Nutiseadmete populaarsuse kiire ja pidev kasv on kaasa toonud ka rõhkude ümberasetuse küberturvalisuses. Inimesed usaldavad üha olulisemat informatsiooni oma tarkadele telefonidele või tahvlitele ning see info muutub aina ahvatlevamaks ka kurikaeltele, kes annavad oma parima, et selle arvelt oma tulusid tõsta. Identiteedivargused, juurdepääs pangakontodele, isegi juurdepääs inimese sotsiaalvõrgustikele võib kurjategijatele kiiret ja kerget tulu tuua.

Mis on Telia Safe?

Koostöös F-Secure’iga valminud Telia SAFE on rohkem kui vaid viirusetõrje, kaitstes peale arvuti ka kõiki sinu mobiilseid nutiseadmeid. Sinu nutitelefonis olevad andmed on kaitstud ka seadme varguse või kadumise korral.

  • Üks kaitse nii süle- ja lauaarvutile, tahvlile kui ka nutitelefonile
  • Windows, Mac, Android ja varsti ka iOS
  • Mida rohkem seadmeid, seda soodsam kuutasu ühe seadme kohta
  • Kiire ja optimaalne teenus ei muuda sinu seadmeid aeglasemaks

Telia SAFE teenuse tasu on alates 1,85 €/kuus

Seega on loogiline, et nii mobiilsete seadmete tootjad kui ka internetiteenuse pakkujad hoolivad oma klientide turvalisuse eest. Nii on näiteks Samsung oma tipptelefonid varustanud Knox-tarkvaraga, mis peaks hoolitsema kasutajate turvalisuse ja privaatsuse eest.

Apple seevastu on turvalisuse ja privaatsuse juba integreerinud oma iOS-operatsioonisüsteemi, kus kasutajale olulisi valikuvõimalusi ei jäeta. Nagu aeg ja kogemused näitavad, on Apple’i suletud süsteemil vähemalt turvalisuses märgatavad eelised Androidi avatud süsteemi ees.

Telia Safe eelistab Androidi

Esimesena Eesti turul tõi ka Telia välja oma turvarakenduse Telia Safe. Kui mulle pakuti võimalust selle kohta oma arvamust öelda, siis ei suutnud ma sellest loobuda. Igasugused uued programmid ja rakendused on läbi aegade olnud minu huviorbiidis ning aastakümneid tagasi sain oma uudishimu tõttu ka kibedad vitsad. Aga see on hoopis teine jutt.

Igatahes sikutasin esimesel võimalusel endale App Store’ist alla Telia Safe’i ning asusin uurima pakutavaid võimalusi.

iOS operatsioonisüsteemile pakutav valik pole kuigi lai. Telia Safe’is on saadaval turvaline netilehitsemine, vanemlik kontroll, sh interneti kasutusperioodi määratlemine, asukoha määramine ning selle edastamine ja statistika, mis hõlmab peamiselt veebilehitsemist ehk kaitstud ja kaitsmata veebilehtede külastamiste arvu ja perioodi. Viimase funktsiooni puhul tekib küsimus, kuidas see peaks tavakasutajale korda minema. See tähendab: milleks talle selline info?

iOS-i kasutajale on samuti täiesti tarbetu ka asukoha määramine. iOS-i integreeritud Find My Phone rakendus aitab jagada kasutaja asukohta ning näidata ülejäänud pereliikmetele teiste pereliikmete asukohta lihtsalt ja loogiliselt, ilma seda spetsiaalselt jagamata.

safe-opsysteemid

Mis puutub turvalisse netilehitsemisse, siis pole ma tänaseks juba viienda iPhone’iga seni kokku puutunud mitte ühegi võimaliku ohuga. Muidugi pean ausalt tunnistama, et pole viimastel aastatel ka kordagi otsinud ligipääsu porno-, piraat- või muidu ohtlikut sisu sisaldavatele lehekülgedele.

Rakenduse proovilepanekuks üritasin ligipääsu mõnele populaarsemale ja ohtlikumale saidile. Tulemus oli umbes sama tõhus kui näiteks Google Chrome’i veebilehitsejal. Mulle küll teatati, et konkreetne lehekülg võib sisaldada ohtlikku sisu, kuid ühe võimalusena pakuti sealsamas võimalust siiski ohtlikule leheküljele siseneda. Vähemalt lapsele kasutamiseks selline võimalus ilmselt ei sobi, hoolimata sellest, et ettepanek tehti inglise keeles.

Tegelikult on kogu rakendus inglise keeles ja see on veidi kummastav. Kuna Telia on rahvusvaheline kontsern, siis on ilmne, et ka rakendus on mõeldud rahvusvahelisele turule. Samas aga on rakenduses sisalduv tekstimaht piisavalt minimaalne, et tegelikult ei tohiks rakenduste kohalikku keelde tõlkimine tekitada Teliale olulisi rahalisi väljaminekuid.

Ainuke vajalik funktsioon, mida iOS ei paku, on vanemlik kontroll. Installides Telia Safe’i oma järeltulija telefoni, võib seal üsna üksikasjaliselt määratleda, mida laps võib internetist vaadata: valikute konfigureerimine on piisavalt üksikasjalik. Samuti rõõmustab vanemat ilmselt võimalus piirata nutiseadmes interneti kasutusaega. Viimane funktsioon ilmselt õpetab last oma võrgusviibimise aega kasutama võimalikuilt ratsionaalselt.

Kokkuvõtteks

Erinevate turvarakenduste olemasolu on iseenesest igati kiiduväärt ning tõstab nutiseadmete ja interneti kasutusturvalisust. Telia Safe on Eesti turul üks esimestest pääsukestest sel alal ning sellest lähtuvalt on tal nii tugevad kui ka nõrgad küljed.

Eeskätt tundub see rakendus olevat mõeldud just Android-süsteemile, kui viiruste poolt enam ohustatule. iOS-ile see oluliselt funktsionaalsust ei lisa, kuna enamik selle võtmeomadusi sisaldub juba niigi iOS-i opsüsteemis.

Ehk ainukese omadusena võiks välja pakkuda vanemliku kontrolli, kus lapsevanem võib määratleda võrgusisule ligipääsetavuse ning panna limiidi võrgus veedetud ajale.

Mõlema funktsiooni määratlemisel saab lapsevanem kasutada isiklikku parooli, mis ei lase lapsest kasutajal neid piiranguid tühistada. Üldiselt on need ka ainsateks põhjusteks, miks iOS-i kasutaja oma laste telefonidesse selle rakenduse installeerima peaks.

Küll aga oleks märksa enam funktsionaalsust selle rakenduse jaoks Android-telefonide kasutajatele, kellele võiks kõnealust Telia Safe rakendust soojalt soovitada.

Telia tõi koos F-Secure’iga välja uue turvalahenduse Telia SAFE, mida saab kasutada nii arvutis, tahvlis kui ka nutitelefonis ning mis aitab lastel turvaliselt digimaailmas seigelda.

safe-arvutidTelia Eesti teenuste juhi Gert Tomsoni sõnul on koostöös F-Secure’iga valminud Telia SAFE rohkem kui tavaline viirusetõrje, kuna sisaldab täiendavaid võimalusi oma laste tegevuse jälgimiseks ja andmete kaitseks võõraste eest.

“Seni pakkusime oma klientidele viirusetõrjeprogrammi Arvutikaitse, mis oli mõeldud vaid Windowsi arvutitele. Seevastu uus teenus on võrreldes vanaga varustatud hoopis rikkalikuma lisaväärtuste paketiga ning sobib kasutamiseks nii arvutis, tahvlis kui ka nutitelefonis,” märkis Tomson.

Telia SAFE’i üks olulisi täiendusi seisneb selles, et nutitelefonis olevad andmed on kaitstud ka seadme varguse või kadumise korral. Lisaks on teenusel lapseluku funktsioon, mis võimaldab piirata lapse internetis oleku aega, kontrollida selle kasutust, kaitsta seadme sisu ning blokeerida vägivaldset sisu. Mobiilirakenduses saab mugavalt määrata, milliseid äppe laps kasutada saab ning panna tööle alarmi, kui laps on unustanud telefoni hääletu peale ning telefonile ei vasta. Seadme varguse või kadumise korral saab arvuti vahendusel oma seadet positsioneerida, seadme sisu blokeerida, kustutada või selles tööle panna alarmi.

Telia SAFE’i saavad kasutada nii era- kui ka ärikliendid ning teenuse hind on 1,85 eurot kuus ühe litsentsi ehk seadme kohta (hind on sama mis varasema Arvutikaitse puhul). Rohkem kui ühe litsentsi üheaegselt kasutamisel muutub ka litsentsi hind odavamaks. Seadmeid saab Telia SAFE’i teenusesse juurde lisada ja muuta Telia SAFE’i keskkonna kaudu. Eriti tänuväärne on see funktsioon ärikliendile, kellel on hea omada ülevaadet ja hallata erinevaid ettevõtte nimel olevaid litsentse.

Kõigile tänastele Arvutikaitse klientidele saadab Telia e-kirja, milles neid teavitatakse uuele teenusele üleviimisest ning kõikidest võimalustest, mida uus lahendus pakub. Arvutites, kus varasem Arvutikaitse programm on alla laaditud, uueneb teenus internetiühenduse olemasolul automaatselt ühe kuu jooksul.

Selleks, et uuenenud teenust saaks kohe kasutama hakata või kui on soov võtta Telia SAFE kasutusele ka teistes seadmetes peale arvuti, peaks toimima järgmiselt.

  • Sisene Telia veebis Telia SAFE’i lehele, logi sisse ja määra e-posti aadress. Telia veebis saad muuta ka litsentside arvu.
  • E-postiga saadetakse link Telia SAFE teenuse installeerimiseks seadmesse koos kasutajatunnuse ja parooliga.
  • Ava e-post seadmes, kuhu soovid Telia SAFE’i installeerida ning alusta e-kirjas oleva info abil allalaadimist.
  • Installeerimisel seadmesse sisesta oma kasutajanimi ja parool.

F-Secure’i viirusetõrje lahendusi kasutab maailmas üle 25 miljoni kliendi ning globaalselt usaldab F-Secure’i kaubamärki 200 telekomiettevõtet.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid