Allikas: Marko Palm

Olles saanud ligipääsu mulle saadetud musta värvi veidi salapärasena mõjuvale kohvrile ning GoPro Karma Gripi stabiliseerimisega hoidikule, oleks nagu jõulud varakult kätte jõudnud. Avastamisrõõmu jagub ja ühest otsast tuleb hakata seda põnevat, kuid siiski üsna sassis pundart harutama. Olin varem GoPro kaamerate kohta lugenud ja neid eemalt näinud, kuid ühtegi kasutanud ei olnud. Seepärast saan edasi anda erapooletut ja vahetut tagasisidet minu esimesest kokkupuutest ühe sellise isendiga.

 

Esimesena hakkab silma kaamera. Selleks on GoPro Hero 5, mis oma 4K video salvestamise võimaluse ja 12 Mpix kaameraga on nõutud ja vajalik kaaslane iga ilmaga ja kõige ootamatutes olukordades. Alustades laste sünnipäevapidudest, kus kummuli keeratud morsikanne ja kreemiste näppudega üles nopitud tehnikaseadmeid võib ikka vahel ette tulla ja lõpetades ootamatu suplusega katkenud rabamatkade või suvisest paduvihmast läbi ligunenud rattamatkaga. Sest ka sellistes olukordades tulevad selle kaameraga jäädvustatud fotomälestused vahvasti välja.

Allikas: Telia.ee
Allikas: Telia.ee

 

Järgmisena satub mulle kätte GoPro Karma Grip mustas kaitseümbrises. Väljastpoolt näeb see välja nagu tavaline statiivi kott. Selles vutlaris asuv Karma Gripi haarats on aga natuke täiuslikum kui lihtsalt tavaline statiiv või endlikepp. Kinnitades sinna külge GoPro Hero kaamera, saad pildistada ja filmida muretult ja värinavabalt. Karmat on hea käes hoida: see ei ole liiga kerge ega liiga raske ega ka libe.

Karma pilt selgitusega
Allikas: Marko Palm

 

Karma ja Hero ühendamine sujub ladusalt, kui oled ületanud esimese takistuse. Enne Karma Gripiga ühendamist pead kaamera küljest eemaldama ühenduspesade kaitsekaane. Seda saad teha kaitsekaant rahulikult kellaosuti suunas keerates ja enda poole tõmmates. Liigset jõudu kasutada ei tohiks. Esmapilgul tundub küll, et värinastabilisaator teeb oma tööd hästi, sest kaamera püsib paigal ja liikumised on sujuvad. Küllap edasine kasutamine näitab, kuidas suudab kaamera paigal püsida raskemates oludes.

Siis on veel igasuguseid suuremaid ja väiksemaid adaptereid ja pudinaid, mis põhjalikumal uurimisel päris vajalikuks osutuvad. Tegu on erinevate kaamerakinnituste ja üleminekutega ning enamik neist sai ka ära proovitud.

 

HERO 5 KAAMERAST LÄHEMALT

GoPro Hero 5 kaamerast on Digitargas varem juba paar korda juttu tehtud, seega siinkohal ma kõigil detailidel pikalt ei peatu. Kaamera ülesseadmine oli lihtne ja mugav. Telefoniga ühendamiseks tirisin alla GoPro Capture äpi, mis on olemas Androidile ja iOS-le. Selle äpiga saad väga mugavalt juhtida vajalikke seadeid. Lisaks saad alustada ja lõpetada pildistamist ja filmimist ning samal ajal näed nutiseadme ekraanilt reaalajas seda, mida Hero näeb. Capture kasutamiseks Heroga tuleb nutiseade ja kaamera omavahel ühendada – rakenduses on selleks olemas ka juhised. Võin öelda, et päriselus toimis see peaaegu laitmatult, kuigi mõnikord tuli ühendamist teha mitu korda, enne kui ligipääs kaamerale õnnestus. Kaamera juhtimine eemalt on väga mugav just siis, kui kasutad kaameraga koos erinevat lisavarustust.

 

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

 

Näiteks oled just kaamera kinnitanud sobivasse kohta ja vaatevälja paika sättinud ning soovid mõnda seadet muuta või lihtsalt filmimisega alustada. Siis ei pea kaamerat ennast nokkima, vaid saad kõik vajaliku nutiseadmest ära teha.

 

GOPRO KARMA GRIP

Aukartust äratava nime taga peitub lisaseade, mis on väärt pea samapalju kui Hero kaamera ise… Tekkis küsimus, kas ta õigustab sellist hinda või on tegemist lihtsalt järjekordse vidinaga, mida Hero fännidele pakutakse.

Sain Karmat proovida paar päeva. Selle aja jooksul jõudsin stabilisaatorit kasutada lihtsalt käest filmides ning proovida video stabiliseerimist nii, et Karma oli kinnitatud jalgratta külge.

 

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

 

Ootused ei olnud esialgu kuigi kõrged, sest proovisin Hero ja Karma Gripi kombinatsiooni päris keerulistes tingimustes. Valgust polnud piisavalt, sest taevas oli pilves ja filmisin õhtusel ajal. Valisin meelega testimiseks maastiku, mis on konarlik ja mida oli raske läbida. Käest filmimise katsed tegin sompus ilmaga kivisel, kuid kaunil Abula pangal Saaremaal. Filmisin kõndides ja prooviks ebatasasel pinnal kaameraga ringi joostes. Tulemust vaadates olin meeldivalt üllatunud, sest videod olid tulnud välja teravad ja peaaegu värinavabad.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=DXQS2bzIeR4&feature=youtu.be” width=”1024″ height=”575″ align=”none”]

 

Arvestades seda, et filmitud on joostes eri kõrgusega kivisel pinnal, on see supertulemus. Lihtsalt käest kõndimise pealt filmides jääb samuti tulemus ilus ja professionaalne.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=naSJor20kFg&feature=youtu.be” width=”1024″ height=”575″ align=”center”]

 

Karmaga filmitud videoid suurelt ekraanilt vaadates tekib kohati tunne, nagu oleks need mõne lendava drooniga üles võetud. Väikeseks tõrvatilgaks meepotis on vaid heli. Kui on vaikne kaader, siis mõnikord on stabilisaatori mootorite häält kuulda. See ei ole väga häiriv ja kui plaanid oma videotel kasutada muusikalist tausta, siis pole sellel tegelikult üldse tähtsust.

4K kvaliteediga videote tegemiseks peaks Hero enda värinastabilisaator olema maas. Kui värina oht on väga suur, saab 4K-st HD-videote kasuks loobuda ning lülitada sisse lisaks veel kaamera enda värinastabilisaatori. Tulemus oli hea mõlemal juhul. Näiteks saan tuua rattaga sõites filmitud video.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=G_zIJLeEd1o&feature=youtu.be” width=”1024″ height=”575″ align=”center”]

 

Kaamera proovilepanekuks tuli mõte kasutada Karma Gripi stabilisaatorit teleskoopvarrega oksalõikuri küljes. Pikendatava varre küljes oli Hero kaamera maksimumina umbes 10 meetri kõrgusel.

 

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

 

Sellise vaatenurga alt avanevad vaated meenutavad juba natuke drooniga filmitud videote omi. Jah, loomulikult väga kõrgelt siiski nii filmida ei saa. Aga soovi korral saab nii edasi anda uusi põnevaid vaatenurki.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=IVIFSjzbz0k&feature=youtu.be” width=”1024″ height=”575″ align=”center”]

 

Sellisel juhul on abiks, kui nutitelefonist filmimist alustab ja lõpetab mõni tubli abiline. Sest kogu selle kaadervärgi ülalhoidmine ja ühtlaselt liigutamine vajab mõlemat kätt. Sagedaseks kasutuseks soetaksin ilmselt kaamera juurde mõne suvalise pikendatava teleskoopvarre, sest sel hetkel, kui oksalõikuri küljes olev kaamera läheneb lähikaadriks, võib naeratus filmitava isiku näos asenduda hoopis ehmatusega.

 

Kaameraga kokku sobiv lisavarustus annab kasutamiseks rohkem võimalusi

Hero 5 on väike, aga tubli kaamera ning käes hoida ei ole teda raske. Kuid põnevate võttenurkade leidmiseks ja mugavamaks kasutamiseks on kaamera juurde loodud palju põnevaid lisasid. Näiteks Karma Gripi ja kaamera ratta raami ning oksalõikuri külge kinnitamiseks osutus asendamatuks lisavahendiks toruraamikinnitus GoPro kaamerale. Selleks, et Hero kaamerat ilma stabilisaatorita erineva lisavarustuse külge turvaliselt kinnitada, on hea kasutada sobivat kinnitusraami.

 

Allikas: Telia.ee
Allikas: Telia.ee

 

Kinnitusraami vahel on kaamera korralikult kinni. Nii ei pea muretsema, et hinnaline videotehnika filmimise ajal kuhugi maha pudiseb ja ära kaob. Sama kinnitusraami abil on Herot vahva kinnitada peapaela, rinnavöö või koerakinnituse külge. Selline kaamera kinnitamise viis sobib hästi erinevate spordialade harrastajatele või lihtsalt looduses liikujaile.

 

Allikas: Telia.ee
Allikas: Telia.ee

 

Koerakinnitus annab võimaluse näha maailma oma lemmiku vaatenurgast. Pea- ja koerakinnituse külge Karma Gripi ei paneks, aga rinnavöö kinnitusega saab Karmat kasutada küll. Tegevuste valikul peab järgima lihtsalt kainet mõistust, sest Karma Grip ise suuremaid põrutusi ja vett ei talu. Hero kaameral pole nende vastu midagi, niikaua kuni kõik avatavad luugikesed ilusasti kinni on.

Ülalpool tõin vaid mõned näited. Lisavarustust on saada tegelikult rohkem ja huvilised leiavad Hero 5 kaameraga sobivad lisad üles Telia e-poest. Erinevad kinnitused ja kotid on olulised, aga vähemalt sama tähtsad on head mälukaardid ja piisavalt akumahtu. Edasijõudnud Hero-kasutajale soovitan varuda juurde lisaakusid ja mälukaarte – arvestades kaamera head video salvestamise kvaliteeti, pole erilist mõtet osta 32 GB-st väiksemaid mälukaarte, vaid pigem ikka 32 GB, 64 GB või 128 GB (näiteks Sandisk Extreme kaardid töötavad hästi). Kunagi ju ei tea, kui kauaks põnevust ja seiklusi jagub. Kui kasutad mitut akut ja mälukaarti, oled pikemat aega seinakontaktist ja arvutist vaba ning saad pühenduda lihtsalt filmimisele ja pildistamisele.

 

Kokkuvõtteks

GoPro Hero 5 kaamera filmib hästi ja on mugav kasutada. Koos Karma Gripi stabilisaatoriga saad kerge vaevaga professionaalse ja värinavaba lõpptulemuse. Eriti hästi sobib see neile, kes soovivad oma toimetusi ja tegevusi teistega jagada. Olgu see siis spordivideo, matkamine, videoblogi või muu hobi, Karmaga filmitud video teeb silmale pai.

Igaks juhuks olgu hoiatuseks öeldud, et Hero kaameraga 4K formaadis salvestatud videoid ei ole lihtne arvutis töödelda. Mõni vanem arvuti ei suuda neid isegi korralikult maha mängida ja nii võib tekkida vastupandamatu soov arvutiparki uuendada. Kui see pole plaanis, siis saad videod teha lihtsalt natuke vähem nõudlikus HD-formaadis.

Kellele Hero 5 kaamerat soovitada?

Sportlastele ja ekstreemsportlastele? Kahtlemata. Koos Karmaga aga ka lihtsalt aktiivse eluviisiga inimestele, kellele meeldib kogetut jagada. Miks ka mitte uuele youtuberite põlvkonnale, kes soovib, et nende tehtud videod oleksid sujuvad ja eristuksid suurest hulgast internetis olevast sisust. Väike vihje kinnisvaramaakleritele: tänu lainurk-objektiivile saate Hero kaamera ja Karma Gripiga teha vägevaid kinnisvara tutvustavaid videoid. Kui nüüd luuavars või kaks kaasa võtta ja omavahel kokku siduda ning Karma sinna külge kinnitada, avaneb huvilistele hoopis põnevam kinnisvarakuulutuste fotode ja videote maailm, mis hulgaliselt tähelepanu ja klikke püüab.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid