Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Uus Windows 8–Missugused on selle operatsioonisüsteemi uued võimalused? (II osa)

#Uudised #Windows 8

win8Täna jätkame Digitargas Windows 8 teemadel, jätkates Digitarga postitust “Uus Windows 8 – kuidas seda arvutis kasutada?”. Kui eelmises artiklis rääkisime peaasjalikult uuest Start keskkonnast, siis täna pöörame pilgu juba tuttavlikku “akende” ehk Töölaua keskkonda. Mis on seal muutunud ja millised on uued võimalused, sellest kohe lähemalt.

Evolutsioon, mitte revolutsioon

Kui jätta välja Start menüü muutmine täiesti omaette uueks Windows’i töökeskkonnaks, siis Töölaua osa on uues operatsioonisüsteemis saanud vanema vennaga võrreldes rohkem läbimõelduks ja viimistletuks. Õigupoolest ei pruugi esimese pilguga erinevustest isegi aru saada, ent igapäevatoimetusi tehes märkad erinevate nuppude teistsugust paigust ja lisandunud võimalusi.

Kui Windows Vista tutvustas esimest korda Aero nimelist läbipaistvat kujundust, siis Windows 8 on antud stiili ühtlustanud Start-keskkonna tahkudega. Tulemuseks on suhteliselt selgepiiriline, aga samal ajal ka silmale meeldiv ning sugugi mitte pealetükkiv kujundus.

Ekraanisalvestis
Windows 8 uus kujundus ja kausta Ribbon ehk tööriistariba. Taskbar’i asetus on allkirjutanu arvates laiekraanil asendamatu

Lahkarvamusi tekitab kindlasti kaustavaadetele
menüüde asemel lisatud Ribbon ehk tööriistariba, mis nägi esimest korda ilmavalgust Microsoft Office 2007 kontoripaketis. Allakirjutanu jaoks on taoline lahendus väga mugav kasutada, sest võrreldes varasemate Windows’i “akendega” on täna igasugune failidega ja kaustadega töötamine tänu silmapiirile toodud käskudele ja tööriistadele oluliselt mugavam.

Olgu siinkohal näiteks mainitud tagasi tulnud nupp “Up one folder” (ehk liigu kaust kõrgemale), vastavalt kausta sisule ja selekteeriud faili(de)le kuvatakse tööriistaribale erinevad võimalused ja käsud. Näiteks pilte sisaldavas kaustas kuvatakse sulle võimalust pilte keerata või alustada slaidišõud. Kõik käsud ja valikud loogiliselt kategoriseeritud ja kasutamisharjumus tekib üsna kiiresti.

Stabiilselt paremaks

task managerRääkides päris uutest lahendustest, on Task Manager saanud uue näo. Kui mõni rakendus peaks juhtumisi koostöö lõpetama, on selle abil väga mugav tõrkuv rakendus käsitsi sulgeda. Samal ajal saavad kogenud kasutajad suhteliselt kerge vaevaga ülevaate arvuti ressursside jagamisest ja neid kõige enam tarbivatest protsessidest.

Sarnaselt Task Managerile on uue kujunduse ja ka paar lisavõimalust saanud kopeerimise/teisaldamise infoaken – andete liikumise kiirjust kuvatakse graafiliselt ja lisandunud on pausi ning jätkamise funktsioon. Ning kui käsil parasjagu mitu kopeerimist või teisaldamist, liidetakse info ühte aknasse. Annab hea ülevaate ning ei pea igaühe edenemist eraldi taga otsima.

Rohkem aknaid

Omaette põnevaks läheb elu aga mitme ekraaniga kasutamisel. Kui varasemates Windows’ides sisuliselt puudus igasugune tugi lisaekraanile (välja arvatud arvutisse lisatud graafika või mõne muu tarkvara abil). Nüüd on see puudus likvideeritud ning Windows’i operatsioonisüsteem saab kahe kuvariga juba sootuks uue hingamise.

Kaks ekraani
Kaks ekraani

Täna tunnistab Windows 8 sinu lisamonitori kui eraldi seadet ja töölauda (või selle pikendust). Lisatud ekraanil on nüüd oma Taskbar, ehk tööriistariba, millele kuvatakse antud ekraanil avatud rakendused. Ja et ekraanid kindlasti sassi ei läheks, saab neile ka erinevad taustapildid kuvada. Kes vähegi mitme monitoriga töötamist kunagi proovinud, oskab sellisest lisast kindlasti lugu pidada.

Kahte ekraani kasutades laieneb sinu kasutamiskogemus veelgi, sest kõige tipuks võid ühel ekraanil kasutada Start keskkonna täisekraanis rakendusi, ent samalt ajal teise monitoriga rahulikult töölaual toimetades. Start keskkonna rakendusi võib iga kell ka teisele ekraanile lohistada või anda neile vaid neljandiku ekraanipinnast. Või kuva ühel ekraanil neljandikku rakendusest ja Start keskkonda.. võimalusi jagub.

Elu lihtsamaks tegevad tööriistad

Tihtipeale tuleb ette olukordi, kus on vaja avada mõni plaaditõmmis näiteks .ISO formaadis. Windows 8 oskab nende failidega nüüd juba ka ise kenasti ringi käia, tekitades automaatselt virtuaalse kettaseadme, mida saab siis avada nagu normaalset plaati. Lisaks .iso failide toetamisele oskab uus operatsioonisüsteem ilma kõrvalise tarkvara abita lugeda ka .img ja .vhd formaadis faile.

Ka PDF-failid leiavad Windows’is endale automaatselt PDF-ide lugeja. Tõsi, antud rakendus töötab küll vaid Start keskkonnas, ent vähemalt ei pea värskes operatsioonisüsteemis kohe Adobe’i leheküljele pöörduma, vaid saab PDF-e ka ilma selleta suurepäraselt sirvida.

Lisaks PDF-i lugeda oskavatele rakendustele on Windows Store’is kättesaadavad ka väga palju teisi asjalikke ja mitte sugugi nii asjalikke rakendusi. Alates Windows 8 väljatulekust eelmise aasta oktoobris, on valik juba küllaltki korralik. Näiteks on Start keskkonna täisekraanrakendusena saadaval Skype, Chrome, Dropbox, Evernote ja väga paljud teised.

Üldised plussid ja miinused

Iga uue Windows’iga käib kaasa ka teatav varjukülg. Üheks selleks pooleks on erinevate draiverite ehk seadmete juhtprogrammide nappus värskelt peale uue operatsioonisüsteemi ilmumist. Tuleb aga tõdeda, et kõik seadmed, mis töötavad koos Windows 7, hakkavad enamasti ka Windows 8-s tööle. Enamasti puudutab sedalaadi mure eriti vanemate seadmete omanikke ent samas peab tehnoloogia samuti arenema – ehk oleks siis tõesti aeg uus seade muretseda.

Mis puutub Windows XP-le ja veelgi vanematele operatsioonisüsteemidele ehitatud tarkvaradesse, siis siinkohal on tegu pigem õnnemängu kui tõsiseltvõetava sooviga tarkvara otstarbekalt kasutada. Ehkki Windows 8 ei saa varasemast tuttavat Windows XP-režiimi, kehtib ka siin sama reegel, mis seadmetegi puhul – kui Windows 7-ga töötas, töötab enamasti ka uues operatsioonisüsteemis.

Positiivse poole pealt tuleb tõdeda, et uus Windows 8 oskab arvuti riistvara ressursse väga efektiivselt hallata. Ehk maakeeli öelduna, Windows 8 saab ilma kokutamata hakkama ka nõrgema jõudlusega arvutis. Siinkohal olgu lisatud, et jutt käib Windows 8 arvutile mõeldud versioonidest ning mitte RT versioonist, mida kasutatakse nutiseadmetes.

Ka versioonide poolest on Windows 8 väga lihtsaks tehtud. Mainitud sai RT versioon tahvlitele ja nutitelefonidele. Ülejäänud kolm versiooni on mõeldud kasutamiseks arvutitel:

  • Windows 8
  • Windows 8 Pro
  • Windows 8 Enterprise

Versioonide erinevused kumavad selgelt läbi ka nende nimetustest. Iga pikema nimetusega versioon sisaldab pisut rohkem ja spetsiifilisemaid funktsioone. Näiteks kaugtööhalduse võimalus on nii Pro’s kui ka Enterprise’s, seevastu ainult Enterprise’i jaoks on kättesaadav  näiteks AppLock nimeline funktsioon. Seega justkui kõige “alakaalulisem” versioon on tegelikult lihtsalt kodukasutajale üleliigsest lisakoormast vabastatud kergem operatsioonisüsteemi versioon.

Windows 8 väärib kindlasti lähemat uurimist, ehkki esialgu võib uus Start keskkond justkui võõrkehana tunduda. Sellega harjub juba mõne aja pärast ning kogenud kasutaja oskab kindlasti hinnata Töölaua arenguid, tegeledes igapäevatööga kiirelt ja efektiivselt.

Lisaks võid saada hea ülevaate uutest funktsioonidest inglisekeelsest Vikipeediast siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Features_new_to_Windows_8

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid