Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Uued Windows 8ga tahvelarvutid – tahvli ja sülearvuti piirimail


samsung ativ smart pcSiiani on enamik populaarsemaid tahvelarvuteid olnud klassikalistest sülearvutitest siiski mõneti või isegi päris palju erinevad. Nad on Android või IOS operatsioonisüsteemiga ja pigem suurt telefoni kui arvutit meenutavad seadmed. Seoses uue põlvkonna toodete ilmumisega on see põhimõte aga muutumas.

Tahvlid on küll väikesed ja kerged ning pika aku kestvusega, kuid ikkagi piiratud võimsuse ja liideste arvuga. Seega on tahvelarvutite näol tegu pigem abivahendite ja mugavaks sisu tarbimiseks, mitte selle loomiseks mõeldu seadmetega.

Tahvelarvuti välimus, aga sülearvuti sisu?

Nüüd on müügile jõudnud tahvelarvuti välimuse kuid sülearvuti võimalusi pakkuvad seadmed, nagu näiteks Microsoft Surface või Samsung Ativ Smart PC. Kuna lähitulevikus on sarnaseid seadmeid lisandumas veelgi, siis selliste seadmetega nüüd veidi lähemalt tutvust teemegi. 

Olgu nende nimi siis tahvelarvuti või tahvelarvuti välimusega sülearvuti, kuid põhimõtteliselt on tegu Windows 8 operatsioonisüsteemi kasutava ja puuteekraani omava tahvelarvutiga, mis on siiski veidi võimekam ja millele saab külge ühendada klaviatuuri. Ehk ilma klaviatuurita on tegu tahvelarvutiga ja koos klaviatuuriga justkui sülearvutiga. 

Samsung-ATIV-Smart-PC-Pro-700T_2 copy

Windows 8-l erinevateks toiminguteks erinev nägu

Üks suur asi, milles tahvelarvutid nii-öelda päris arvutitele siiani alla jäid, oli tarkvara ja selle pakutavad võimalused. Seoses Windows 8 ilmumisega on see põhimõte muutunud. Teatavasti on Microsofti uusim operatsioonisüsteem optimeeritud puuteekraanidel kasutamiseks ning seega sobib ta tahvelarvutitesse päris hästi.

Lihtsamad asjad saad aetud läbi nutitelefonist tuntud ikoonidel põhineva ehk Metro kasutajaliidese. Keerulisemate toimingute jaoks on vana hea desktop ehk töölaud. Kui kasutusel on veel ka Windowsi täisversioon, mitte mõnevõrra nuditud RT, siis on tegemist põhimõtteliselt sama tarkvaraga, mis tavalises puuteekraaniga sülearvutis.

windows 8 avavaade

Kasutades Metro kasutajaliidest, on kogemus selline nagu tahvelarvuti puhul, lisada ja kasutada saab aplikatsioone, minna kiirelt internetti ja teha muud sarnast ning seda kõike kiiresti ja sujuvalt. Lülitudes aga Desktop režiimi, avaneb tavaline Windows 8 töölaud nagu ikka ja kõik ongi enam-vähem nii nagu tavalises sülearvutis.

Uutel Windowsi tahvlitel rohkem liideseid

Tähele tasuks panna ka seadmetel olevaid liideseid. Meie turul levinud Apple iPad või Samsung Galaxy Tab perekonna tahvelarvutitele saab külge ühendada klaviatuuri ning läbi vastava ülemineku tekitada ka USB-pesa või videoväljund. Paraku on liideste vähesus siiski probleemiks ja olemasolevate kasutamine ikkagi pigem ebamugav.

Sülearvutitel aga tavaliselt seda muret pole ning liideseid on piisavalt. Kusagile nende kahe äärmuse vahepeale sobituvad Windowsi tahvlid. Tavaliselt on neil nii-öelda ekraaniosa küljes vähemalt üks täismõõdus USB-pesa ning ka videoväljund, samuti avaus mälukaardi jaoks.

windows surface

Lisad klaviatuuri, muutub seade sülearvutiks

Lisaks veel laadija pesa ning spetsiaalne liides klaviatuuri ühendamiseks. Kui viimane on küljes, siis võimaldab ta loomulikult märgatavalt kiiremat ja mugavamat trükkimist ning ühtlasi asetseb klaviatuuril puuteplaat ehk hiir. Seega põhimõtteliselt muutub seade klaviatuuri ühendamisel nii oma välimuselt kui kasutusloogikalt sülearvutiks. Ühe olulise asjana on klaviatuur varustatud sageli ka lisa USB-pesaga.

Samas aga ei saa näiteks Samsung Ativ seadmetel ekraani nurka klaviatuuri suhtes eriti suureks keerata, nii et süles hoides on vaatenurk veidi ebamugav.

Samsung ativ klaviatuur

Kiired protsessorid, vähemaslt 64GB mälumahtu

Juhul kui tarkvara ja korpuse tegumood lubavad kõnealuseid seadmeid justkui sülearvuti asemikena kasutada, siis peab seda oma võimekuselt toetama ka kasutatav raudvara. Ja nii see õnneks osadel juhtudel ka on. Nimelt on nendesse seadmetesse Inteli Atom protsessorite kõrval tee leidnud ka i5 protsessorid ja lisaks vähemalt 64GB mälumahtu, seda viimast siis SSD kujul.

Just korralik i5 oma kiirusega, kuid samas energiasäästlikkusega koostöös SSD-kettaga tagab piisava jõudluse ja süsteemi kiire töö. Samas vajab võimas protsessor paraku jahutust ning seepärast leiamegi, erinevalt klassikalisest tahvelarvutist, korpuselt avaused jahutuse jaoks ja kuuleme aeg-ajalt vaikset ventilaatori sahinat.

samsung-ativ-smart-pc

Seadmed suuremad ja mitte nii ilusad

Samuti tuleb pisikest lõivu maksta kaalu ja mõõtude osas. Ning siin on eelis tavaliste tahvelarvutite poolel, kuna nad on siiski õhemad ja kergemad. Ka võiks öelda, et puhtalt visuaalsest aspektist on tavalised tahvlid ilusamad ja pisut viimistletuma välimusega.

Aku kestvus on küllaltki hea

Veel üks tahvelarvutite suur eelis on pikk aku tööaeg. Ühest laadimisest jätkub energiat tööpäeva jagu pidevaks kasutamiseks või lausa nädalaks kui aparaat vahel ka käest ära panna. Tahvelarvutitel pole vaja energiat kulutada eelmainitud jahutuse jaoks ning napima võimsusega protsessor on ka vooluga iseenesest säästlikum. Õnneks aga on akut puudutavad näitajad üsna aktsepteeritavad ka Windows 8 tahvlitel ja tööaega pakuvad nad päris mõistlikult.

Windowsiga tahvlitel pikem käivitumisaeg

Veel võiks mainida, et iOS-i või Android tarkvara kasutavad tahvlid on kohe ja alati töövalmis, kuna nad on tegelikult kogu aeg sisse lülitatud. Sülearvutitel aga võtab käivitumine mõnevõrra aega ja seda isegi nii-öelda magamise olekust ärgates. See tuleneb paljuski operatsioonisüsteemi eripärast. Kuigi Windowsi 8-s versioon on teinud siin võrreldes eelkäijatega päris kena arengu, siis on igal juhul väike ootamisaeg ka tahvlitel garanteeritud.

windows surface

Hinnad üle 1000 €

Mis puudutab nende masinate hinda, siis paraku on see veel üsna krõbe, jäädes tavaliselt ülespoole tuhandet eurot. See tähendab, et mõnel juhul on soodsam soetada eraldi tahvelarvuti ja sülearvuti, kuid eks siin peab igaüks ise otsustama mida võtta ja mida jätta. Fakt aga on see, et Androidi ja IOS-i seadmete kõrvale on jõuliselt tulemas ka Windowsi kasutavad masinad.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid