Samsung.com

Ajal, mil internet ja suhtlusvõrgustikud hakkavad juba vaikselt tavapiltidest küllastuma, suudab Samsung uue Gear 360-ga foto- ja videohuvilisi meeldivalt üllatada. 360˚ piltide ja videote ülesvõtmine on tehtud mõnusalt lihtsaks ning mugavaks. Sellega saab nüüd hakkama igaüks, kes soovib. Lülita vaid kaamera sisse ja pildista, kas ühe nupu vajutusega või taba õige hetk oma nutiseadme ekraanilt kaugelt juhtimisega. Tulemus jääb põnev ja laseb sind ümbritsevat jagada hoopis uutmoodi, veelgi vahetumalt ja uue vaatenurga alt.

Samsung Gear 360-ga tehtud 180˚panoraamfoto
Allikas: Marko Palm

Mis on Gear 360 kaamera?

Samsung Gear 360 kaamera on huvitav lisaseade, millega saad teha 360˚ pilte ja videoid. Lisaks võid teha mugavalt panoraampilte. Kaamerat saab pildistamiseks kasutada ilma nutiseadmeteta, kuid selleks, et saaksid kasutada kõiki võimalusi, on soovitav siiski ühilduv nutitelefon või tahvel ning tasuta Gear 360 rakendus. See on leitav Play poest (Androidile) või App Store’ist (iOS-seadmetele).

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Gear 360 pildistab ja filmib Micro SD kaardile

Aku kestvust lubatakse Gear 360-ga filmides kuni 130 minutit. Kui sellest peaks jääma väheks, saad kaamera tööaega akupanga abil veelgi pikendada. USB-C kaablit pead hoidma siis enda lähedal, sest igas majapidamises neid veel laenuks anda ei ole. Fotode ja videote salvestamiseks on vajalik Micro SD mälukaardi olemasolu. Gear 360 toetab kuni 256 GB mahutavusega mälukaarte.

Allikas: Samsung.com
Allikas: Samsung.com

Mida Gear 360 kaameraga teha saab?

Saad teha vahvaid pilte ja videoid (kuni 4K resolutsiooniga 24 fps), mis on hiljem enamiku VR-prillidega virtuaalmaailmas kogetavad.

Kui kogu VR-tehnoloogia leviku üheks takistuseks on olnud vähese sisu olemasolu, siis Gear 360 kasutajate  loodud videod ja pildid aitavad loodetavasti seda viga parandada.

Uus Gear 360 kaamera on eelmisest mugavama kujuga ning seda on hea soovi korral pildistamise ja filmimise ajal käes hoida. Nii saad pildistada ja filmida liikumise pealt. Kindlasti ei ole see igas olukorras vajalik, küll aga annab eelise, kui sul lihtsalt pole aega statiivi või sobivat aluspinda otsida ja tuleb ruttu olukorda jäädvustada.

Lisaks tavafotole on kaamera valikutes time-lapse ja HDR valikud. Nende abil saad luua veelgi põnevamaid pilte ja videoid. HDR-võtte ajaks on soovitav kaamera asetada kindlale alusele või statiivile. Statiivi keere on olemas. Sama kehtib time-lapse-võtete puhul. Allpool toon näiteks ühe HDR-foto, mis on tehtud Suure Tõllu ja Pireti kuju juures Kuressaares. Kaamera oli asetatud otse Pireti põlvele ilma statiivita. Tulemuseks on päris huvitav vaatenurk ühele rohkelt pildistatud  vaatamisväärsusele.

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Pildistada on võimalik 360˚ või 180˚ režiimis. Selleks, et jäädvustada kõik ümbritsev 360 kraadi ulatuses, on Gear 360-l olemas kaks kaamerat. Üks ühel pool ja teine teisel pool. Tehtud pildid liidetakse automaatselt kokku ja tulemuseks ongi 360˚ foto. Võttenurga suurust ja kaamera valikut saad seadistuste alt ise muuta. Kahe kaamera liitfoto suuruseks on kuni 15 MP (5472 x 2736), ühe poolega tehtud pildi suuruseks on kuni 3 MP (2304 x 1296). Pildid salvestatakse JPEG vormingus, nii on neid lihtne jagada.

360 kaameraga pildistamine esitab pildistajale väljakutse

Tavalise kaameraga on lihtne: suuna vaid telefoni objektiiv huvipakkuva isiku või vaate poole ja klõpsa pilt valmis.

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Gear 360 annab hallidele ajurakkudele natuke lisatööd. Kui sa just väga edev ei ole ja igale pildile ise lähedalt peale ei taha jääda, siis pead kasutama taimerit või distantsilt juhtimist nutiseadmest. See annab sulle võimaluse sulanduda ümbritsevasse keskkonda. Olgu selleks puud, põõsad, inimesed tänaval või maastiku iseärasused.  Kõrvalt võib olla seda muidugi koomiline jälgida, et üks tegelane poetab ühe valge vidina keset kõnniteed ning läheb siis ise eemal oleva reklaamsildi taha. Või hoopis peidab end looduses mõne hää kasvuga korraliku tüvega puu varju. Jah, kui sa ise pildile jääda ei soovi, siis pead taas avastama endas vana hea peitusemängu.

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Viimase paari päeva jooksul olen VR-piltide tegemisel kasutanud varjumiseks paari põõsast, männipuid, majanurki ning reklaamtulpasid. Seda, kui tõhusalt end ümbritsevasse keskkonda sulatab üks pikaajaliste kogemustega VR-kaamera pildistaja, tahaks huviga isegi kõrvalt näha.

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Millega Gear 360 kokku sobib?

Umbes aasta tagasi tekkis mul võimalus tutvuda eelmise Gear 360 mudeliga. See võimalus jäi kasutamata, sest siis puudus Gear 360-l kahjuks iOS-seadmete tugi. Jah, ühe lisaseadme pärast enamik kasutajaid telefoni vahetama ei hakka, ei hakanud ka mina. Kasutada sai siis seda vidinat vaid S6, S7 seeria mudelite ning Note 5-ga, seega minu iPhone SE-ga see seade kokku ei sobinud.

Seda parem on, et uuel Gear 360 mudelil on nii uuemate Samsungi telefonide kui ka uuemate iOS-nutitelefonide tugi. Lisaks on pakkuda tarkvara PC ja Maci kasutajatele. Gear 360 ühildub selliste telefonidega nagu Galaxy S8, S8+, S7, S7 Edge, Note 5, S6, S6 Edge, S6 Edge+, A5/A7 (2017), mille operatsioonisüsteemiks on Android 5.0 või uuem. Apple poole pealt on toetatud iPhone 7, 7+, 6S, 6S+, SE operatsioonisüsteemiga iOS 10.0 või uuem.

Allikas: Samsung.com
Allikas: Samsung.com

Gear 360 sobib hästi kokku Gear VR prillidega. Nii saad Gear 360-ga püütud hetki üha uuesti virtuaalselt kogeda. On suur vahe, kas vaatad kellegi teise poolt loodud VR-sisu või saad kogeda uuesti enda poolt jäädvustatud sündmusi ja kohti. Nii võid märgata detaile, mida kohe kohapeal isegi tähele ei pannud. Kui filmid mõnda kontserti või spordisündmust, siis tavaliselt on kõigi silmad suunatud otse sündmuspaigale. Alles hiljem 360˚ videoid vaadates saad näha sama sündmust teise vaatenurga alt. Niimoodi näed, kuidas elasid nähtule kaasa inimesed sinu selja taga. Näidiseks saan tuua ühe värvika video rahvatantsijatest, mis on tehtud Gear 360-ga ja üles laaditud Youtube’i keskkonda Gear 360 äpiga otse telefonist. Olgugi et põhiline tegevus toimub siin videos tantsupõrandal, selgub publikut vaadates, et see on eestlaslikult vaoshoitud ning elab vaikselt kaasa.

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=4FN6WWciafE&index=1&list=UUajNRxq9_5sF4sNUkUcM5Sg” width=”1024″ height=”575″ align=”none”]

Kuidas jääb tulemus?

Kõige efektsem viis tehtud piltide ja videote vaatamiseks on koos ühilduva VR-komplektiga. Kui VR-komplekti pole käepärast või soovid olla kindlalt kahe jalaga tavamaailmas, siis saab ilusasti hakkama tavalise nutitelefoni või arvutiga. Isegi tavaliselt ekraanilt vaadates annab 360˚ vaatenurk meid ümbritsevale maailmale hoopis uue vaatenurga.  Enamasti jääb tulemus väga hea. Eriti arvestades seda, kui lihtne on Gear 360-ga VR-sisu luua. Jah, loomulikult saab ju alati piltide resolutsiooni tulevikus paremaks teha, seda põnevam on hiljem detaile vaadata. Kuna 360 kraadi kaamerad on alles uus nähtus, siis võib Samsung Gear 360 tulemusega igati rahule jääda.

Kui tahaks norida, siis võib mõnikord leida jälgi piltide kokkuliitmisest. Kõige lihtsamini tuleb see välja otse alla vaadates. See on ka loogiline, sest kaamera enda alla ju ei näe ja pildi alumine osa on vastava tarkvara poolt kokku liidetud. Kuna enamik inimesi tavaliselt enda jalge alla ei vaata, siis tegelikult need liitejäljed kedagi ei sega. Üldjuhul vaadatakse ikka ümberringi.

Pealegi jäävad päikeselise ilmaga piltidele ilusad kirkad värvid. Näidiseks saan tuua ühel päikeselisel õhtul tehtud pildi Püha kiriku sissepääsu eest.

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Liitekohtade hägustamiseks soovitan asetada Gear 360 pildistamisel ühtlasele korduva tekstuuriga pinnale, nagu näiteks suvaline sama värvi aluspind (valge laud), kivid, kiviplaatide keskkohad, liiv, muru, asfalt, jalgtee jne. Kui kaamera asetada tiheda mustriga või korduvate triipudega aluspinnale, nagu terrassilauad või muu sarnane, jääb liitekoht nähtavam.

Kuidas jagada 360 pilte ja videosid?

Facebook on vist kõige lihtsam võimalus tehtud VR-piltide jagamiseks.

Gear 360 äpist saad tehtud pilte otse Facebooki jagada. Hiljem on need pildid tavaarvuti veebilehitsejaga või nutiseadme FB rakenduse kaudu lihtsalt vaadatavad. Inimene, kes VR-pilte sirvib, saab pildil klikkides või näppu lohistades eri suundades pilti kerida nii, et saab päris hästi aimu, mis pildistades ümberringi oli. Facebookis piltide jagamine sobib hästi pereliikmete ja tuttavatega piltide jagamiseks, sest saad erinevatele postitustele ise määrata, kes sellele ligi pääseb.

Youtube on 360 videote jagamiseks kiire ja mugav. Lisaks tavalistele videotele saab Youtube’i keskkonnas jagada ka 360˚ videoid. Üleslaadimine on mugav ja seda saab teha otse nutitelefonist või tahvlist, loomulikult hiljem ka suurest arvutist. Vahet pole, kas jagad HD või 4K videoid, selleks tasub enamasti otsida lähedal asuv wifi. Põhjuseks on see, et video mahud on piltidega võrreldes oluliselt suuremad. Kui sul veab ja kasutad oma nutiseadmes mõnda suuremahulist mobiilse interneti paketti, siis on muidugi lihtne, sest üle 4G interneti on jagamine piisavalt kiire.

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=7AA49Qp16ac&list=UUajNRxq9_5sF4sNUkUcM5Sg&index=1″ width=”1025″ height=”575″ align=”none”]

Google Street View äpiga saad lisaks 360 piltidele jagada piltide asukohta. Google Street View ehk tänavavaate rakendus on rakenduste poest lihtsalt leitav ja tasuta allalaaditav samamoodi nagu Facebooki ja Youtube’i äpidki. Siinkohal aga ettevaatust! Tasuks jagada vaid neid pilte, mis on tehtudki kogu maailmaga jagamiseks. Kuna pilte üles laadides saad määrata juurde asukoha (Gear 360-ga saab seda teha automaatselt) ja pildid on edaspidi Google’i kaardirakendustes avalikud, siis peaks enne pildi üleslaadimist natuke endamisi aru pidama, kas tasub või mitte. Kui aga oledki leidnud mõne looduskauni koha või vaatamisväärsuse, mida soovid teistega jagada, siis on see just õige fotode jagamise viis sinu jaoks. Kes teab, äkki võtab mõni turist pärast sinu tehtud pildi nägemist reisi ette mitme maa ja mere tagant ning külastab just seda kohta, mille pilti sina jagasid.

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

Kokkuvõte

Gear 360 kaameraga pildistamine oli üllatavalt lõbus. Selle kaamera abil sai teha huvitavaid pilte loodusest, hoonetest, linnavaadetest ja isegi neist tuttavatest, kes tavaliselt mobiilikaamerat nähes näo käega kinni katavad. Kõik on lihtsalt uudishimulikud ja soovivad näha, mis imeasi see nüüd lauale poetatud sai.

Kaamera on piisavalt väike, et seda mugavalt taskus kaasas kanda. Aku kestvus oli kasutades hea. Pildimõtted said realiseeritud ja akut jäi ülegi. Kui kasutaksin igapäevaselt, siis ostaksin juurde mõne statiivi, mis oleks pisikese peaga ja ilma hoobadeta, sest need jäävad muidu piltidel näha. Kui pildistada tavalise suure peegelkaamera jaoks mõeldud statiiviga, siis jääb statiivi pea piltidel näha. Kindlasti kanna kaamerat kaasas pisikese eraldi kotiga, sest kui objektiivid saavad kriibitud, annab see hiljem piltide kvaliteedis tunda.

Gear 360 näol on tegemist kasuliku lisavidinaga, mida tasub endaga kaasas kanda. Toimib hästi isegi halva ilmaga, sest IP 53 standartiga suudab see mõnda aega vastu panna nii vihmapiiskadele kui ka tolmule. Päris veekindel Gear 360 ei ole ja vee alla sellega minna ei tohiks. Selle jaoks pole ta ka mõeldud. Nii et kellel võimalus on, siis soovitan kindlasti Gear 360-ga pildistamist ja filmimist proovida ning enda leitud kaunimaid kohti ka teistega jagada.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid