Väga paljudes ettevõttetes peetakse igapäevaselt maha hulk koosolekuid, koolitusi, ajurünnakuid ning palju muid erinevat tüüpi kokkusaamisi. Sageli on selle käigus vaja osalejatele mingit sorti pilti näidata ning samal ajal ka tekkinud mõtted üles kirjutada või jooniste abil täiendavalt selgitada.

 

Tavaliselt on nende ülesannete täitmiseks koosolekuruumide varustuses kas projektor või suurem ekraan koos vana hea pabertahvli või whiteboard -iga. Nii saab küll pilt näidatud ja kõik vajalik üles tähendatud, kuid probleemiks on käsitsi kirjutatud info jagamine ja hilisem kättesaadavus. Seega tuleb vajalik info ümber kirjutada, joonistustest pilti teha või püüda pabertahvlil olev leht kokku voltida ning säilitada. Lisaks võtab pabertahvel omajagu ruumi ja kipub seega ette jääma.

Sellistele olukordade lihtsustamiseks ja koosolekute mugavamaks korraldamiseks on Samsung turule toonud seadme nimega Flip, mis ühendab endas ekraani ning digitaalse tahvli. Mida see endast täpsemalt kujutab ja kuidas see töötab, sellest järgnevalt.

 

Mis see on?

 

Samsung Flip on lühidalt öeldes ekraan, millele saab kirjutada ning lihtsa vaevaga seda, mis kirja sai, ka jagada. Veidi pikemalt avades on tegemist 55” tolli suuruse puutetundliku ekraaniga, mida saab kasutada kahel viisil.

 

 

  • Elektroonilise tahvlina, märkmete tegemiseks ning nende salvestamiseks ja jagamiseks.
  • Ekraanina projektori või teleka asemel, et näidata pilti arvutist või muudest seadmetest.

 

Flip kui tahvel

 

Kuna seade on oma välimuselt kõige paremas mõttes lihtne ning alusel kasutades ka üsna pabertahvli sarnane, siis kõigepealt just sellest funktsionaalsusest. Ka sisse lülitades kuvatakse kasutajale lihtsalt valget lehte, koos mõne üksiku menüü nupukesega. Seega ei olegi muud kui haarata Flpiga kaasas oleva puutepulga järgi, mis näeb välja nagu puidust pliiats ning kohe saabki ekraanipinnale kirjutama hakata. Siinjuures tuleb küll tõdeda, et käekiri muutub seejuures veidi koledamaks kui ta muidu on ning päris sada protsenti paberi tunnet kohe ei teki. Arvatavasti seetõttu, et puutepinna ja reaalset pilti kuvava ekraani vahel on natukene ruumi ja seega on tunne nagu kirjutaks “õhku”. Teisalt aga on väga positiivne see, et kõige lihtsamaks kasutamiseks ei ole vaja mingit seadistamist või nuputamist.

Kõik käibki sarnaselt pabertahvlile – pliiats kätte ja jooni vedama.

Väga lihtne on vahetada ka joone värvi. Selleks tuleb pliiatsit hetkeks ühe koha peal vastu tahvlit hoida ja seepeale kuvatakse kasutajale valimiseks erinevad värvid. Muuta saab ka joone paksust, kuid see käib eraldi menüüst, mis on siiski vaid paari puute kaugusel. Kaasasoleva pliiatsi tagumine ehk jämedam ots teeb muide automaatselt poolläbipaistvat sinist joont. Käe või õigemini sõrmega aga kirjutada ei saa, küll aga saab käega kirja pandut kustutada. Selleks tuleb pinda lihtsalt käega nühkida. Samuti saab sõrmede abil ja ka pliiatsiga toksates tahvli menüüdes liikuda. Kui leht on täis kirjutatud, tuleb servast kiire viipega uus leht ette tõmmata, samas ka vanadele saab sama liigutusega igal ajal naasta. Seega on Flip selles osas lihtne kasutada ning toimib tõesti justkui pabertahvel, mis on digitaalseks muudetud.

 

Seadme lisaväärtus tahvlina avaldub aga siis, kui vajutada ekraani ülaservas asuvale noolekesele, mispeale kuvatakse valikud Import ja Export.

Valik Import võimaldab:

  • USB pulga ühendamist. Selle saab otse Flipi külge ühendada, et näidata Powerpoint ja teisi Office faile, aga ka PDF-e ja ka pilte. Piltidele saab seejuures peale joonistada ja tulemuse hiljem salvestada.
  • Juhtmevaba ühendust telefoniga ehk ekraani tahvlile peegeldamist. Kõige mugavam on sidumist teha NFC abil. Selleks on Flipil eraldi märgistatud ala “pliiatsihoidja” küljes. Piisab vaid telefoniga selle puudamisest ning pilt ilmubki Flipi ekraanile.
  • HDMI kaabliga või juhtmevabalt arvuti ühendamist. Seejuures on võimalik Flipi ekraanilt ka arvutit juhtida.

 

Valik Export aga võimaldab märkmeid jagada ja variante kuidas seda teha on suisa mitu.

  • E-mailile saatmine
  • Printimine
  • USB pulgale salvestamine
  • Ekraani jagamine
  • Võrgukettale salvestamine

Nendest kõige lihtsam on materjalide USB pulgale salvestamine. Piisab vaid pulga ühendamisest ning valmis ta ongi.

Idee poolest on väga mugav ka e-kirja kasutamine. Sel juhul saab tehtud märkmed koosolekul olnutele otse e-postile saata. Küll aga eeldab see kõigepealt mõningat seadistamist, et Flipil oleks e-posti aadress mida kasutada. Seetõttu seda varianti ning sarnastel põhjustel ka järgnevaid, reaalselt katsetada ei õnnestunud.

Sõltuvalt olukorrast võib hea lahendus olla ka kirja pandud materjalide printimine. Selleks aga on tarvilik võrguprinter, mis peab asuma samas võrgus kus ekraan ning kirjade järgi tuleb ka arvutisse paigaldada spetsiaalne tarkvara.

Viimase valikuna expordi aknas saab materjale salvestada ka võrgukettale kui selline eksisteerib.

Samas aga on variant märkmete säilitamiseks ka Flipi enda sees. Kõik täis kirjutatud lehed jäävad seadme mälusse ning neid on võimalik hiljem vaadata. Juhul kui ettevõte on suurem ja ekraan seega ühiskasutuses, saab tundlikuma info otse ekraanilt parooliga kaitsta.

 

Flip kui ekraan

 

Lisaks interaktiivsele tahvlile asendab aga Flip edukalt ka ekraani. Nii saab sellelt kõik slaidid näidatud ja tänu sisseehitatud kõlarile ka videod vaadatud. Selleks tuleb kasutada valikut Import ja nagu eelpool mainitud, saab pilti näidata nii arvutist, telefonist kui mälupulgalt ja toetatud on väga paljud failitüübid. Kõige mugavam neist on vast võimalus arvuti juhtmevaba ühendamine ning selle juhtimine Flipi ekraanilt. Nii ei pea juhtme pikkusega arvestama ning kõneleja saab soovi korral ekraani kõrval olles kõik toimingud tehtud. Jooksvalt on võimalik ka ekraani ja tahvli funktsionaalsuste vahel liikuda.

Hea on ka see, et Flip kuvab valikute tegemisel pidevalt oma ekraanil juhendeid ja näpunäiteid, et selle kasutamine võimalikult lihtsalt sujuks ning põhjalikum juhend on samuti menüüst kättesaadav. Ekraani saab ka kiirelt pöörata ja nii otsustada kas seda soovitakse kasutada külili, mis on sobilik pigem ekraanina kasutades või siis püsti, mis on traditsioonilisem pabertahvli paigutus. Pildi näitamisel jääb ainsa miinusena silma vast ainult see, et ekraani eredus pole päris samal tasemel võrreldes nii-öelda tavaliste ekraanidega. Aga võib-olla tuli see sellest, et seadet sai uuritud suures ja hästi valgustatud ruumis.

 

Kokkuvõtteks

 

Seadme olemust kokku võttes võiks öelda, et tegemist on pigem õnnestunud katsetusega pabertahvel digitaalseks muuta. Koos võimalusega tavapärase ekraani asendamiseks sobib Flip moodasse kontorisse ning saab peale mõningast harjumist kindlasti paljude kasutajate lemmikuks – ja peale seda, kui IT poisid kõik funktsioonid paika timmivad, lisandub fänne kindlasti veelgi.