogemused annavad siin meeldivalt tunda. Seade on sedavõrd intuitiivne, et selle kasutamiseks pole vaja oluliselt isegi inglise keelt tunda, piisab vaid üksikutest sõnadest. Menüüd on nii mõnusad ja lihtsad, et nendes liikumisest võib sõltuvusse sattuda. Lisaks saab aktiivsusmonitori kasutajaliidest endale sobivamaks kohandada nutiseadme rakenduse abil, kuid see eeldab juba põhjalikumaid teadmisi inglise keelest.

 

Rakendus

 

Kasutajaliidese juurest on loogiline liikuda edasi telefonirakenduse juurde. Ka siin on mul raske millegi kallal norida – kogemused on kaasa toonud kvaliteedi. Nii infot kui ka võimalusi on piisavalt, aga mitte ülearu, nagu näiteks lennuki armatuurlaual. Vajalik info on esile toodud selgelt, värvikalt ja atraktiivselt: ilus vaadata ja lihtne aru saada. Kindlasti on neid, kellele meeldib rohkem näiteks Fitbiti graafiline stiil ja rakenduse ülesehitus, kuid siin on tegu personaalse maitsega.

 

Südamemonitor

 

Iga endast lugupidav aktiivsusmonitor on varustatud pulsianduriga, mis vajadusel kontrollib kasutaja “mootori” löögisagedust. Vivosporti südameandurit võib sisse lülitada 24/7 režiimile, mis tagab ööpäevaringse kontrolli südame töö üle. Pisut taustauuringuid tehes selgus, et ka pulsianduril on väikene aga. Nimelt eelistab ta neid, kes jooksevad või kõnnivad, aga näiteks jalgratturite puhul pidid täpsusega kehvemad lood olema. Ise ma jalgratta puudusel seda kontrollida ei saanud, aga kui plaanid Vivosporti kasutada eeskätt jalgrattaga, siis soovitame eelnevalt mõne Vivosporti omanikuga konsulteerida, millised on tema kogemused.

 

Aku

 

Garmin ise pakub ühe laadimisega tööajaks terve nädala. Reaalses elus jääb aktiivne kasutusperiood kuskile 3–5 ööpäeva juurde, sõltuvalt kasutuse intensiivsusest. See võimaldab Vivosporti kasutada muu hulgas oma unerežiimi jälgimiseks, mida näiteks enamiku nutikelladega teha ei saa. Samas kulub aku laadimiseks vaid 1,5 tundi. Siin tahaks ka pisut viriseda, et siiani pole veel leiutatud ühte universaalset laadijat, mis sobiks kõigile aktiivsusmonitoridele, aga see pole kindlasti Garmini süü, vaid eeldab laiapinnalisemat koostööd kõigi aktiivsusmonitoride tootjate vahel.

 

Märguanded

 

Lisaks liikumisinfole võib Vivosporti ekraanile saada ka teateid telefonile saabuvatest kõnedest ja sõnumitest. Positiivse külje pealt on isegi hea, et Garmin pole siin läinud kaasa trendidega ja võimaldanud monitorile ligipääsu ka sotsiaalmeediale. Märksa puhtam ja kuivem tunne on joosta või kõndida ilma, et iga natukese aja tagant segaks sind teated sellest, mida sõbrad parasjagu näoraamatus ette on võtnud.

 

Kokkuvõtteks

 

Garmen Vivosport on kvaliteetne aktiivsusmonitor, mis pakub tavalisele tervisesportlasele piisava koguse infot mugaval ja arusaadaval kujul. Lisaks korralikule kvaliteedile on selle suurteks eelisteks väga mugav ja intuitiivne kasutajaliides, GPS ja värviline ekraan. Kui nüüd küsida, mis tõstab Garmin Vivosporti esile teiste aktiivsusmonitoride seast, siis minu jaoks on selleks väga hea kasutuskogemus, kus korralik koostekvaliteet harmoneerub hästi läbimõeldud kasutajaliidesega. Ehkki sama võib ilmselt öelda veel nii mõnegi teise aktiivsusmonitori kohta, julgen arvata, et suurem osa selle tooteklassi esindajatest peavad siin Garmin Vivosportile paraku alla vanduma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid