Selfie'de tegemine on lõbus ja põnev, aga samas tuleb alati järgida põhilisi ohutusnõudeid. Foto: Unsplash

Kui aastaid tagasi oleks keegi väitnud, et selfi-buum toob vikatimehele lisatööd, oleks ilmselt kõik selle inimese välja naernud, kuid statistika räägib teist juttu. Keskmine vanus selfide tagajärjel surnud ohvritel on 21 eluaastat ja neist 75% on mehed.

o-SELFIE-SHARK-GRAPH-570Selfide tegemine on muutunud väga ohtlikuks hobiks, sest eelmise aasta statistika järgi on endlite loomise käigus saanud surma rohkem inimesi kui haihammustuste ja -rünnete tagajärjel. Selfide tegemise käigus suremine pole tegelikult uus nähtus, vaid seda on varasematel aastatelgi juhtunud, kuid mitte sellistes kogustes.

Enne mõtle, kui pildistad

Eelmisel nädalal kukkus Saksamaa turist alla Machu Picchu varemetest, kui noormees soovis sooritada hüplevat fotot. Päev enne soovis teinegi Saksamaa turist sooritada pilti Machu Picchul, kuid sedapuhku selle peal seistes.

51-aastane Oliver Park kukkus alla 40 meetri kõrguse ajaloolise vareme pealt.

Peruu on saanud selfide mekaks, kuid turistid soovivad järjest ekstreemsemaid pilte sotsiaalmeediasse postitada.

Eelmise kuu lõpus ronis Lõuna-Korea turist Põhja-Peruus Gocta kose äärde, kuid libises hooletult 490 meetrit ja võime täna rääkida temast kahjuks minevikuvormis.

Maailmakuulus India turismiobjekt Taj Mahali tempel jäi ühele jaapani turistile viimaseks selfi-postituseks. Jaapanlane Hideto Ueda püüdis teha selfit mausoleumi trepil, kuid tunnistajate sõnul kukkus alla ja lõi pea vastu valget marmorit.

Statistika on hirmutav

Traditsiooniline pullijooks toimub igal aastal väikeses linnas nimega Billaseca de la Sagra, kus külalised ja kohalikud jooksevad pullikarja eest minema, et saada surmalähedusega kaasnevat adrenaliinisüsti. 32-aastase Davidi jaoks jäi see viimaseks selfiks.

Võimalik vaid Venemaal – kaks noort soliidset härrasmeest otsustasid teha Uuralitest pilti koos käsigranaadiga. Pildi eriliseks tegemiseks eemaldas üks granaadilt splindi, kuid tegevusele järgnes plahvatus. Juhtumi üksikasju uurides sattus miilitsa kätte plahvatuses terveks jäänud telefoni salvestunud selfi.

Rjazani raudtee kohal asuva metallkonstruktsiooni otsa ronis eelmisel kevadel vene neiu, kelle eesmärk oli jäädvustada kaunis selfi. Kurbade asjaolude tõttu ei märganud fotograaf enda pea kohal asuvaid kõrgepingekaableid.

Eelmise aasta suvel alustas Venemaa siseministeerium kampaaniat, mis selgitas selfide tegemise riske. Statistika Venemaa siseministeeriumi sõnul on küllaltki hämmastav. Ligi sadakond inimest on saanud viga selfi tegemise käigus ja tosin inimest seejärel hukkunud.

Statistika on näidanud tõusutrendi ja seetõttu algatas ka sisejulgeoleku ametkond üleriigilise selfide hoiatuskampaania.

Venemaa on väljastanud avalikkusesele turvalise selfie’i kasutusjuhendi.
Venemaa on väljastanud avalikkusesele turvalise selfie’i kasutusjuhendi.

Kõikide eelnevate näidete puhul ei soovi väita, et selfi on ametlik surma põhjus, kuid sarnaseid juhtumeid tuleb statistiliste andmete sõnul veelgi rohkem.

Pööraksin pigem rõhku riskantsetele selfidele, mis muudavad inimesed hooletuks ja rohkem julgemaks kui tavaliselt.

Turu-uuringute sõnul on kõige sagedasem selfiga kaasnev surm sooritatud kõrgustest, mille tagajärjel uputakse. Keskmine vanus selfide tagajärjel surnud ohvritel on 21 eluaastat, neist 75% on mehed.

Priceonomicsi sõnul on naised tegevuses, et jäädvustada enda vaba aja hobisid, mis on vähem adrenaliini tekitavad ja rohkem materialistliku väärtusega.

Statistikast võime välja lugeda tosinate viisi inimesi, kes surevad, tehes seda, mis neile meeldib. Tuhatkond like’i ega kümme tuhat jagamist pole aga kunagi mõjuv põhjus enda elu ohtu seadmisel. Arvandmestiku sõnul peame olema ettevaatlikud, sest viimase kahe aasta jooksul saadud statistikakõver ei näita olulist langusmärki, mis on küllaltki murettekitav.

Kauneid, aga turvalisi selfisid!

ehk Wise Gadgets on tehnoloogiahuviline, kelle elu eesmärgiks on ühendada kõik vanaemad võrku. Pole möödunud päeva, kus tehnika-laadset vidinat pole katsunud. "2012. aastal hakkasin filmima videoid YouTube'i portaali ning praeguseks hetkeks olen vaadatud tehnikapersoon, kogudes fänne kõikjalt maailmast," selgitab ta. "Üks hea sõber on öelnud mulle kord, et ma hingan ja söön tehnoloogiat. YouTube, Facebook, fotograafia, videod ja tehnoloogia on üks väga suur osa igapäeva elust."

Kommentaarid