Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Telia avas Eestit katva asjade interneti võrgu

#asjade internet #iot

Telia avas detsembris kogu Eestit katva asjade interneti võrgu, mille pakutavaid võimalusi asus esimesena kasutama gaasikontsern Energate.

 

Telia Eesti asjade interneti valdkonna juhi Toomas Kärneri kinnitusel on värskelt avatud NB-IoT (narrow band internet of things) võrgu näol tegu sisuliselt esimese 5G perekonda kuuluva asjade interneti võrguga, mis levib üle kogu Eesti.

“Meie võrk on tehnoloogiliselt valmis ehitatud ning mobiilside järgmise põlvkonna ehk 5G raames sinna muudatusi tegema ei pea. Avasime võrgu oma klientidele detsembris, kuid erinevaid teste ja katsetusi oleme selle avamise nimel teinud terve viimase aasta jooksul,” sõnas Kärner.

Kohe pärast uue võrgu avamist asus selle võimalusi kasutama gaasifirma Energate oma kontserni kuuluvates ettevõtetes.

OÜ Energate juhatuse esimehe Hardi Sui sõnul pani ettevõte 2018. aasta lõpus Telia NB-IoT võrgus tööle oma esimesed kaugloetavad gaasiarvestid.

“Meie eesmärk on täielikult automatiseerida arvestinäitude lugemine üle asjade interneti võrgu, tagamaks seadusest tulenevate nõuete täitmise ja muutes teenuse kasutamise klientidele mugavamaks ning andmetöötluse efektiivsemaks. Seejuures kasutab Energate seadmeid, mille aku eluiga on kuni 16 aastat ning mis töötavad kõige uuema andmesidetehnoloogia toel. Meie andmetel pole Eestis keegi gaasiarvestite andmevahetust seni üle NB-IoT teinud,” lisas Sui.

Kokku on Energate’il plaanis Telia NB-IoT võrgu toel tööle panna tuhandeid gaasiarvesteid.

 

Toomas Kärneri kinnitusel saavad Telia asjade interneti võrku kasutama hakata väga erinevad ettevõtted, et muuta oma igapäevaelu lihtsamaks ja tõhusamaks. Nii on uue võrgu teenus avatud ka kõigile senistele M2M klientidele.

“Näiteks on hetkel väga suur osa M2M teenustest kasutusel autode jälgimise lahendustes, makseterminalides ja muudes sarnastes lahendustes. Kõik need Telia kliendid võivad nüüd alustada oma tootjate poolt loodetavasti pakutavate NB-IoT seadmete katsetamist. Põhjusi selle tegemiseks on mitmeid: pikem aku eluiga, parem levi ning asjaolu, et maailm on liikumas 2G tehnoloogia sulgemise suunas. Näiteks veoauto jälgimise lahenduste puhul on oht juba varsti sattuda riikidesse, kus 2G seade enam võrku ei pääse ning veok kaob n-ö ekraanilt,” selgitas Kärner.

Telia on ka varem aidanud erinevatele äripartneritele välja töötada asjade interneti lahendusi. Hea näide on AS Leibur, kes tegeleb aktiivselt oma kvaliteediprotsesside jälgimise ja uuele tasemele viimisega.

“Leibur on oma kerkimisruumis samuti kasutusele võtnud meie IoT tehnoloogia, mis võimaldab väga täpselt jälgida ruumi niiskuse ja temperatuuri taset. Seega võib öelda, et nutikad seadmed, andurid ja võrk mängivad täna olulist rolli suure osa eestimaalaste toidulaual,” lisas Kärner.

 

Telia asjade interneti võrk katab ligi 98% Eesti territooriumist ning võrgu puhul tasub meelde jätta kolm olulist mõtet.

  • Võrk on ametlikult avatud, üle-eestiline ja reaalselt kasutatav.
  • Võrk on juba aktiveeritud kõigile Telia SIM-kaartidele. Leia vaid endale sobilik ja vajalik seade, pane sellesse olemasolev SIM sisse ja seade ongi kasutamiseks valmis.
  • Esimesed kliendid juba kasutavad võrku ja tegu pole enam testiga.

 

Telia asjade interneti ja M2M teenuste kohta saab lisateavet:

https://www.telia.ee/ari/mobiil/m2m-ja-iot-teenused/m2m

https://www.telia.ee/ari/mobiil/m2m-ja-iot-teenused/asjade-internet

 

 

 

ehk Digitark R@igo usub, et kuna (digi)tehnoloogia pakub täna võimalust efektiivsemalt tööd teha, mõnusamalt meelt lahutada ja mugavamalt oma igapäevatoimetusi ajada kui kunagi varem, oleks patt seda mitte kasutada. «Elada suudaksin ka ilma nendeta, aga kõige enam tunneksin puudust ilmselt internetist, nutitelefonist ja nutiTV-st,» usub R@igo, kes soetas oma esimese PC kusagil aastatuhande vahetuse paiku. «Sest see muudab meie elu mugavamaks ja põnevamaks,» jagab ta oma digitarkust julgelt ja hea meelega ka teistega.

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi