Unustage sotsiaalmeedia ja blogid – Google Docs on parem

#google #google docs
2 min lugemine

Ilmselt kunagi varem inimkonna ajaloos pole inimesed olnud sedavõrd varmad jagama oma elu ja mõtteid teistega. Ning kunagi varem pole olnud selleks sedavõrd avaraid võimalusi. Peamiselt siis Facebook ja edasijõudnutele ka blogid. Muidugi on ka Instagram, Snapchat ja mõned marginaalsemad keskkonnad, kuid kõigil neil on näoraamatu ja blogidega võrreldes erinevaid piiranguid.

 

Omad piirangud on ka Facebookil. Alustaks sellest, et mitte alati ei taha me kõike jagada kõigi oma sõpradega. Facebookil endal on samuti võimalus valida, kes sinu mõtteid näevad, kuid esiteks pole need eriti mugavad moodused ning teiseks pole mitte kõigil inimestel Facebooki kontot. Kusjuures täiesti teadlikult ja tahtlikult. Kolmandaks võivad mõned meie rajumad mõtted (või fotod) olla vastuolus Facebooki reeglitega. Kui Facebooki algoritmid või sõprade sekka sattunud juhututtav leiavad postituses midagi ebasobivat, siis võib sellele järgneda 30 päeva mittevabatahtlikku näoraamatupaastu.

Blogid on oma mõtete avaldamiseks märksa demokraatlikum võimalus, aga ka neil on oma pidurid. Blogi alustamine eeldab kättevõtmist, stabiilsust ja järjepidevust, kui me soovime, et keegi meie mõtetele ka reageeriks või vähemalt neid loeks.

Google Docs on laisa inimese blogi, mis ei vaja regulaarsust ega järjepidevust. Sa ei pea isegi looma endale mingit eraldi kontot, sest suure tõenäosusega on sul juba Google’i konto olemas. Seega piisab vaid Google Docsi avamisest ning võid alustada oma mõtete sisestamist. Ning jagamist. Jagada võid mitmel moel, kas siis näoraamatu kaudu linki jagades või saates meili lingiga oma tekstile kõigile asjaosalistele. Võid anda oma usaldusalustele võimaluse teksti kommenteerida või isegi täiendada. Aga võid jätta neile ka ainult lugemismõnu. Erinevalt Facebookist ja Instagramist ei saa keegi neid postitusi laikida, kuid kas see pole nagunii odav populaarsus? Kindlasti tugevdab laikimisvõimaluse puudumine meie moraalset selgroogu.

Ehkki postituse sihtgrupi määratlemine võtab alguses veidi aega, võimaldab see konkurentsitut privaatsust. Google Docs on nagu sinu personaalne sotsiaalvõrgustik, mille liikmeskonna määrad sina ise, ilma kedagi solvamata, kui sa nende sõbrakutsele ei vasta. Sa võid alati kirjutatud teksti täiendada või siis alustada täiesti uue dokumendiga ja unustada vana.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."