Uuemat mobiili saab reisimisel kasutada GPS-na


Olen rääkinud mitmetest erinevatest GPS-ga seotud teemadest. Oluline on mainida, et üks tark mees taskus on meil kõigil igapäevaselt kaasas – nimelt mobiiltelefon. Kuigi telefoni põhifunktsiooniks on ja jääb üle kauguste inimeste ühendamine ehk kõnede edastamine, siis lisandub neisse iga mudeli uuendusega midagi uut ja vahel ka asjalikku. Tundub, et järgmine valdkond, mis iseseisvast seadmest kolib mobiiltelefoni, ongi just seesama GPS-moodul.

Loe ka eelnevaid GPS-teemalisi postitusi “Suvereis õnnestub targa GPS-abilisega“, “Millist GPS-seadet osta ja millised on seadmetüüpide erinevused?” ning “Milline digitaalne maakaart valida süle- või pihuarvutisse?“. 

Pioneeriks GPS-i ja mobiili sidumise vallas on Nokia. Esimene katsetus oli mudeliga Nokia 5140, millele sai lisada GPS-korpuse. Nüüd on sisseehitatud GPS-vastuvõtja olemas mudelites N95, 6110 ja E90. Ja selliseid mudelid tuleb juurde, sest aastaks 2012 peavad kõik mobiiltelefoni kasutajad oma mobiili abil asukohta määrata saama. Aga tegelikult ei ole vaja mobiilile GPS moodulit sisse ehitada – piisab Bluetooth liidesest ja Java programmide toest.

Nav4all – tasuta eestikeelne rakendus
gps-nav4all2.jpgVeebilehelt Na4All leiab tasuta rakenduse, mille abil saab võõral maal hästi hakkama – koosta marsruut punktist A punkti B ja navigeeri selle järgi. Nagu autonavigaator, nii juhendab ka mobiilne navigaator meid eesti keeles, millal tuleb reastada ümber paremale ja millal vasakule sõidurajale. Enne ristmikke ja pöördeid ilmub tekstiline hoiatus ka ekraanile. Kahjuks on Eesti selle kaardimootori jaoks taas vaeslaps – olemas on vaid suuremad teed ja Tallinna detailkaart. Kuid Teleatlas lubab peagi juba paremat kaarti kõigi Baltimaade kohta.

Mobiiliga navigeerimisel arvesta kaasnevate kuludega
Eriti rõõmsad on selle programmi kasutamisel mobiilioperaatorid – mobiili tuleb alguses laadida 300 kB programm, hiljem liikudes laadid kaardi online GPRS-ühenduse abil mobiili. Kahjuks puudub võimalus eelnevalt kaarti mobiili laadida – seega nagu liigud, nii laadid ka uut osa kaardist ja maksad GPSR-ühenduse eest.

300 km mööda Eestimaa teid läks maksma 25 krooni, mis ei ole eriti suur summa. Aga ka Eesti kaart on hetkel vähemahukas. Olen kindel, et sama pika teekonna läbimine Soomes või Saksamaal läheb maksma kindlasti 10 korda rohkem, kuna nende riikide kohta on olemas väga detailsed kaardid. Eks mobiilne andmeside maksab neis riikides ka oluliselt rohkem.

Nav4all töötab alljärgnevate mobiiltelefonide tootjate mudelitega:
Nokia, Sony-Ericsson, Motorola, Samsung, Siemens, LG, HTC ja Qtek.

Samm-sammult installeerimisjuhend Nav4All kodulehelt
gps-na4all1.jpgNav4All kodulehelt leiab täpse eestikeelse juhendi:
1. kuidas laadida programm mobiiltelefoni;
2. kuidas seadista mobiiltelefon mobiilset andmesidet kasutama;
3. kuidas ühendada Bluetooth GPS-moodul mobiiltelefoniga.

Kui programm on laetud, lülita mobiilis Bluetooth-ühendus sisse, käivita programm ning esimesel kasutamisel laadi alla eestikeelne menüü ja ka hääljuhtimine. Liigu Nav4all menüüs, leia GPS-seade ja luba ühendus. Kui GPS-moodul saab ühenduse satelliitidega, on asukoht umbes 1 minuti jooksul määratud.

Smart2Go Eesti kaart on täpsem
Teine mugav lahendus on allalaaditav Smart2Go veebilehelt, kust Symbian telefonide omanikud saavad väga hea kaarditoega programmi. Tegelikult on seesama programm kasutusel Nokia mudelites N95 ja 6110, aga telefoni alla laadides saavad seda kasutada ka kõik teised Nokia Symbian mobiiltelefoni kasutajad, kasutades GPS-signaali vastuvõtjaks Bluetooth-moodulit. Kohe on lisandumas ka kaarditarkvara pihuarvutite omanikele, kes kasutavad Windows Mobile 5.

Eesti kaart on korralik, lisaks Tallinnale on detailsed ka ülejäänud linnad. Ja teedevõrk sisaldab lisaks põhimaanteedele isegi külavaheteid. Kaartide uuendamine on tehtud imelihtsaks: kui programm on mobiilis, mine ja laadi lihtsalt kodulehelt mälukaardile soovitud maa kaart ja kasuta.

Tasuta saad teekonda planeerida kuid mitte jälgida
gps-londoni-kaart.jpgTasuta versioon toetab teekonna planeerimist, aga ei võimalda planeeritud teekonna järgi liikuda. Selleks tuleb juurde osta litsents. Valik algab 7-päevase kasutusõigusega, hinnaga 6.49 EURi ja tipneb 3-aastase kasutusõigusega hinnaga 99,99 EUR-i. Eelnevalt tuleb valida ka riik või regioon, mille kaartidel soovid navigeerida. Valikus on Ida-Euroopa, Lääne-Euroopa ning Skandinaavia, Põhja-Ameerika ja Aasia.

Ise proovisin Viljandist Nurtu külla sõitmist ning hiljem kontrollisin seda teekonda Regio kaardi põhjal – mõlemad kaardid pakkusid lühima teekonna pikkuseks 89,6 km 🙂

Smart2Go võimaldab otsingut vaatamisväärsuste ja turismipaikade kaupa
gps-restoran.jpgLisavõimaluseks on otsing valdkondade järgi – öömajad, söögikohad, tanklad, muuseumid ja muud vaatamisväärsused. Vali vaid riik ja linn ning seejärel valdkond. Nagu kõrvalolev ekraanipilt näitab, oleme valinud riigiks Inglismaa, linnaks Londoni ja valdkonnaks rahvusrestoranid. Valides konkreetse söögikoha, saame teada selle kauguse meie asukohast ning lühikese iseloomustuse, mis meid ees ootab.

Mõned näited Smart2Go kaartide mahtudest, millega peaks allalaadimisel arvestama:
Berliin (city osa): 1.5 MB
Berlin (koos eeslinnadega) 3.2 MB
Pariis (koos eeslinnadega) 8 MB
Saksamaa: 200 MB
Helsingi: 2.4 MB
London: 21 MB (koos postiindeksitega)
Eesti: 8.1 MB
Läti: 5.5 MB

Smart2Go programm töötab hästi kõigi N- ja E-seeria Nokia mobiilidega
Hetkel on küll allalaadimise lehel kirjas vaid Nokia mudelid 6110, 6120, N70, N72, N73, N76
ja N93i, kuid oma isikliku kogemuse järgi võin öelda, et programm töötab tõrgeteta kõikides Nokia S60 platvormile ehitatud mudelites – seega kõikides N ja E seeria aparaatides.

Hetkel puudub küll eesti keele tugi nii menüüs kui ka häälega juhendamises, kuid teades-tundes Nokiat, siis on lootust, et see peagi lisandub.

 

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid