Reisil käies on tavapärane vaatepilt, et välismaale jõudes lülitatakse mobiilne andmeside välja, kartuses ootamatute kulude ees.

Telia tuli välja uute mobiilside pakettidega, mida saab kasutada kõikides Euroopa Liidu riikides ilma lisanduvate rändlusteenuste tasuta. Kas see on reisimiseks piisav? Kas peab Euroopas reisides midagi juurde ostma? Kas ma ei pea enam muretsema?

Kuna väga keeruline on hinnata, kui palju kulub reisil olles andmesidet, otsustasin ühel kolmepäevasel reisil Londonisse oma mobiilset interneti kasutust reisil olles mitte piirata. Kasutasin kõikideks toiminguteks 3G/4G internetti ning ei kasutanud näiteks hotelli pakutavat wifit.

20170416_212513 - Copy
Enam pole vaja wifi leviala otsida, 4G internet on Euroopas sama odav kui kodus.

1. päev

Varahommikune ümberistumisega lend ehk pikalt lennujaamas passimist. Kokku kulus esimesel päeval 54 MB internetti, millest poole moodustas meelelahutus (uudised, kassipiltide vaatamine, sotsiaalmeedia). Väga mugav oli, et ei pidanud end lennujaama wifisse registreerima ja siis üliaeglast netti kasutama.

2. päev

Palju telefoniga pildistamist ja Google Mapsi abil linna avastamist. Ootamatult osutus suurimaks interneti kulutajaks Snapchat. Aktiivselt telefoni kasutades oli pigem probleemiks aku kestvus, hädast päästis akupank. Kokku kulus sel päeval 165 MB internetti.

3. päev

Kiire muuseumite külastus ja linnavahel jalutamine. Õhtul lend tagasi Tallinnasse ja jälle pikalt lennujaamas passimist, mil jõudis lugeda uudiseid, e-kirju ja niisama surfata. Kokku kulus viimasel päeval 190 MB internetti.

Photos app oli piisavalt tark ja ei kasutanud andmesidet enne, kui lennuk taas eestis maandus. 444MB ongi juba eestis kasutatud maht.
Photos-äpp oli piisavalt tark ja ei kasutanud andmesidet enne, kui lennuk taas Eestis maandus. 444 MB ongi juba Eestis kasutatud maht.

 

Kolmepäevasel reisil kulus seega kokku 409 MB internetti. Vanades mobiilipakettides maksab 100 MB internetti Euroopa Liidu regioonis 6 € / 100 MB ehk lisanduv interneti kasutamise kulu oleks olnud umbes 24 € või ostes nädalapaketi 14,05 €. Telia uute mobiilside pakettidega on seega võimalik säästa 14 kuni 24 € ja need sisaldavad piisavalt Euroopa Liidus kasutamiseks mõeldud internetti, nii et ka suurem nutitelefoni kasutaja ei pea muret tundma.

Möödas on ajad, kus esimese asjana oli vaja välismaal kohalik SIM kaart osta.
Möödas on ajad, kus esimese asjana oli vaja välismaal kohalik SIM-kaart osta.

Küll aga osutub välismaal hoopis probleemiks levi (või õigemini selle puudumine). Eestis oleme harjunud kõikjal leviva kiire 4G ühendusega, kuid ka suurtes Euroopa linnades tuleb aeg-ajalt mõni kvartal edasi liikuda, et telefon 3G/4G ühenduse leiaks. Teine probleem on telefoni aku. Reisil olles läheb tihemini vaja telefoni taskust välja võtta, pilte teha, teed leida jne, seega kindlasti soovitan varuda endale üks korralik akupank.

Nipp: Laadi oma telefoni MinuTelia äpp, kus on väga mugav silma peal hoida oma rändluses kasutatud andmemahul. Rakendus on allalaaditav Google Play ja Apple’i rakenduste poest.

Kui reisid Euroopa Liidust välja, soovitan üle kontrollida rändlusteenuste hinnakirja.

 

Euroopas reisides hakkab MinuTelia äpp automaatselt näitama välismaal kasutatud andmemahtu
Euroopas reisides hakkab MinuTelia äpp automaatselt näitama välismaal kasutatud andmemahtu.
Iga probleemi lahenduseks on kusagil olemas äpp ja see tuleb lihtsalt üles leida. „Kui sa ei ole kõiki võimalike protsesse oma ettevõttes juba digitaalseks muutnud, siis sa raiskad enda ja oma kolleegide aega ja väga palju potentsiaali jääb kasutamata.“ Olen uusi IT süsteeme juurutanud nii suurtes kui väikestes ettevõtetes ja vajaliku lahenduse puudusel ka mõne toote hoopis ise valmis ehitanud.

Kommentaarid