Turvalise interneti päev keskendub hoolivama suhtluskultuuri loomisele


Tänavuse turvalise interneti päeva teemaks on “Loo, suhtle ja jaga lugupidavalt: parem internet saab alguse sinust”. Päeva tähistamiseks toimub Lastekaitse Liidu, Telia ja Informaatikaõpetajate Seltsi koostöös konverents, kus põhitähelepanu all on internetis käitumise kultuur.

 

6. veebruaril tähistatakse 156 riigis rahvusvahelist turvalise interneti päeva

 

Sel aastal on tähelepanu all turvalise internetikultuuri loomine ning igaühe panus selles. Eesmärk on julgustada inimesi kasutama tehnoloogiaid vastutustundlikumalt, suhtuma veebimaailma näilisse anonüümsusse kriitiliselt ning suhtlema üksteisega lugupidavalt.

“Internetil on tänapäeval väga suur võim, kuid parem internet saab alguse igaühest meist,” ütles Lastekaitse Liidu juhataja Tõnu Poopuu, kelle sõnul on interneti suhtluskultuuris mitmeid valukohti. “Kui kõik internetikasutajad tunneksid enda tegemiste ees isiklikku vastutust, võiks internet olla eelkõige koht üksteise toetamiseks ning küberavarustes oleks vähem kurjust ja kiusamist.”

Eelmise aasta sügisel tuli Telia koostöös mitme partneriga välja algatusega Suurim Julgus, mille eesmärk on netikiusu probleemi teadvustamine ja vähendamine. “Uuringute järgi on iga neljas Eesti õpilane puutunud kokku küberkiusamisega ning iga kuues ise kedagi kiusanud. Veebikiusamisega võitlemiseks peame arendama noorte sotsiaalseid oskusi, et nad oskaksid veebis käituda, aga ka ohtusid ära tunda ja neist hoiduda. Endiselt leidub liiga palju noori, kes pahaaimamatult veebisõpru usaldavad, enda kohta delikaatset infot jagavad ning nii kiusamise või suisa väljapressimise ohvriks langevad,” ütles Politsei- ja Piirivalveameti veebikonstaabel Maarja Punak. Tema sõnul on 40% õpilastest veebis näinud nende jaoks sobimatu sisuga materjale. “Üha enam satutakse veebis kiusamise või seksuaalkuriteo ohvriks endast alasti piltide või videote jagamise tõttu,” lisas veebikonstaabel.

Turvalise interneti päeva tähistamiseks toimub Telia peamajas konverents “Parem internet algab sinust”, mis saab teoks Lastekaitse Liidu, Telia ja Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi koostöös. Konverentsi fookuses on internetis käitumise kultuur, vastutus ja hoolimine. Konverentsi saab otseülekande vahendusel jälgida Postimees Online’ist ja osaliselt Telia Facebooki lehelt.

Lisaks külastavad Telia vabatahtlikud turvalise interneti päeval mitmeid Eesti koole, et rääkida lastele turvalisest ja targast internetikasutusest ning viia läbi interaktiivseid töötubasid.

Soovitame ka lugeda Lastekaitse Liidu veebiajakirja „Märka Last“ erinumbrit, mis pöörab tähelepanu internetis targalt käitumisesele.

Kommentaarid