Trikid klaviatuuril ehk kuidas kiiremini tegutseda

#kasulikud nipid #klaviatuur
3 min lugemine

Need trikid ehk otseteed võimaldavad klaviatuuril valida lühikäsklusi, mis aitavad aega kokku hoida. Paar sekundit võitu ei tundu pikk aeg, kuid päeva peale saavad neid sekundeid kokku liites minutid ning klaviatuuril teksti klõbistades, annab otsetee võimaluse tööga kiirelt edasi minna ehk jääda keskendunuks.

 

See on ka põhjus, miks võiks vältida kasutada hiire kasutamist niipalju, kui võimalik. Mida vähem tuleb käsi võtta klaviatuurilt, seda kiiremini saavad olulised tööd tehtud.

 

Klaviatuuri otseteed, mida võiks teada

 

Alustame algusest: jäta meelde ja omanda neist niipaljud, kui võimalik. Ilmselt osad neist on juba tuttavad, nagu kopeeri ja kleebi Ctrl+C ja Ctrl+V abil, kuid on veel palju teisi, mida saab sageli kasutada ja mille abil tuleb teha vähem klikke hiirega. Toome välja kõige olulisemad:

 

  • Windowsi klahv (või Command+Tühik Macil): Soovides avada uut programmi, pole vaja klikkida start-menüüle või otsida programmide kaustast. Lihtsalt vajuta Windowsi klahvi – või Macil Command+Tühik – ja trüki sisse soovitud rakenduse nimi. Kui selle ikoon ilmub, siis vajuta Enter ning oledki saanud programmi lahti ilma hiirt kasutamata.
  • Ctrl+F: Kas oled kunagi avanud mõne netilehe või faili, kus peaks olema kindel koht tekstis, mida otsid, kuid ei tea, kuidas seda tekstimassiivi seest leida? Vajuta Ctrl+F ja ekraanile ilmub väike otsingukast, mis aitab leida vajaliku sõna või fraasi, mis dokumendis või leheküljel leidub, viies koheselt selle asukohani. (Boonus: kasutades seejärel Ctrl+G kombinatsiooni, saab skrollida tulemuste seas).
  • Ctrl+L: Vajuta brauseris Ctrl+L ja kursor hüppab aadressiribale, olles valmis uueks otsinguks või aadressi sisestamiseks. See kombo on minu meelest alakasutatud, sest vaja võiks seda ju minna põhimõtteliselt kõigil.
  • Ctrl+S: Salvesta fail, millega parasjagu töötad. Tee seda nii tihti, kui võimalik. Kui arvuti kokku jookseb, aku tühjaks saab või kass kogemata kombel Microsoft Wordi sulgeb, siis ei jää sa ilma millestki olulisest.
  • Ctrl+T ja Ctrl+Shift+T: Selle asemel, et klikata hiirega pisikesele uue vahekaardi (New Tab) nupule, vajuta Ctrl+T ning uus vahekaart avaneb koheselt ning saad otsimist alustada. (Boonus: kui kogemata akna kinni paned ja soovid selle taasavada, siis Ctrl+Shift+T avab nagu imeväel selle uuesti.)
  • Ctrl+Shift+V: Ilmselt sa tead, et Ctrl+V on kleepimiseks, kuid sellega tuleb kaasa omajagu kraami nagu originaalfont, lingid ja muud vormingud, mida enamasti ei soovita. Selle vältimiseks saab paljudes programmides kasutada klaviatuurikombot Ctrl+Shift+V, mis kleebib kopeeritud teksti ilma linkide ja muu prügita. Nii ei pea raiskama aega hiljem kopeeritud teksti normaalseks muutmise peale.
  • Ctrl+Nooleklahvid: Mõned inimesed on võimelised navigeerima pikkades teksifailides kasutades vaid klaviatuuri. Tegelikult selleks kunstiks pole vaja muud, kui Ctrl all hoida ja liikumiseks kasutada nooli, kirjutab Wired. Vasak ja parem liigutab kursorit sõnade vahel ning üles ja alla nooled liigutavad kursorit mööda lõike. (Boonus: hoides niimoodi liikudes all Shifti, aktiveerub tekst, millest on üle liigutud.)

Kasutades Maci tuleb Control-klahvi asemel vajutada Commandi.

Elu mugavamaks tegevaid otseteid on muidugi palju veel, kuid need on mõned põhilised, millest alustada.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.