Läbi sajandite pole sõjapidamises muutusi toimunud ja kõik on küllaltki stagneerunud. Relvadele on tulnud juurde uutmoodi sihikud, kuid tehnoloogia kasutamist võetakse enamasti külmalt. Unustagem korraks kõige moodsam sõna tehnika vallas ehk Apple’i nutikellad, sest USA sõjaväetööstus viib kaasaskantava tehnika täiesti uuele tasemele.

Muutused ühiskonnas

Mitte ükski teine valdkond pole muutunud ühiskonnas sel määral, kui seda on teinud elektroonikaga seotud tooted. Kui võrrelda seadmeid, mis mängisid rolli inimeste elus aastal 1980 ning sama funktsiooniga tooteid tänapäeval, siis võib näha suuri muutusi. Disaini ja mõju poolest tundub, nagu oleks möödunud 200 aastat.

Sõdur muutub TUGEVAKS NAGU koomiksikangelaNE

Mõned seadmed, mida sõdurid võiksid tulevikus kanda, sisaldavad arenenud sensoreid, mis suudavad reageerida ja anda infot edasi otse ajju. Näiteks nanokiust riided, mis suudavad ära hoida verejooksu ja kiivril olev ekraan, mis annab reaalajas infot lahinguväljal toimuvast. Või väline luukest ehk eksoskelett, mis võib parandada füüsilist vormi tänu tulevikus arendatavatele riietele.

Kõlab nagu filmis? Kogu see jutt kõlab nii, justkui oleks see võetud mõnest fantaasia- või ulmefilmist, kuid see võib lähiajal saada reaalsuseks.

TALOS ehk TRKOÜ

USA sõjatööstus ehitab praegu seadet, mida kutsutakse programmiks TALOS ehk Taktikaline Rünnakuks valmis Kerge Operatsiooni Ülikond. See peaks sisaldama endas paremat ballistilist tugevust, mis on suunatud erioperatsiooni gruppidele ehk EOG-dele. 2018. aastal peaks see toode valmima ja jõudma USA sõdurite selga.

“Järgmised 20 aastat on sõjanduses suurte muutuste aeg,” ütles Michael Fieldson, kes juhib programmi TALOS.

USA armee nägemus tuleviku sõdurist. Allikas: CNBC
USA armee nägemus tuleviku sõdurist. Allikas: CNBC

2039. aastal loodetakse saada valmis kostüüm, mis sisaldab kõiki tehnoloogiaid, mida ma selles artiklis maininud olen.

Raudmehe kostüüm saab reaalsuseks

Kuigi TALOS-e kostüümi võrreldakse Raudmehe kostüümiga, soovivad arendajad luua kostüümi, mis on üheaegselt nii kerge, tugev kui ka diskreetne.

TALOS-e meeskond soovib lisada sinna antenne ja kompuutreid, mis suudaks 360 kraadi ulatuses ära tunda ümberringi toimuva ja tunnetada ohtu. Näiteks kui sõdur vaatab ühes suunas, annab kostüüm teate, kui vaenlane läheneb hoopis selja tagant. Vastav ohuteade antakse edasi ekraanil, mis on kinnitatud sõdurile kiivri külge. Tehnoloogiat täis kostüüm muudab inimese “täiuslikuks” isikuks.

Tehnoloogia muudab maailma

Tulevikku ei oska keegi ennustada, aga sõdurid saavad veelgi tugevamaks, kiiremaks ning end ümbritsevast veelgi teadlikumaks. Tehnoloogilist mängu muudetakse iga päev kvantarvutite, väiksema energiatarbimisega seadmete ja arenenumate sensoritega. Kas Eestisse ka kunagi selline tehnoloogia jõuab, seda võime näha lähiaastate jooksul.

ehk Wise Gadgets on tehnoloogiahuviline, kelle elu eesmärgiks on ühendada kõik vanaemad võrku. Pole möödunud päeva, kus tehnika-laadset vidinat pole katsunud. "2012. aastal hakkasin filmima videoid YouTube'i portaali ning praeguseks hetkeks olen vaadatud tehnikapersoon, kogudes fänne kõikjalt maailmast," selgitab ta. "Üks hea sõber on öelnud mulle kord, et ma hingan ja söön tehnoloogiat. YouTube, Facebook, fotograafia, videod ja tehnoloogia on üks väga suur osa igapäeva elust."

Kommentaarid