Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Uus Windows 8 – kuidas seda arvutis kasutada?


Tuleval reedel ehk homme, 26.oktoobril, annab Microsoft välja järjekordse operatsioonisüsteemi – Windows 8. Sellega saab ametlikuks uue Windows’i väljatulek ning muidugi kaasneb sellega ka asjahuviliste ja paljude uute kasutajate tutvus värske Microsofti operatsioonisüsteemiga. Digitark annab siinkohal väikese sissejuhatuse Windows 8 maailma ning annab sulle kiire ülevaate uutest kogemustest.

Digitark on Windows 8 arenemisel hoolikalt silma peal hoidnud, täpsemalt artiklites: “Mida kujutab endast Windows 8?” ja ”Windows 8 – millised on uued suunad?” Nagu selgub, on tookordsed ennustused praktiliselt 100%-selt täppi läinud. Jätkame pooleli jäänud teemadel ja vaatame, kuidas see kõik reaalsuses välja näeb.

“Teistmoodi” Windows

Olenemata sellest, kas oled otsustanud ise Windows 8 oma arvutisse paigaldada või on see sinuni jõudnud uues arvutis, on esimene operatsioonisüsteemi käivitamine samasugune (!). Seejuures, kui veel dekaad tagasi oli Windows’i arvutisse installeerimine küllalt häid teadmisi nõudev tegevus, siis juba Windows XP-ga said hakkama pea kõik asja vastu huvi tundvad inimesed. Windows 8 installeerimine on seejuures peaaegu lihtsam, kui mõne igapäevase tarkvara arvutisse salvestamine.

Üldiselt võib leppida kõigi vaikimisi pakutavate seadetega ning eriliselt ei ole vaja kõhelda ka arvutile kohese internetiühenduse võimaldamises. Windows 8 sisaldab juba operatsioonisüsteemi tasandil Windows Defender’i viirusetõrjet (!).

Esmalaadimine võib üksjagu aega võtta, ent see on võrreldes varasemate Windows’i esmakäivitustega hoopis uus kogemus. Sinna lisandub nüüdsest oma internetis oleva Live (sama mis endine Hotmail’i, Microsoft’i või Messengeri) kontoga arvutisse sisse logimine. Kui sul taoline konto puudub, saad selle vajadusel kohe teha või käivitada arvuti hoopis “kohaliku” kontoga, mis ei vaja logimiseks internetiühendust.

Ajal, mil sinu arvutit esimeseks sisselogimiseks ette valmistatakse, kuvatakse tagasihoidlikku õpetust uue Windows’i kasutamisest. See on aga tõesti väga minimalistlik ega valmista sind kuidagi ette järgnevaks..

“Start menüü” – Avakuva

Esimene sisselogimine viib sind kohe Windows’i uute Start keskkonda. Kui varem oli selle nimetus “Metro”, siis nüüd on Microsoft püüdnud seda nimetust sügavale arhiividesse peita. Olgu selle nimega kuidas on, Start nupu asemel kuvatakse sulle nüüd hoopis Start keskkonda:

Start keskkond

Nüüd ja edaspidi on see sinu arvuti põhiliseks kohaks, kuhu koondatakse olulised infokillud, seaded, otsingud, rakendused JA tarkvara. Rõhutatult, Windows 8 teen vahet rakendustel, mida saab kasutada Start keskkonnas ja tarkvaral, mida kasutatakse töölaual. Seejuures nii rakendusi kui ka tarkvara on võimalik osta (on ka tasuta) Windows’i rakenduste poest.

Eestipäraselt “Alguskuva” võiks kirjeldada kui Live-infotablood. Tegemist on täiesti omaette Windows’i protsessiga, nagu on seda ka Töölaud (ehk explorer). Sisuliselt tähendab see seda, et rakendused, mis töötavad Avakuval (näiteks fotode vaataja, e-maili lugeja või PDF failide lugeja (!)) ei tea oma töölaua ametivendadest mitte midagi ja vastupidi. Isegi Internet Explorer 10 (aga ka teised brauserid) avakuval ja töölaual ei ole omavahel kuidagi seotud.

VõrkÜhest küljest on selline korraldus muidugi äärmiselt ebamugav, teisalt on see vajalik sünkroniseerimise võimaldamiseks arvuti ja näiteks tahvelarvuti või nutitelefoni vahel, mis kasutavad Windows 8-t. Ka nendes seadmetes on Avakuva esindatud ning hakkab edaspidi olema arvutiga täpselt ühesugune – sünkroniseeritud.

Avakuva töötab info (ja eriti veel Live-info) koondajana suurepäraselt. Näiteks Inimeste rakendusse on võimalik koondada kõik enamlevinud erinevad suhtlusvõrgustikud, nende uuendused ja teavitused. Soovi korral tuuakse need värsked uudised otse avakuva piltidele. Samamoodi teavitab avakuva uute meilide saabumisest, kalendri teavitustest, uutest sõnumitest jne. Seejuures jääb sulle alati võimalus infovoogu reguleerida.

Ka erinevad rakendused toetavad avakuvale värske informatsiooni lisamist, olgu siinkohal näitena toodud kasvõi RSS-i voo lugerid. Loomulikult saad kõiki rakenduste kaste ümber tõsta ja luua endale sobivad kategooriad või rühmad. Ka kõigu värskelt installeeritud rakenduste või tarkvarade otseteed lisatakse Avakuva lõppu.

Peidetud valikud

Avakuva jätab suhteliselt nõutuks ja eksinuks pea igaühe, kes pole varem kokku puutunud Windows Phone’iga. Siinkohal ei aita väga ka ekraani nurkadesse peidetud lisavalikud – paremale ekraani nurkadesse jäävad Otsingu, Jagamise, Avakuva, Seadmete ja Seadete otseteed. Vasakult näeme avatud rakendusi ja Avakuva otseteed.

Paremale kuvatavad otseteed mõjuvad muide parasjagu aktiivsele rakendusele: Avakuvas näidatakse Seadete all kogu arvuti ning sinu konto seadistuse ja personaliseerimise võimalusi. Sinna tasub kiigata juba esimesel võimalusel, sest nii saad oma konto ja arvuti üle hea ülevaate.

Seaded

Tihtipeale võib Avakuval ja seal olevates rakendustes pärast kerimisriba märgata imeväikest Ülevaade kujundusega nuppu. Tavaliselt avab see nupp teatava ülevaate, nii ka Avakuval:

Ülevaade avakuva

Nüüd on sul võimalik rakenduste rühmasid nimetada ja neid vastavalt oma soovile vabalt ümber tõsta. Teistes rakendustes avab nupp enamasti lihtsalt mingi selgepiirilise ülevaate.

Üks magusmaid uuendusi terves Windows’is on võimalus rakendusi ekraani servadesse libistada. Olgu see siis paremal või vasakul pool ekraani. Selleks tuleb hiirega liikuda ekraani ülaossa, kuni näed tekkivat käemärki. Siis vajuta alla vasak hiireklahv ja lohista aken sobivasse külge. Rakenduse saab sulgeda, kui lohistad viimase ekraani alaossa. Uue rakenduse saad eelmise kõrvale avada näiteks Avakuvalt uut rakendust käivitades või kuvada hiirega vasakule liikudes juba mõne avatud rakenduse.

Mitu rakendust kuval

Seejuures tasub tähele panna, et Avakuvale on paigutatud ka Desktop’i või Töölaua nimeline plaat. Sellele klikkides avatakse vana hea Töölaud, nagu see on olnud alates Windows 1.0-ist peale. Tõsi, enam ei sisalda see Start nuppu, vaid nüüd pääseb avakuvale uuesti hiirega nurkades kolades või hoopis mugavamalt klaviatuuri Windows’i klahvi vajutades.

Ja viimaseks, kuid mitte sugugi kõige vähemtähtsam võimalus on hiire paremkliki kasutamine. Kui seda teha Avakuva tühjal alal, avatakse ekraani allosas võimalus kõikide rakenduste vaatamiseks. Kui aga teha paremklikk mõnel rakenduse plaadil, avanevad võimalused selle plaadi uuenduste keelamiseks/lubamiseks, suuruse muutmiseks, Avakuvalt eemaldamiseks või ka päris eemaldamiseks (uninstall).

Suur hulk uuendusi jääb seekordses artiklis aga siiski katmata. Sellegipoolest loodame, et see väike ülevaade Avakuva-st aitab sul uue Windows’iga kiiremini kohaneda ning juba järgmises artiklis jätkame uute ja põnevate Windows 8 lisavõimaluste ja uute funktsioonide avastamist. Sest lisandunud on rakenduste pood ning paljud uued lisavõimalused Töölaual.

Lõpetuseks ka lühike ametlik reklaamiklipp Microsoftilt:

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid