Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Ettevõtet nimega GoPro võib pidada väikeste ja vastupidavate kaamerate segmendi massidesse toojaks. Pisikeste ja palju taluvate, kuid sealjuures kvaliteetset pilti jäädvustavate aparaatidega filmivad oma seiklusi tuhanded ja tuhanded kasutajad üle maailma.

 

Kui siiani koosnes GoPro mudelivalik Hero ja Sessioni kaameratest, siis nüüd on välja tuldud täiesti uue mudeliga, millel nimeks hoopis Fusion. Uus nimi on ka õigustatud, sest seekord ei piirdu muudatused pelgalt tavapärase mudeliuuendusega, vaid on hoopis põhimõttelisemat laadi. Nimelt on harjumuspärase asemel nüüd tegemist hoopis seadmega, millel on kaks kaamerat ning mis suudab kõike enda ümber asuvat 360 kraadi ulatuses jäädvustada ja see annab asjadele hoopis uue vaatenurga.

 

Olemus

 

Lihtsustatult võttes on Fusion sisuliselt kaks selgapidi kokku pandud kaamerat. Seega asuvad läätsed nüüd seadme mõlemal küljel ning kuna need on väga suure vaatenurgaga, saabki kokku kaetud 360-kraadine ala. Kasutamisel filmivad mõlemad kaamerad samaaegselt ja seda kuni 4K resolutsioonis ning saadud pildid liidetakse hiljem tarkvara abil üheks 5,2K resolutsioonis pildiks. Kummagi “kaamera” jaoks on Fusionis ka oma mälukaart ehk ühele salvestab üks pool ja teisele teine. Sellisest disainist tulenevalt on aga seade nõksa suurem ja raskem kui ülejäänud GoPro kaamerad. Kaaluga 200 grammi on see võrreldes Hero 6-ga (117 g) isegi peaaegu poole raskem ning seda on ka tunda. Omajagu annab kaalule kindlasti juurde ka tavalisest suurem aku, mille mahtuvusest piisab pisut enam kui tunniajaseks filmimiseks. Kui kellad-viled välja lülitada, siis ka kauemaks. Fusion on varustatud ka väikese ekraaniga, kuid see ei näita parasjagu salvestatavat pilti, vaid on mõeldud seadistuste tegemiseks ning kuvab seega erinevaid menüüsid ja annab infot parasjagu kasutatava režiimi, aku jms kohta.

 

Allikas: Mart Laanemägi

 

Nuppe on seadmel ainult kaks. Üks sisselülitamise ja menüü jaoks ning teine filmimise alustamiseks ning lõpetamiseks. GoProle kohaselt on kaamera ka veekindel (kuni 5 meetri sügavuseni) ning sellele sobivad standardsed GoPro kinnitused. Seega, kuigi veidi suur, on GoPro ikka GoPro ehk veekindel, lihtne kasutada ja kvaliteetne.

 

Kasutamine

 

Tulenevalt mõõtudest ei ole Fusionit vahest kõige mugavam kasutada kinnitatuna näiteks kiivrile, või mujale, kus väiksemad mõõtmed eelise annaksid, kuid see ei ole ehk ka selle kaamera peamine eesmärk. 360 efekt tuleb nimelt kõige paremini esile siis, kui seade on filmijast pisut eemal ning seetõttu saabki parimad kaadrid kui kasutada tootega kaasa tulevat Fusion Gripi statiivi. See võimaldab Fusionit endast just parajal kaugusel hoida ja nii saab tekitada efekti, justkui kaamera jälitaks kasutajat, ise samal ajal õhus hõljudes. See on nii seetõttu, et hiljem tarkvaraga pilte liites on võimalik statiiv kaotada ning jääb mulje, nagu hoiaks kasutaja kätt lihtsalt rusikas. Erinevate valikute seast saab veel valida näiteks pisikese maa efekti, mis näitab pilti nii, nagu asuksid hästi väikese maakera peal ning oleksid ise hirmus suur.

 

Allikas: Mart Laanemägi

 

Päris lahe on veel teha kogu ümbrust katvaid fotosid. Asetades kaamera keset tuba, saab teha pildi, mis loob mulje, justkui asuksid ise seal ehk pilti saab igas suunas keerata. GoPro poolt on veel hea mõte häälkäskluste lisamine. Nii ei pea eraldi nuppu vajutama ega pulte kasutama, olgugi et inglise keeles, saab ka sellel mudelil hääle abil filmimist alustada.

 

Pildi järeltöötlus

 

Kui tavalise GoProga on asi nii, et filmid, vaatad ja soovi korral töötled, siis Fusioniga nii lihtsalt ei pääse. Selleks, et mõlema kaamera talletatud videod omavahel kokku liita, tuleb saadud failid igal juhul üle käia ja selleks on vaja arvutusvõimsust. Ja mida rohkem seda jätkub, seda parem. GoPro poolt selle jaoks pakutav Fusion Studio nimeline tarkvara on iseenesest üsna lihtne ja arusaadav, kuid sellega toimetamine võtab aega, palju aega. Muidugi on see aeg on mõjutatud nii videote pikkusest kui ka kasutatava arvuti jõudlusest, kuid aega kulub. Sestap on mõistlik vahel ette mõelda ja piirata klippide pikkust ning kui on teada, et video plaanitakse avaldada näiteks Youtube’is, siis võiks seda programmile ka öelda ning sellega renderdamise aega säästa.

 

 

Lisaks tuleks järgmise sammuna tegelikult kasutada veel ka GoPro soovitatud Adobe Premiere’i videotöötlustarkvara, et kõik rakursid, lõigud ja efektid välja valida ja kenasti kokku monteerida. Hoolimata vaevast ja ajakulust on tulemus tavaliselt ikkagi väga kena ja äge vaadata. GoProl on olemas ka telefonirakendus, mis Fusioniga ühildub ja millega saab kaamerat juhtida ning teha näiteks neid eelnevalt mainitud 360 kraadi pilte. Aga samuti salvestatud sisu – kuigi mõnede piirangutega – vaadata ning kaamerast telefoni salvestada.

 

Kellele?

 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et GoPro Fusion on väga hea kaamera. Kuigi hinnaga üle 700 euro on ta suhteliselt kallis, siis koos tarkvaraga on sellel palju võimalusi huvitavate videote tegemiseks. Kõik pakutavad vigurid ei saa mõne päevaga kindlasti selgeks ja katsetatud, kuid vähemalt saab selgeks see, et Fusion sobib neile, kes viitsivad ja tahavad sellega hea tulemuse saamiseks toimetada. Pean silmas seda, et väärilise klipi saamiseks on ikkagi vajalik hilisem videopildi töötlus ja vaev ehk otse kaamerast vaatamiseks ja avaldamiseks mõeldud klippe väga ei saa. Või kui täpne olla, siis loomulikult saab filmida tavalist videot, teha kuni 18 Mpix pilte või ka time-lapse-klippe, aga kuna selle kaamera puhul on peamine on ikkagi 360 efekti püüdmine, siis on Fusion mõeldud pigem entusiastidele ja mitte neile, kes tahavad lihtsalt seikluskaamerat.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi