03.07.2008, Berlin, Berlin, Germany - Hochleistungsrechnersystems HLRN-II der North-German Supercomputing Alliance (HLRN), Norddeutscher Verbund fuer Hoch- und Hoechstleistungsrechnen im Konrad-Zuse-Zentrum fuer Informationstechnik, SGI-Server (Silicon Graphics), der Supercomputer verfuegt ueber 25000 Prozessorkerne und der Hauptspeicher hat eine Kapazitaet von 92 Terabyte. EBS0807056CAROE.JPG GT [MODEL RELEASE: NO, PROPERTY RELEASE: NO (c) caro photo agency / Bodo Schulz, http://www.caro-images.com, info@carofoto.pl - In case of using the picture for non-journalistic purposes, please contact the agency - the picture is subject to royalty!]

Eesti esimese telekomioperaatorina pakub Telia alates 15. märtsist tulevikukindlat koduinterneti paketti, mille üles- ja allalaadimiskiirus ulatub 1 gigabitini sekundis (Gbit/s).

Esimeses faasis muutub 1 Gbit/s kiirus kättesaadavaks ca 40 000 kliendile, kes saavad soovi korral ise Telia iseteeninduses oma koduinterneti kiirust tõsta. Tulevikus laieneb 1 Gbit/s võimalus üle Eesti ligi 300 000 aadressile.

“Astume sellega suure sammu Telia ühe eesmärgi ehk gigabiti ühiskonna suunas. Soovime optilisel kaablil põhinevat Telia Tulevikuvõrku arendada ja laiendada kõikjal Eestis, kus see on vähegi majanduslikult otstarbekas. Praegu jõuab Telia optiline kaabel Eestis ligi 300 000 aadressini ning see number kasvab pidevalt,” ütles Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kirke Saar.

Astume sellega suure sammu Telia ühe eesmärgi ehk gigabiti ühiskonna suunas.

1 Gbit/s kiiruse lisandumine ettevõtte tooteportfelli on selgelt tulevikku suunatud samm, kuna seadmete arv, mida kodustes tingimustes interneti tarbimiseks kasutatakse, kasvab pidevalt. Koduse internetiühenduse üks iseloomustavaid näitajaid on suur tarbimine õhtusel ajal, mil kõik erinevad seadmed korraga võrku ühendatakse. Sellisel tippajal tagab parima kasutuskogemuse võimalikult suur internetikiirus.

Telia Eesti võrgu ja infrastruktuuri arendamise allüksuse juhi Toivo Praakeli hinnangul on juba täna paljudes kodudes olukord, kus õhtuse tipptunni ajal jälgitakse HD-pilti 2–3 seadmest ning samal ajal kasutatakse veel erinevaid nutiseadmeid töö tegemiseks, mängimiseks, muusika kuulamiseks jne.

“Samuti lisandub kasutajate kodudesse järjest rohkem seadmeid, mis kvaliteetse kasutuskogemuse pakkumiseks vajavad järjest paremat internetiühendust. Klientidele tuntuimaks on näiteks 4K või 8K sisu, kuid lähiajal on kindlasti lisandumas ka virtuaalreaalsusel põhinevaid lahendusi. Viimase puhul on hea kasutuskogemuse saamiseks vajalik ka kiire üleslaadimise kiirus, mida suudame optilisel võrgul tagada,” lisas Praakel.

Telia ei keskendu siiski vaid optilisel kaablil põhineva Tulevikuvõrgu arendamisele, vaid panustab ka praeguste vasetehnoloogiate uuendamisele. Üks olulisi samme ongi sajandivahetusest alates Telia kliente teenindanud ADSL-tehnoloogia väljavahetamine.

Aastaks 2020 on plaan viia tänased ADSL kliendid üle kas optilisele kaablile, vaseühendusel põhinevatele tehnoloogiatele VDSL2+ ja G.Fast või siis raadiosidel põhinevale tehnoloogiale F4G.

Telia on ainus sideoperaator Eestis, kes pakub oma Tulevikuvõrgus sümmeetrilisi kiirusi, mis tähendab, et interneti üles- ja allalaadimiskiirus on ühesugused.