Allikas: Telia

Proovime selgusele jõuda, millised ekraanid sinule kõige paremini sobiksid ja millistel eesmärkidel ekraane kasutada saab. Digitehnoloogia on meie kõigi igapäevaelus kindlalt kanda kinnitanud. Me kasutame erinevaid ekraane, et saada teavet, lahutada meelt ning olla ühenduses pere ja sõpradega. Olgu selleks nutitelefon, arvuti või televiisor – nägemine on see meel, mille kaudu ammutame suurema osa informatsioonist.

 

Turul on saadaval loendamatul hulgal seadmeid eri suuruse ja formaadiga ekraanidega. Igaühel neist on oma kasutusotstarve ja eesmärk. Kuidas aga valida endale sobivaim ekraan, kui kõikjalt vaatavad vastu OLED, AMOLED, UHD, FHD jne? Aitame selgust luua.

 

FHD, UHD, HD

Tänapäeval on võimalik osta nutiseadmeid, mille ekraani diagonaali pikkus võib ulatuda 3–6,5 ja enama tollini. Need ekraanid erinevad üksteisest aga oluliselt. Näiteks kui valid konkreetse formaadiga (nt HD 720p) nutitelefoni, siis on hästi näha, et väiksematel ekraanidel (tänapäeva mõistes 4–4,7 tolli) on kujutis veidi teravam kui keskmiste mõõtmetega (alates 5 tollist) ekraanidel.

Kuna mõlemad ekraanid on sama formaadiga, on neil ka samasugune resolutsioon (kujutise mõõtmed ekraanil). See tähendab, et väiksemal ekraanil asetsevad pikslid üksteise kõrval tihedamalt ja kujutis nutitelefoni ekraanil on teravam. Seepärast pöörake nutitelefoni valimisel ekraani formaadi kõrval tähelepanu ka pikslitihedusele.

Väikese pikslitihedusega seadmed sobivad neile, kelle jaoks ei ole pildi ülihea resolutsioon kõige olulisem näitaja ja kes ei soovi uue nutiseadme peale liiga palju kulutada. Selliste seadmete hulgas on praegu väga populaarsed 720p HD-ekraanid (näiteks Samsung Galaxy A3).

Nutitelefonide hulgas on kõige populaarsemad 1080p FHD-formaadis ekraaniga mudelid, mis näitavad ilmselgelt teravamat pilti kui 720p HD-mudelid. Võimalik, et üsna pea asendub HD FHD-ga ka odavama hinnaklassi nutitelefonide segmendis, nagu see on juba juhtunud televiisorite puhul. Sellele vaatamata sobivad FHD-nutitelefonid hästi fotode töötlemiseks ja mobiilse virtuaalreaalsuse kogemiseks.

Tulevik on aga Ultra HD (UHD, 4K) päralt. Sellele formaadile on juba tasapisi üle minemas Sony, kes paigaldab oma tippklassi seadmetele 4K ekraane. Tõenäoliselt saab sellest formaadist keskmise hinnaklassiga nutitelefonide standard järgmise viie aasta jooksul.

Samadest suundadest saab rääkida ka televiisorite puhul. Kodukino või future-proof-seadme puhul vali 4K. Töö- ja mänguarvuti puhul vali FHD. Mis puudutab formaati 720p, siis selliseid telereid ei ole viimasel ajal enam lihtne leida, samas HD-ekraane paigaldatakse senini odavamatele sülearvutitele.

 

LCD VÕI OLED?

Formaadi või suuruse kõrval on oluline teada ka ekraani tüüpi. See läheb ostjal sageli meelest, kuid hiljem võib see tema seadme kasutuskogemust negatiivselt mõjutada. Näiteks annab just nutitelefoni ekraani tüüp meile teada, kui säästlikult hakkab seade energiat tarbima.

Pelgalt ekraani tüübi järgi on nutitelefoni valida siiski keeruline, kuna nii LCD-l kui ka OLED-il on omad head ja vead. OLED-ekraanid kulutavad tumedate toonide kuvamisel küll vähem energiat, kuid päikese käes on ekraanilt raske midagi näha.

LCD-ekraanil olevat kujutist päike aga ei sega ja seda näeb kenasti iga nurga alt. Kuid LCD jääb alla värvide kujutamise kvaliteedi poolest, mis võib olla üheks puuduseks nende jaoks, kes armastavad fotosid teha.

Kui soovid osta uue seadme konkreetset tüüpi, formaadi või pikslitihedusega ekraaniga, vaata Telia e-poodi.

 

ehk nik_ye usub, digitehnoloogia peab aitama tööd tehes säästa aega, samas aitama ka igapäevases elus (Google Maps, netipangad) ning vabal ajal (meelelahutus ehk videomängud, filmilaenutus). Tema põhilisteks kaaslasteks on nutitelefon koos netiga, Spotify ja erinevad pilveteenused pilved. "Tänane digiolevik algas lapsepõlves Nintendo Famicomi mängimisega ja lasteaias Windows 98 kasutamise oskuste omandamise ja samas DOS-mängude mängimisega," meenutab ta. "6-aastasena sain endale oma arvutit, aasta pärast saime koju kaabelinterneti, mille pärast veetsin palju aega arvutites ja vanades mängusüsteemides." Siiamaani on tema uhkuseks Jaapanist toodud Sega Dreamcast. "Digitarklust on minu joaks oluline levitada selleks, et rahvas teaks, miliseid innovatiivseid lahendusi maailmas tänapäeval pakutakse."

Kommentaarid