Allikas: sonymobile.com

Sony on viimastel aastatel saanud palju kiita oma väikeste, kuid kiirete Compact-seeria telefonide eest.

Hinnatud on nad oma kiire sisu, väikeste mõõtmete, hea kaamera ning niiskuse- ja tolmukindluse pärast. Kas Sony Xperia XZ1 Compact on lihtsalt järgmine samm sissetallatud vanal rajal või suudab see telefon millegi uuega üllatada? Selleks, et vastust teada saada, kasutasin võimalust teha nädalane kasutajatest.

 

Saame tuttavaks

 

Sony Xperia XZ1 Compact on uue Android 8 Oreo opsüsteemiga, mis jookseb selles telefonis igati nobedasti. Hea kiiruse annavad kaks tegusat neljatuumalist protsessorit koos 4 GB põhimäluga, mis on peidetud viisakasse IP68 kaitseastmega korpusesse. Sony istub kätte hästi ja tema suurus on paras, et saaks mugavalt toimetada isegi ühe käega. Compacti 4,6- tolline ekraan oma 720 x 1280 piksliga ei ole tänapäevases mõttes küll parima resolutsiooniga, kuid nende mõõtude juures ja 319 ppi pikslitihedusega on ekraan selge ja terav. Meeldivalt üllatab ekraani värvide erksus. Ekraani heledus on suurepärane, sest isegi päikeselise ilmaga on ekraanipilt õues ilusasti loetav, ekraaniklaasiks on Gorilla Glass 5.

 

Allikas: Marko Palm
Allikas: Marko Palm

 

Algatuseks, kõik olulisema ehk enda kontaktid saan üle kantud telefoni pakutud juhiste järgi Google’i konto pilveteenuse kaudu. See toimib ladusalt ja saangi kohe telefoni rõõmsalt kasutama hakata.

 

Sony XZ1 Compact üllatab pika kasutusajaga

 

Kohe esimestel päevadel selgub, et aku kestab üle keskmise hästi. Kui iPhone SE akuga saan hakkama tavaliselt päev kuni poolteist, mis on täitsa OK, sest kasutan telefoni palju, siis Sonyga saan hakkama teise päeva õhtuni. Loomulikult oleneb aku kestvus iga kasutaja kasutusharjumustest ja rakendustest, mis taustal toimetavad. Sellegipoolest annavad väiksem ekraanimõõt ja 2700 mAh aku igati viisaka kasutusaja. Sony nutitelefonidel saad parema aku kestvuse saavutamiseks aktiveerida Stamina energiasäästu režiimi. Proovisin paar päeva Stamina režiimi nii, et eelistatud oli seadme jõudlus. Kasutusaeg oli jupi pikem küll. Lisaks saad aktiveerida veelgi rohkem energiat säästva Ultra Stamina profiili, aga seda võimalust ma ei kasutanud.

 

Allikas: sonymobile
Allikas: sonymobile

 

Ultra Stamina valikuga on seadme võimsus oluliselt piiratud, lisaks on enamik akut kurnavaid funktsioone nagu mobiilne andmeside ja WiFi kinni. See tähendab et netti kasutavad rakendused ja igasugune netipõhine suhtlus on kinni ning  e-post postkasti ei tiksu. Mis iseenesest on OK, kui lähed näiteks pikemale reisile või matkale või soovid lihtsalt rahu nutimaailmast. See ei ole OK, kui kasutad telefoni aktiivselt asjaajamiseks, ja selleks pole see ka mõeldud.

 

Battery Care tagab aku pikema eluea

 

Minu käes olnud Compactil oli aktiivne Sony Battery Care ehk aku hoolduse lisavõimalus, mis üritab aku maksimumi laetud taseme saavutada umbes selleks ajaks, kui telefon laadimast võetakse. Hästi toimib see siis, kui laed telefoni enamasti kindla rütmi järgi. Näiteks paned õhtul laadima ja võtad hommikul ära. Telefon saab korduvast käitumismustrist aru ja laeb aku lõpuni täis just selleks ajaks, kui tavaliselt ärkad ja nutiseadme laadimast võtad. Seda võimalust soovitan kindlasti kasutada. Muul ajal, kui laadimise lõpetamise aega on raske ette näha, toimub tavaline laadimine.

 

Pildistamine ja filmimine

 

Sony Xperia XZ1 Compact on varustatud võimsa kaameraga, mis laseb filmida aegluubis videoid kuni 960 kaadrit sekundis. See annab võimaluse püüda videosse seda, mis jääb inimsilmale tihti tabamatuks. Sony näidisvideost saab aimu, mida selle kaameraga võib korda saata:

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=z-MQ6UKVYlU” width=”800″ height=”400″ align=”none”]

 

Tavakiirusel video saad salvestada 4K kvaliteediga. Pildistamiseks annab tagumine kaamera maksimaalselt 19 MP fotosid. 13 MP eesmine kaamera on laia vaatenurgaga (120°) ja laseb pildile püüda korraga rohkem sõpru. Vaadates tehtud pilte, tundus nende teravus ja värvid head. Ajast, mil viimati proovisin pildistamist Sony Xperia X Performance’i telefoniga, on Sony kaamera tuntavalt paremaks muutunud.

 

Allikas: Marko Palm Sony Xperia XZ1 compactiga tehtud foto
Allikas: Marko Palm
Sony Xperia XZ1 Compactiga tehtud foto

 

Lisandunud on uus 3D Creator võimalus, mis laseb telefoni kaamera abil mingit reaalset objekti 3D-mudeliks skannida. Seda saab proovida erinevate objektide või kasvõi mõne inimese näo või pea peal.

Tekkinud 3D-mudeleid saad kasutada oma avatarina või lasta välja printida 3D-printeriga. Kodustes tingimustes 3D-mudeli loomise tulemus väga hea ei olnud. Edukaks skannimiseks vajad ohtralt valgust ja piisavalt palju ruumi objekti ümber liikumiseks. Ilmselt oleks tarvis ka spetsiaalset lisavarustust, nagu statiiv ja lisavalgustus. Samas on tore, et selline võimalus olemas on ning soovi korral saab ju harjutada ja saavutada paremat tulemust.

 

[customvideo url=”https://www.youtube.com/watch?v=fqyTTKaNal0)” width=”800″ height=”400″ align=”none”]

 

Sony telefonide kaameratel on pikemat aega olnud lisaks veel AR ehk augmented reality ehk liitreaalsuse efektide tugi. Neist ma eraldi pikemalt ei räägi, sest kogu Sony AR olemuse võttis Erki hiljuti oma loos kenasti kokku.

 

Kokkuvõte

 

Tõde on see, et minu nädalasest testist sai mitmete halbade juhuste kokkulangemise tõttu kolmenädalane prooviaeg. Olin arvutist eemal ja ei saanud sisu tagasi oma telefoni tõsta. XZ1 Compact oli kogu selle aja eeskujulik kaaslane ja võin ausalt öelda, et minu arvamus Sony telefonidest on nüüd, pärast seda kasutajatesti, parem kui varem. Kui nädal ei ole tavaliselt piisavalt pikk aeg, et saada telefonist täit pilti, siis kolm nädalat on juba enam kui küll. Ei tulnud mul ette ühtegi tarkvara probleemi, mis veel aasta tagasi mõnesid Sony telefone kummitasid. Seda on rõõm tõdeda, sest olgu sul ükskõik kui kiire protsessor või äga kaamera, oluline on ju ikkagi, et telefon töötaks probleemideta.

Kasutusmugavuselt häiris mind näpujälje lugeja telefoni külje peal, sest edukas kasutus eeldab õiget haaret. Kõige paremini sobis XZ1 Compact minu paremasse kätte, sest siis piisas ekraani avamiseks pöidla näpujäljelugejale asetamisest. See ei ole aga päris see, millega olen harjunud. Tavaliselt toimetan telefoniga vasaku käega, et parem käsi oleks vaba. Vasakus käes hoides aga ei ole näpujälje tuvastamine nii mugav ja enamasti on vaja rohkem kui ühte katset. See-eest eraldi kaamera nupp on väga hea.

 

Allikas: Marko Palm Sony Xperia XZ1 compactiga pimedal ajal tehtud foto
Allikas: Marko Palm
Sony Xperia XZ1 Compactiga pimedal ajal tehtud foto

 

Kui meedias tõmmatakse reklaamidega tähelepanu just XZ1 Compacti kaamerale ja 960 fps filmimise võimalusele, siis tegelikult minule meeldis see telefon pärast testi lõppu hoopis teiste asjade pärast. Aegluup on tore küll, aga saad seda kasutada vaid hetkede tabamiseks. Need peavad olema hästi ajastatud, sest väga pikalt super-aegluubis filmida ei saa. Teine takistus oli see, et meie kliimas on talvisel ajal tavalises tubases valguses selle kasutamine raskendatud, video jääb tume. Hea on selliseid võtteid teha suvel väljas päikese käes või lisavalgustusega.

Minule meeldis see telefon oma mõnusa suuruse, hea kirka ekraani ning tugeva aku kestvuse poolest. Lisaks üllatusin, sest kõnede tegemine oli super. Kuuldavus oli lihtsalt väga hea. Seega, kui on vaja hea selge kõlaga abilist, mis iga ilmaga hästi töötab, siis on Sony Xperia XZ1 Compact väga hea valik. Lisaks pildistab ta hästi ning alustab päeva enamasti 100% täis akuga.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid