Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

8. juunil algas San Franciscos Apple’i arendajate konverents. Nagu tavaliselt, on ka sel aastal ühel digimaailma hinnatumal ettevõttel suuri uudiseid. Selle aasta konverentsilt võib esile tõsta näiteks Apple’i uue arvutitarkvara OS X 10.11 nimega El Capitan, nutiseadmete tarkvara iOS 9 ning muusikateenuse Apple Music.

TOP 5

  • OS X El Capitan

Uus tarkvaraversioon täiustab ja parandab Apple’i arvutite kasutajakogemust.

  • iOS 9

Võimsam ja targem kui eales varem.

  • Siri

Aitab sind vastavalt kontekstile, milles abi vajad.

  • Watch OS2

Uue seadme veelgi uuem tarkvara pakub nüüdsest rohkem funktsionaalsust.

  • Apple Music

Apple’i päris oma teenus muusika kuulamiseks.

OS X El Capitan

Apple’i uus tarkvaraversioon ei ole mõeldud kogu olemasoleva kasutajaliidese ümberstruktureerimiseks, vaid pigem selle täiustamiseks ja parendamiseks. Lisatud on näiteks iOS 8-st tuttavaks saanud “pühkimisfunktsioon” meilirakendusele, millega saab märkida e-kirju loetuks või lugemata, neid kustutada või lipukesega tähistada, nii nagu Apple’i telefonide kasutajad seda juba on harjunud tegema.

Peale uuendust on Apple’i otsinguprogrammiga Spotlight võimalik suhelda tavakeeles. Märksõnade asemel saab otsinguaknasse kirjutada (küll inglise keeles) näiteks: “Pictures from the trip to Finland” ning Spotlight kuvab ekraanile kõik reisiga seotud fotod. Sama funktsionaalsus tuleb ka meilirakendusse.

Apple’i uus tarkvaraversioon ei ole mõeldud kogu olemasoleva kasutajaliidese ümberstruktureerimiseks, vaid pigem selle täiustamiseks ning parendamiseks.

Safari brauserisse lisatakse võimalus vahelehtedel heli kinni keerata. Näiteks kui kuulad Spotifyst muusikat ning ühel Safari vahelehtedest hakkab mängima helireklaam, siis aadressiriba kõrval asuva kõlarikujulise ikooni kaudu saab heli kinni keerata või tuvastada, milliselt vahelehelt heli tuleb. Väga kasulik lahendus, kui vahelehti on avatud palju.

Lisaks brauserile on vahelehtedega töötamine võimalik ka meilirakenduses. Nüüd on võimalik kirjutada mitut meili korraga ning seda ühes meiliaknas.

Tundub, et multitasking oli uue tarkvara arendamisel üheks võtmesõnaks ning sarnaselt Windowsi platvormile saab ka iOS El Capitani juurde võimaluse ühele ekraanile kuvada samaaegselt kaks erinevat rakendust ning vastavalt vajadusele nende suurust muuta.

iOS 9

iOS 9 on võimsam ja targem kui eales varem. Nutiseadmega tööd tehes ning kiirelt telefonist info leidmiseks saab Spotlighti nüüd kasutada paralleelselt töötava rakendusega ehk enam ei pea Spotlighti kasutamiseks minema esilehele.

Apple’i telefonides algusest peale olnud märkmete tegemise rakendus Notes saab kerge facelift’i ning võimaldab näiteks lisada fotosid ja sõrmega joonistada.

Võib-olla suurim muudatus on seotud hoopis kaardirakendusega Maps, millega saab vaadata ka ühistranspordi aegu. Küsimus on ainult selles, kas selline võimekus ka Eestis saadavaks saab, kuid seda näeme alles sügisel, mil iOS 9 kasutajatele kättesaadavaks tehakse.

Siri

Siri oskab nüüd kasutajatele anda kontekstipõhiseid soovitusi vastavalt kellaajale, kuupäevale ja asukohale. Kalendrit ja liiklust arvesse võttes annab ta teada, kui kaua läheb aega järgmisele kohtumisele jõudmiseks, lülitab sisse muusika, kui ühendad kõrvaklapid ning vastavalt käimasolevale tegevusele oskab soovitada sobivaid telefonis olevaid rakendusi.

Siri oskab nüüd kasutajatele anda kontekstipõhiseid soovitusi vastavalt kellaajale, kuupäevale ja asukohale.

Üks suuremaid erinevusi Google Now ja Siri vahel on see, et Siri ei saada andmeid töötlemiseks pilve, vaid teeb seda kasutaja seadmes.

Watch OS 2

Apple’i kell on kättesaadav olnud kõigest mõned kuud (kahjuks küll mitte Eestis), kuid juba on talle välja töötatud uus tarkvaraversioon WatchOS 2. Uuendus sisaldab endas näiteks kella erinevaid kuvasid, Time Traveli funktsiooni, mis laseb kella küljel asuva ratta abil kalendris ajas edasi või tagasi liikuda ehk “ajas rännata”, otse kellalt meilidele vastata ja ka navigeerida (mis on eriti kasulik jalakäijatele riikides, kuhu tehakse saadavaks ka ühistranspordi funktsioon).

Apple Music

Ilmselt oodatuim teadaanne sellelt konverentsilt puudutas Apple’i enda muusika striimimise teenust Apple Music. Rakendus laseb sarnaselt teiste turulolevate rakendustega (Spotify) kuulata oma lemmikmuusikat, koostada liste ning vaadata HD-kvaliteedis videoid ja klippe.

Tõenäoliselt suurim üllatus on see, et Apple Music saab kättesaadavaks ka Android-telefonide kasutajatele.

Lisaks on Apple loonud rakenduse jaoks spetsiaalse globaalse raadiokanali Beats 1 ning palganud seda juhtima populaarse DJ ja ookeanitaguse telenäo Zane Lowe. Tõenäoliselt suurim üllatus on see, et Apple Music saab kättesaadavaks ka Android-telefonide kasutajatele. Kuutasu hakkab tõenäoliselt olema 9,99 € ning saadavaks tehakse rakendus alates 30. juunist.

Apple OS X El Capitan, iOS 9 ning Watch OS 2 on kasutajatele saadaval alates käesoleva aasta sügisest.

Allikas: Apple WWDC 2015

 

 

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid