Test: millised seadmed viivad interneti-telepildi teise tuppa elektrivõrgu abil?


internet.jpgEelmises postituses “Telepilt ja internet elektrivõrgu abil igasse tuppa” rääkisin üldisemalt tehnoloogitest, mille abil saab interneti ja telepildi elektrivõrgu abil laiali jagada. Nüüd lähen konkreetsemaks ja teen kokkuvõtte väikesest testist, mille erinevatele PLC-seadmetele koduvõrgus korraldasin.

Testseadmed: Comtrend Powergrid 9020, A-Link PA200AV ja Zyxel Gigabit PLA4205
Kui esimene neist esindab UPA-tehnoloogiat vaid 100 Mbit/s kiirusega, siis A-Link duubeldab kiiruse 200 Mbit/s ja Zyxel kirjutab pakendile lausa uskumatult tunduva suuruse – 500 Mbit/s.

Ühine on kõigile adapteritele stardipakett – komplekti kuulub kaks adapterit, kaks umbes 1,5 m pikkust võrgukaablit ning kasutusjuhend. HomePlug seadmetel on lisaks tarkvara CD, mis võimaldab tuvastada võrku ühendatud adapterid, muuta turvaparooli ning mõõta andmeedastuskiirusi. Comtrendi adapterid saavad ruuterilt IP-aadressid ning on võrgust leitavad aadressi järgi. Kasutades internetilehitsejat, saab ligipääsu adapterile muudatuste tegemiseks ning ühenduskiiruste vaatamiseks.

Korrusmajas toimivad hästi
pistikupesa.jpgKorrusmaja korteris, kus kasutusel ühefaasine elektrivõrk, HomePlug adapterite kasutamine põhimõttelisi piiranguid ei sea, ühenda seadmed seinakontakti, oota kui adapterid teineteist leiavad ning vajuta võrgu turvamiseks “Pair” nupule. Võrk on kasutamiseks valmis ning naabrite eest kaitstud.

Comtrendi seadmed on eelnevalt paaritatud ja seega teiste sama elektrifaasi kasutajate eest turvatud. Meeles tuleb aga pidada, et AP on see adapter, mille seerianumber lõpeb „a“ tähega ning AP tuleb ühendada ruuteri juurde.

3-faasilise elektrivõrguga ühenduskiirus langeb
Veidi keerulisemaks läheb ridaelamus või eramajas, kus kasutusel on 3-faasine elektrivõrk ning seinakontaktid erinevatel korrustel on jagatud erinevate faaside vahel. Kui läheb õnneks, on võimalik ühendus kahe adapteri vahel luua, aga ühenduse kiirus langeb märgatavalt, olles piisav vaid internetiühenduse jaoks, aga mitte digi-tv või video striimimiseks.

Maksimaalset lubatud ühenduskiirust üldjuhul ei saavuta
Andmeside kiirus sõltub kindlasti ka seinakontaktide omavahelisest kaugusest. Maksimaalne edastuskaugus on 300 m, kuid ükski tootja ei garanteeri sellisel kaugusel maksimaalset ühenduskiirust. Ja eks see maksimaalne ühenduskiirus ole veidi reklaamimaiguline, sest isegi ühes toas 5 meetri kaugusel asuvad seinakontaktid ei andnud mõõtmisel maksimaalkiirust.

Mõõtsime andmeside kiirusi viis korda, seinakontaktide vaheline kaugus mööda elektrijuhtmeid oli 30 meetrit.
tabel.JPG

Adapterite maksimaalkiirust näidatakse summeeritult
Tootjad annavad oma adapterite maksimaalkiiruse summeeritult ja füüsilise taseme protokollina, puhtalt seadmete taseme protokollilt on kiirus poole väiksem. Lisaks kaasneb igasuguse andmete edastusega võrgus alati kahesuunaline andmete vahetus – päring, saatmine ja kontroll.

Kuna mängimisel ning video edastamisel on ülimalt tähtis kvaliteet, siis sisaldavad mõlemat tüüpi adapterid QoS-protokolli. See tagab võrguliikluse kvaliteedi ning töökindla edastamise, püüdes paranda edastamisel tekkinud vigu, mida tekitavad näiteks teised voolu tarbivad seadmed koduses vooluvõrgus.

Säästulamp tõmbab andmeedastuses “hinge kinni”
Testimise käigus selgusid ka „parimad“ häirete tekitajad, milliseid leidub pea kõikides kodused. Üheks „parimaks“ osutus säästupirniga varustatud laua-või põrandalamp kõrvalolevas pistikupesas või samas pikendusjuhtmes. Niikaua, kuni säästulamp soojeneb, on andmeedastuses tuntavad häired ning kiirus võib langeda kuni 50%.

Sarnaseid häireid tekitavad ka mobiiltelefonide ning digikaamerate akude kiirlaadijad. Võimaluse korral kasuta selliseid laadijaid kuskil kaugemas seinakontaktis ja kindlasti mitte samal pikendusjuhtmel.

Nüüd vaatan veel kõiki testitud seadmeid ka ükshaaval. 

Comtrend – eraldi digi-tv või interneti edastamine tuleb hästi välja
Mudel: Powergrid 9020
Standard: UPA Digital Home 1.0
Kiirus (max.): 200 Mbit/s
Kaugus: kuni 400m

comtrend_adapter.JPG

IP protokoll: DHCP, TCP/IP
Liides: 10/100 RJ45 võrguliides
Elektrivõrgu pesa: kõrgsagedusfiltriga, kuni 16A
Ligipääs: kaughaldus, HTTP veebipõhine kohthaldus
Voolutarve: 4,2W, ootel 1W
Mõõdud: 68x137x61 mm

Hind: kahene komplekt 56,88 €, müüakse ainult paarikaupa!

Hea hinnaga PLC-adapter, mis saab ideaalselt hakkama ühe või kahe digi-tv vaatajakoha edastamisega ruuterist digiboksidesse, mis asuvad erinevates tubades. Saab hakkama ka interneti edastamisega ruuterist lauaarvutisse või võrgutatavasse telerisse, aga kahte asja – digi-tv striimi ja internetti korraga ei saa.

LED-tuled annavad hea ülevaate andmeside kiirusest:
1. roheline – kiirus üle 12 Mbit/s, sobiv HDTV -kanali edastuseks
2. oranž – kiirus 6 kuni 12 Mbit/s, sobiv SDTV kanali edastuseks
3. punane – kiirus alla 6 Mbit/s, sobiv interneti jaoks

Kindlasti veendu, et vooluvõrgu seinakontaktid oleksid ühel ja samal faasil.

Tugevused

  • Elektrivõrgu pesa, kuhu saab vajadusel ühendada pikendusjuhtme
  • Digi-tv signaali edastamine, ka HD-kanalid

Nõrkused

  • Ei sobi erinevate multimeediaseadmete võrguühenduseks
  • Ei toeta HomePlug AV-adaptereid

A-Link ühenduskiirus vastab reklaamitule
Mudel: PA200AV
Standard: HomePlug AV
Kiirus (max.): 200 Mbit/s
Kaugus: kuni 200 m

a-link_adapter.JPG

IP protokoll: TCP/IP
Liides: 10/100 RJ45 võrguliides
Ligipääs: Tarkvaraline, adapteri MAC aadressil põhinev
Voolutarve: 5W, ootel 1W

Hind: üks adapter 47.- €

Disainilt veidi vanaaegne must-valge kombinatsioon. Mõõtudelt kõige laiem, mis tähendab, et kaksik-seinakontakti teist poolt ei saa kasutada teiste seadmete vooluvõrku ühendamiseks.

Kui vaadata aga kiirustesti numbreid, siis siin üllatab A-Link positiivselt – füüsilise tasandi ja reaalse adapterite vahelise ühenduskiiruse numbrid annavad kenasti kokku reklaamis lubatu.

Vooluvõrgus edastamiseks on vajalik kahe adapteri olemasolu, seega peab ostmisel meeles pidama, et seadmeid tuleb osta kaks.

Tugevused

  • Kiirustesti tulemus erineb lubatust kõige vähem
  • Toetab ka vana HomePlug standardit

Nõrkused

  • Adapteri suurus – seinakontaktis hõlmab kaks pistikupesa

Zyxel suurim reaalne andmeedastuskiirus
Mudel: PLA4205
Standard: HomePlug AV
Kiirus (max.): 500 Mbit/s
Kaugus: kuni 300m

zyxel_adapter.JPG

IP protokoll: TCP/IP
Liides: 10/100/Gibabit RJ45 võrguliides
Elektrivõrgu pesa: kõrgsagedusfiltriga, kuni 16A (mudel PLA4207)
Ligipääs: Tarkvaraline, adapteri MAC aadressil põhinev
Voolutarve: 5W, ootel 1W
Mõõdud: 71x65x95 mm

Hind: kahe adapteriga stardikomplekt 104.- €

Meeldivalt tagasihoidliku disainiga HomePlug adapterite paar. Kui kaksik-seinakontaktid on pööratud asendis, on teist seinakontakti isegi võimalik kasutada muude seadmete vooluvõrku ühendamiseks.

Veidi võib norida lubatud suurima kiiruse üle. Vaatamata adapteri Gigabit võrguliidesele ei saavutanud me testis isegi poolt lubatud kiirusest. Samas reaalne andmeedastuskiirus on suurem kui konkurentidel. LED-tuled näitavad küll ühenduse kvaliteeti – parim, parem ja hea, aga ei näita reaalset kiirust, kahjuks.

Tugevused

  • Suurus, disain, reaalne kiirus
  • Mugav alternatiiv võrgukaablile, parem kui WiFi

Nõrkused

  • Kättesaamatu maksimaalne kiirus
ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid