Telia kliendilugu: kuuerattaliste revolutsioon viimasele miilile

#mobiilne andmeside #pakirobot #Starship #Telia

Sellesse Telia kliendi 2014. aastal loodud meeskonda kuulub juba üle 350 liikme. Ühtekokku on usinad töötajad täitnud 50 000 tellimust ja sõitnud selleks umbkaudu 300 000 kilomeetrit ehk peaaegu 7,5 tiiru ümber maakera.

 

Paarkümmend kilogrammi kaaluvad tiimiliikmed on muidu üsna vähenõudliku ja rahuliku iseloomuga, aga efektiivseks tegutsemiseks vajavad suurt hulka mobiilset andmemahtu. Seda lausa terabaitides.

Kes veel jälile ei saanud, siis tegu on Eestis välja mõeldud ja loodud Starship’i pakirobotitega, keda tähelepanelikumad liiklejad on kohanud Tallinnas, Mustamäe linnaosas. Ent mis tööd nad täpsemalt teevad ja milles seisneb nende edulugu?

Starship pakirobotite lugu saab alguse 2014. aastal, kui ettevõtte üks kaasasutaja Ahti Heinla ehitas hobi korras ühele Ameerika Ühendriikide Riikliku Aeronautika- ja Kosmosevalitsuse ehk NASA poolt ellu kutsutud konkursile iseliikuva roboti prototüübi. Ehkki lahendus valmis just kosmoseolusid silmas pidades, oli õige pea selge, et sellist tehnikat saaks kasutada ka maa peal. Ulmefilmilik nimi jäi tulevasele pakirobotile siiski alles ja igati õigustatult – tänaseks on Starshipi pakirobotid Eestist välja murdnud ja toimetavad ka Soomes, Saksamaal, Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides.

Viimase miili revolutsioon

Tehnoloogia areng on viimastel kümnenditel hüppeliselt kasvanud ja iga järgmine samm varjutab tahes-tahtmata eelmisi. Ometi on valdkondi, mis muutuvad aeglasemalt kui muud sektorid. Üheks selliseks on näiteks logistikavaldkond. Tõsi ta on, mootorsõidukid, sidevahendid ja arveldussüsteemid on teinud selle sektori töökorralduse oluliselt kiiremaks ja hõlpsamaks, aga mistahes saadetise viimane miil lõpptarbijani on jätkuvalt ebaefektiivne. Kuna suurem osa pakiveost on personaalne tulenevalt nii saadetise sisust kui ka aadressist, kuhu see viiakse, moodustab see pea poole paki kogu teekonna maksumusest.

Starshipi pakirobotid aitavadki eelnimetatud viimast miili automatiseerida ja kulusid vähendada. Kui tavapärases pakiveos on töötegemiseks vaja nii kaubikut, kütust selle käivitamiseks, hooldustöid masina korrashoidmiseks kui ka tööjõudu, kes sõidukit juhivad ja pakke kohale toimetavad, siis Starshipi pakirobotid teevad sisuliselt kogu töö ise ära. Võib ka öelda, et pakirobotid on 99% ulatuses autonoomsed – nad saavad iseseisvalt hakkama nii pakkide vastuvõtmise kui ka äraandmisega, lisaks liiguvad ilma abita punktist A punkti B.

Tänaseks on viis aastat tagasi Skype kaasasutajate Ahti Heinla ja Janus Friisi poolt käivitatud ettevõte teinud logistikasektoris revolutsiooni. 2014. aastal oli Starship ainus omalaadne teenus, praeguseks on aga ettevõttele tekkinud ligi 50 konkurenti. Teiste seas on näiteks suurettevõtted nagu Amazon ja Domino’s Pizza teatanud oma pakirobotite loomisest.

Pakirobotite roll on muutumas asendamatuks

Usinad kuuerattalised liiklejad täidavad üle maailma tuhandeid tellimusi nädalas. Kuna mõte iseseisvalt toimetavatest robotitest mõjub osadele inimestele hirmutavalt, on seda masina välimuse disainimisel ka arvesse võetud. Roboti voolujooneline kuju, pehmed nurgad ja tagasihoidlik valge värv mõjuvad usaldusväärselt ja neutraalselt. Lisaks välimusele on disainitud ka pakirobotite liikumiskiirust. See ei ületa mitte kunagi kiirkõnnakut tegeva inimese tempot ja nendes maailmanurkades, kus nad parasjagu tööd teevad, on neist saanud osa üldisest liiklusvoost. Enamgi veel, Eestis on pakirobotid ka ametlikult seaduskuulekad liiklejad – nimelt, Eesti on esimene riik maailmas, kus pakirobotite õigused ja kohustused on lisatud liiklusseadusesse ning need on jalgratturitega võrdväärsed.

Starshipil on praegu peamiselt kaks ärisuunda. Tänu Starshipi pakirobotitele on elukohta võimalik tellida toidukaupasid, mida muidu ise poekotti kokku koguma ja seejärel koju tassima peaks. Just sellega Mustamäe linnaosas ringi vuravad kompaktsed masinad peamiselt tegelevadki. Mugav teenus ei hoia ainult aega kokku, vaid säästab tänu kütusevabale liiklemisele ka linnakeskkonda. Mujal maailmas, eriti Ameerika Ühendriikides on Starship edukalt sisenenud ka ärilõunate turule. Näljaste tudengite, professorite ja töötajate rõõmuks on pakirobotid end teisel pool ookeani mugavalt sisse seadnud akadeemilistesse ja äriinstitutsioonide linnakutesse. Kui mõnel kiirel päeval kohustuste tõttu lähedalasuvatesse toidukohtadesse või restoranidesse sammud kuidagi ei jõua, tulevadki pakirobotid appi. Maitsev lõuna tuuakse tellijale ise kohale, kokkuhoitud aeg aitab aga lahendada mõne viimasele minutile jäänud ülesande.

Mobiilsel andmesidel on Starshipi eduloos suur roll

Oma suuruse tõttu on raske seda ette kujutada, kuid piltlikult öeldes on Starshipi pakirobotid justkui hiiglaslikud ringisõitvad mobiiltelefonid. Et kõik ette antud tööd ja toimetamised õigeks ajaks valmis saaksid, on nad pidevalt võrguühenduses. See on vajalik mitmeks asjaks – mobiilse andmeside vahendusel on võimalik robotitega suhelda, jälgida nende teekonda algusest lõpuni teel sihtpunkti ja vajadusel anda nõu liiklustihedates olukordades.

Võrguühenduses peitub ka Telia ja Starshipi pakirobotite kõige otsesem kokkupuutepunkt. Tehnoloogiliselt väga nutikad pakirobotid ärkavad 4G võrgus justkui ellu. Just 4G mobiilne andmeside teeb pakirobotitest pakirobotid – ilma selleta nad funktsioneerida ei saaks. Huvitav on teada, et ehkki viienda põlvkonna mobiilse andmeside ehk 5G ootuses ennustatakse tehnoloogia jätkuvat ülikiiret kasvu, on 4G ühendus täna nii hea, et sisuliselt ei jää pakirobotitel mitte midagi olulist tegemata. Kõikides riikides, kus Starship täna saadetiste veoga tegeleb, kasutavad pakirobotid vähemalt kahe mobiilsideoperaatori teenust. Nii ka Eestis, aga erinevalt muust maailmast on siinne mobiilne andmeside niivõrd kvaliteetne, et ühendusega pole pea mitte kunagi probleeme. Tulevik on aga tehnoloogia näoga – nii seadmete kui ka 5G pidev areng tähendab tõenäoliselt seda, et ka Starshipi pakirobotid üllatavad kasutajaid veelgi mugavamate lahendustega.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.

Kommentaarid