Uus tööriist Linux'i salvestamiseks kasutades Windows'i – Wubi 0


Hiljuti avaldanud autorid

LinuxEnamik arvutitest maailmas on varustatud Microsoft Windows operatsioonisüsteemiga. Viimasel ajal on aga aina enam populaarsust kogunud Linux‘i ja Mac‘i operatsioonisüsteemide kasutamine. Seda enam, et nüüd on Linux’i salvestamine* oma arvutisse eriti lihtsaks tehtud uue tööriista – Wubi kasutamisega.

*Täpsustuseks olgu öeldud, et antud programmiga saab arvutisse salvestada Linux’i Ubuntu distributsiooni. Loe lähemalt Digitarga artikleid Linux on väärt alternatiiv Windows’ile! ja Ubuntu – uuele Linux’i kasutajale suunatud operatsioonisüsteem.

Linux arvutisse 3 lihtsa sammuga
WubiSee eestlase jaoks naljaka nimega programm, Wubi, on spetsiaalselt mõeldud inimestele, kes ei jaga arvuti siseelust suurt midagi. Ausaks jäädeks, ka IT-ga tuttavad inimesed tunnevad sellise tööriista kasutamisest rõõmu. Wubi abil on Linux’i salvestamine äärmiselt lihtne ja vähenõudev tegevus.

1.
Esimeseks sammuks on sellenimelise programmi arvutisse laadimine. Selle toreda abimehe leiab http://wubi-installer.org/ leheküljelt. Nagu vabavaraliste projektidega ikka, on ka see programm täiesti tasuta ning sedapuhku ka turvaline.

2.
Teiseks sammuks on Wubi käivitamine ja Linux’i salvestamiseks mõnede sätete paikapanemine. Ei, siin ei ole vaja mitte midagi karta, tuleb vaid valida sobiv keel ja kasutajakonto parool. Teised seaded võib rahumeeli jätta nii, nagu nad on 🙂
Valikuv

Kui klõpsata next nuppu, teeb Wubi mõned ettevalmistused ning hakkab alla laadima Linux’it ennast. See võib üksjagu aega võtta, sest materjali jagub: ühe CD plaadi jagu ehk ligemale 700MB. Seda ei ole ühe operatsioonisüsteemi kohta sugugi mitte palju.
Protsess

Võimalik on ka plaaditõmmise kasutamine: kui oled oma Linux’i Ubuntu versiooni juba alla laadinud, tuleb see paigutada Wubi.exe programmiga ühte kausta. Ent lihtsam ja lollikindlam on lasta Wubi’l endal Linux alla laadida.

3.
Kolmas ja viimane samm on arvuti taaskäivitamine. Seda võib teha siis, kui sulle sobilik paistab olema. Igatahes on kohe peale taaskäivitust võimalik valida kahe operatsioonisüsteemi käivitamise vahel sinu arvutis: Windows või Linux. Kui näed seda valikut, siis ei olegi muud kui õnne soovida: oled uusim Linux’i kasutaja!
Õnnestunud salvestamine

Käivitamisel tekkiv menüü:
Taaskäivitamise valik

Wubi kasutamise eelised
Kuidas siis ikkagi on võimalik, et kogu Linux’i salvestamise protsess on niivõrd lihtsaks tehtud? Tegelikult on asi lihtne: Windows’i arvates on Linux arvutisse salvestatud lihtsa programmina. Ent käivitada saab seda vaid arvutit taaskäivitades vastavast menüüst valides.

Selline kaval lähenemine võimaldab veel üht väga head võimalust ja eelist: kui Linux tundub olevat liiga keeruline või ei ole teda mingil põhjusel enam vaja, saab selle lihtsalt eemaldada ehk uninstall-ida. Selleks tuleb liikuda Control Panel -> Add or Remove Programs -> otsida üles Ubuntu ning valida julgelt Uninstall. Ja kõik, Linux on sinu arvutist eemaldatatud. Ei mingit keerulist asjaajamist, ainult puhas kasutamise rõõm.
Eemaldamine

Ning viimane kuid siiski vast kõige tähtsam eelis: Wubi ei kõiguta mingilgi määral sinu Windows’i operatsioonisüsteemi arvutis. Kõik jääb täpselt nii, nagu on. Ei ole ohtu, et mingid failid kaduma läheksid ega ka seda, et mingid müstilised seaded võiks sassi minna. Kui oled Linux’ist tüdinud, lihtsalt käivita Windows ja eemalda Ubuntu. Kõik 🙂


Autorist

Sander Hüüs

Sander Hüüs

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Autori teised artiklid

Kommentaarid

 • Vahva lugu küll, aga milleks üldse installida Linux’it arvutisse millel on toimiv op.süsteem Win XP või Vista näol juba olemas?
  Ma saan aru, et Linux’iga on mõtet jamad siis kui arvutil üldse op.süsteemi pole, ehk selle võrra on arvuti odavamalt kätte saadud, või siis asendada mõni vanem op.süsteem, mida tegija enam ei toeta, nagu Win 95, Win 98. Just nende asendamisest Linux’iga võiks teha ühe hea ülevaate.

 • anto

  Sa jätad mulje nagu Linux mingil moel ei oleks “toimiv” või oleks kehvemini toimiv. Linux on oskuslikes kätes vägagi toimiv, töökindluse mõttes kindlasti isegi toimivam kui M$.

  Probleem nüüd aga selles (mis muide oligi artikli teema) et neid oskuslikke käsi on na vähevõitu. Ja normaalselt vajab Linuxiga tutvumine ühte lisamasinat, mida aga igaühel varnast võtta pole. Ehk siis suletud ring.

  Artiklis kirjeldet installiviis aga võimaldab Linuxiga tutvuda viisil, mis ei nõua lisamasinat. (Muide, säärane ühe OS’i pealt teisele üleminek on ka tegelikult vana taktika, Apple OS7 ja 8 selga istutati Liinuskit ka just sedasi.)

  Moraal – huvilisi tuleb juurde. Mis on väga hea kõigile, v.a. nendele, kes M$ müügist teenivad.

  Nii et Рt̵esti vahva lugu.

 • Sander

  Antud juhul pole küsimus tõepoolest olla ratsionaalne, vaid et toita inimesele loomuomast uudishimu väga lihtsalt toimival viisil 🙂

  Olen kindel, et paljud inimesed ei ole Linux’it proovinud just sellepärast, et selle arvutisse salvestamine tundub olevat üle mõistuse keeruline.

  Selle programmi abil on aga viimane ääretult lihtsaks tehtud ja sealt edasi võib juba igaüks oma otsused iseseisvalt teha 🙂

 • joutyyp

  windows 7-ga ei toiminud 🙁

 • Tolwan

  Hiljuti sattus mulle kätte estobuntu.
  Ja ostsin uue kõvaketta. Proovisin installida esimest korda elus ühte op.süsteemi (seni elasin liveplaatidel) oma läpakasse. Niivõrd lihtne kõik: 6 sammuga sain tasuta toimiva Linuxi.
  Mis tähtsam, kõik toimus armsas eesti keeles.
  Soovitan soojalt…

 • marleen

  Aga, kas on seda võimalik ka uuendada, kui ilmub uus versioon?

 • Sander

  Marleen’ile:

  Sa vist mõtled, et kui tuleb välja uus versioon Ubuntu Linux’ist?

  Põhimõtteliselt saab seda teha, aga täpsemalt siinkohal selgitama ei hakka. Vajadusel aitab Ubuntu inglisekeelne foorum.

 • JanO

  marleenile:
  Enamus Linuxil põhinevaid operatsioonisüsteeme hoolitsevad ise uuenduste paigaldamise eest. Kasutajal jääb ainult pakutud nimekirjaga nõustuda või siis (edasijõudnuile) osadest uuendustest keelduda.

 • Marleen

  Näiteks mulle pakub uut draiverit ja veel 249 uuendust, ma mõtlen, et kas mul windows pärast ikka funkab kui need uuendused installin.Aga eks ma proovin ära, siis on selge pilt ja windowsit saab ju ka alati uuesti panna, veel parem jääda linuxi peale.:)

 • Sander Hüüs

  Linux’is võid neid uuendusi julgelt alla laadida, tegelikult on see isegi soovitatav.

  Windows’i tegevust see ei sega, kuna Linux on ikkagi eraldi operatsioonisüsteem, millega võid mida iganes teha 🙂

 • elar

  See, et kas on vajalik ka eraldi partitsioon teha või salvestab ta selel ikkagi nagu programmi?

 • lugeja

  Aga kui linuxile netiühendust veel seadnud pole siis ilmselt üsna tüütu ühest süsteemist teise restartida info järele ja jälle tagasi proovima. Artikli põhjal tundub Wubi asjalik olema. Ise vaikselt õpin VMware Workstation’i kasutama, see võimaldab samuti linuxit proovida ja kui vaja windowsi hoobilt minna siis lased akna väikseks ja valmis. Ainus puudus on see, et VMware Workstation on tasuline.