Teeme tutvust Xiaomi Mi Mop ja Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimejatega

#robot #robottolmuimeja #xiaomi #Xiaomi Mi Mop
10 min lugemine

Arvasin veel hiljuti, et selle päevani, kui luban mõne roboti kodu ukse vahelt sisse on mitu head aastakümmet aega. Aga võta näpust. Võimalus Xiaomi Mi robottolmuimejaid proovida tundus piisavalt põneva kogemusena, et teha kompromiss.

 

Tõsi, käekõrval need robotid ise tuppa ei sammu. Tagasihoidlikus pappkarbis sai nad siis üle läve aidatud. Olgu öeldud veel, et Xiaomi toodetega mul endal isiklik kokkupuude varasemast puudub ning võõrapärasest nimest hoolimata lubasin endale, et kohtlen kaht robotit täiesti eelarvamuste vabalt. See, kuidas tagasihoidlikult surisevad robottolmuimejad kahe täiskasvanu ja kahe lapsega majapidamises koristustöid teha jaksasid ning kuivõrd tootja poolt lubatu tõele vastas, selgus nende nelja nädala jooksul, kui Mi Mopid meile abiks olid.

 

Foto: Xiaomi Mi Mop robottolmuimeja

 

Alustan pesamunast ehk Xiaomi Mi Mop robomopist. Futuristliku välimusega ja valget värvi seade näeb tegelikult päris ilus välja. Visuaalse navigeerimissüsteemi, kahekordse güroskoobi ja 15 sensoriga robot on 40W mootori võimsusega ning oskab lisaks kuivpuhastusele ka niiske lapiga põrandad üle nühkida. Veepaak on elektroonilise juhtimisega. See tagab, et põrandad ei jää peale märgpuhastust liiga niiskeks. Lubatud on, et ühe laadimiskorraga suudab Mi Mop puhastada kuni 120 m² suuruse pinna. Takistusi oskab see ümar tegelane ületada kuni 2 cm kõrguseid.

Foto: Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja

 

Xiaomi Mi Mop Pro näeb samamoodi päris viisakas välja ja on ära tuntav tagaosas asuva kühmu järgi. Kühmu sees asub LDS-laser, mille abil on Mi Prol väga hea ülevaade ümbritsevast. Nii on toas ringi liikumine kiirem ja ladusam. Ühe laadimiskorraga puhastab Mi Mop Pro kuni 180 m² suuruse pinna. Seda on 60 m² enam kui Mi Mop suudab. Pro mudel kaardistab ise toad, laseb sul neid äpis ümber nimetada, ning kasutab varasemalt saadud andmeid, et koristuse marsruuti planeerida. Lisaks saad Xiaomi Home äpis lisada kaardile alasid, mis on roboti jaoks keelatud ning paigutada ette virtuaalseid seinu, kust läbi robot ei lähe.

Kui pesamunal ehk tava Mi Mopil on kaks valikut, kas kuiv- või märgpuhastus, siis Pro mudelil on lisaks võimalik aktiveerida need režiimid korraga. Mi Mop peab enne märgpesu tegemist jõudma lõpule tolmu imemisega ning alles siis saab kinnitada põhja alla märgpesuks vajaliku tarviku. Mi Mop Pro sisse saab paigaldada spetsiaalse kaks-ühes veepaagi, kuhu märgpuhastuse ajal robot ka kuiva sodi imeb. Nii saab tuba kiiremini korda.

 

Mida võiks teha enne koristusroboti kasutusele võtmist?

 

Enne robottolmuimeja kasutusele võttu on mõistlik toad üle vaadata sellise pilguga, et 36cm laiune robot saaks ligi võimalikult paljudesse kohtadesse. Näiteks kui sul on tugitooli ja seina vahe kitsam kui roboti laius, siis saad tooli natuke eemale nihutada, et robot sinna vahele mahuks. Kui ei liiguta ei juhtu midagi, Mop saab aru, et takistus on ees, siis koristab see lihtsalt mujalt. Kui peres juhtub olema lapsi, kes mängivad tihti Lego klotsidega, siis pisikesed klotsid ja mänguasjad tasub põrandapinnalt peale mängu lõppu eemaldada. Nii jagub juppe ja mängu kauemaks. Lisaks soovitan põrandalt ära kaotada mitte vajalikud pikendusjuhtmed ja kaablid, sest ilma nendeta jääb tulemus ühtlaselt puhas. Jalanõude hoidmisel on parem kui jalatsid asuksid eraldi riiulil või et paelad ei oleks pikalt põrandal väljas. Võib juhtuda, et robot kerib lahtise paela puhastusharja ümber rulli ja katkestab töö. Koristamine jätkub siis, kui oled roboti üles tõstnud ja takistuse eemaldanud. Erilist jõudu selleks kasutama ei pea. Roboti kõhu all olev hari liigub kergelt.

 

Xiaomi Mi Mop ja Mi Mop Pro kasutuselevõtt



Karp lahti, robot pakendist välja, laadimisalus omale kohale ning voolukaabel seinapistikusse. Asetasin mi Mopi laadimisalusele ning esmane tarkus sai sellega otsa. Karbis olevas juhendis olid vajalikud sammud ilusasti kirjas ning peagi oli robot kasutuseks valmis. Mi Mopile korralduste andmiseks tuleb nutiseadmesse paigaldada Xiaomi Home rakendus. Rakenduse abil leiad üles robottolmuimeja ning saad viimasele selgeks õpetada koduse WiFi parooli. Edasi saad läbi Xiaomi Home äpi päris hea ülevaate koristusroboti tegevustest.

 

Foto: Xiaomi Home rakendus

 

Mi Mop Prod lahti pakkides oli juba tegevus tuttav ja selle üles panek läks kiiremini. Laadimisalused on robotitel erineva lahendusega. Mi Mopi laadimiskontaktid on põhja all ja robot sõidab äärega laadimisaluse peale end laadima. Pro mudelil on kontaktid roboti tagaosas külje peal ning laadimiseks sõidab robot lihtsalt laadimisaluse vastu. Pean mainima, et mõlemad robotid olid kogu testperioodi jooksul väga tublid ja suutsid laadimisjaamad ilusasti iseseisvalt üles leida.

 

Foto: Xiaomi Mi Mop robottolmuimejad laadimas

 

Mida enamat pakub Pro versioon?

 

Xiaomi Mi Mop Pro põhiline eelis on rohkem valikuvõimalusi. See, et saad roboti saata vajalikku tuppa ilma kogu ala puhastamata on üpris mugav. Näiteks kui oled just köögis süüa teinud ja tahaksid köögiosa üle puhastada, siis valid vaid äpis õige toa ning saadad roboti koristama. Pro mudel liikus tubades ringi mõnevõrra elegantsemalt. Sõitis ilusasti piki seinaääri ja põrkas takistuste ja seintega kokku vähem.

 

 

Tavaline Mi Mop kasutas rohkem väikese hooga takistuste vastu põrgates põrkelaualt tulevat infot ning kompas rohkem ääri vaikselt end keerates ja põrgatades. Põrandad olid puhtad mõlemal juhul. Mõlema roboti põhja alla kinnituvad ringi käivad kolmeosalised külgharjad, mis aitavad puhtana hoida nurgaalasid ja seinaääri. Pro versioonil on üks tagavara hari kohe müügikomplektis kaasas. Teine suur pluss on, et Mi Mop Pro saab vajadusel teha kuiv- ja märgpuhastust korraga. Nii on koristamisele kuluv aeg lühem.

 

Kuivpuhastus

 

Kuna kuivpuhastust on mõlemal robotil võimalik automatiseerida läbi äpi, siis ei olnud minu jaoks suurt vahet, kui kaua koristamine ise robotil aega võtab. Äpist on võimalik sättida kindlad nädalapäevad ja kellaajad, millal robot puhastusega peale hakkab. Seda mõlemal versioonil. Lisaks saad reguleerida imemise võimsust ning valida kuivpuhastuse asemel märgpuhastuse. Mootorid on mõlemal robotil harjadeta ning neid saab äpist kaugjuhtida. Juhul kui koristades saab aku liiga tühjaks, lähevad mõlemad abilised viisakalt tagasi laadimisalusele ja jätkavad tööd, kui on end piisavalt täis laadinud. Selleks, et puhastamine oleks ladus, tasub päeva kahe tagant kogumikarp tolmust tühjendada ja umbes kord nädalas põhja all olev põhihari juuksekarvadest ja niidijuppidest puhastada. Xiaomi Home äpp kuvab juurde soovitusi kuluosade vahetamise vajaduse kohta. Soovi korral on põhiharja ja küljeharja ning tolmufiltrit lihtne vahetada.

 

Märgpuhastus

 

Veega puhastamine eeldab järelvalvet. Roboti lisatarviku veepaak tuleb täita veega ja roboti alla tuleb kinnitada spetsiaalne puhastuslapp. Robottolmuimeja annab ise teada, kui puhastamine on lõppenud ja niiske lapiosa tuleb eemaldada. Puhtaks saad selle voolava vee all loputades ja pestes. Kui toa põrand on määrdunud, saad poole märgpesu ajal ka lappi pesta. Tuleb lihtsalt muljuda korraks robotil asuvat nuppu ja koristustöö peatub. Peale lapi puhastamist muljud nuppu uuesti ja töö jätkub. Robot saadab läbi Xiaomi Home äpi teavitusi lõpetatud koristustöö kohta ning teavitab erandolukordadest.

 

Foto: Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja hädas

 

Testi nelja nädala jooksul õnnestus robotitel abi vajada vist ainult viiel – kuuel juhul. Üks kord oli põhjuseks ümber põhiharja keritud tossupael, teisel juhul pisike kilekott, mille robot oli kusagilt hambu saanud. Ülejäänud anomaaliate põhjuseks oli Ikea rongirada, täpsemalt kõrge viaduktiosa. Vahest õnnestus robotil end küljega sealt üles sõita ning ühel rattal kadus kontakt maaga. Ülejäänud raja osadest said mõlemad robotid üle sõita siiski mõnikord rongirada kaasa lohistades. Seega Ikea fännid peavad rongiraja ülespanekul asukoha valikul korraks nuputama ja valima parima asukoha.

 

Takistuste ületamine

 

Takistusi ületasid mõlemad robottolmuimejad paremini kui algselt lootsin. Liistud ja madalamad lävepakud ei olnud probleem, samuti vaibad ja narmasteta vaibaääred. Aga kangesti meeldis robomopile just pikemate narmastega vaip. Meeldis niipalju, et ei tahtnudki narmastest kohe lahti lasta.

 

Foto: Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja sõbrustamas vaibanarmastega

 

Õnneks on lihtne lahendus olemas, narmad saab ju kääridega ära lõigata või robotabilist takistava vaiba kokku voltida ja ära kinkida.

Lisaks osutus ületamatuks ühe toa 3cm kõrgune aste. Pole ka ime, sest robotid ületavad kuni 2cm kõrguseid takistusi. Sinna sai tehtud puidust kallakuga lävepakk vahele, mis kõrguste vahe väiksemaks tegi. Peale seda ronisid mõlemad abilised rõõmsasti ka sinna tuppa koristama. Kui on väga väiksete mõõtmetega kerged vaibad, siis neid võib robot mööda põrandat paigast liigutada. Paelad ja lahtised kilekotid valmistavad samuti probleemi, aga need saab lihtsa vaevaga roboti teelt kõrvaldada. Paelad saab jalanõudesse sisse asetada ja kilekotid ei peagi maas lebama 😊

 

Foto: Xiaomi Mi Mop robottolmuimeja ületamas lävepakku

 

Millised lisad võiks olemas olla?

 

Tulevikus kindlasti võiks olla võimalus läbi äpi näha reaalajas pilti, kuidas robot koristab. Nii oleks hea ülevaade sellest, kas pisemad pereliikmed üksinda kodus olles hoiavad telerit kinni, nii nagu lubatud ja kas toimub koduste ülesannete lahendamine ettenähtud ajal. Ja äge oleks veel läbi äpi eemalt roboti kaudu enda sõnu edastada ja miks mitte ka pereliikmetega vestelda. Mi Moppidel on kõlar olemas ja nad annavad tegevuste lõpetamisel eelsalvestatud inglise keelsete heliklippidega tagasisidet. WiFi võrgus istuvad nad ka niikuinii. Nii, et natuke tehnilist valmisolekut on juba võimalikeks tulevasteks lisavõimalusteks olemas. Kuni neid lisasid olemas pole, saad robotit kasutada edukalt koristamiseks ja toidu serveerimiseks. Näiteks seltskondliku koosviibimise puhul mahub robotile imehästi krõpsukauss või paar šampusepokaali. Seda soovitust ise kodus järgi teha ma ei soovita. Las see jääda lihtsalt võimaluseks 😊

 

Foto: Xiaomi Mi Mop Pro robottolmuimeja ja eemaldatud tolmukoguja

 

Elu pärast robotit

 

Kui nüüd kogu see testiaeg lühidalt kokku võtta, siis oli tegelikult päris vahva. Suur tolmuimeja sai vahepeal puhkust ja põrandad ja vaibad olid puhtad ja kammitud. Tegelikult oli isegi üllatav kui palju tolmu õnnestus igapäevaselt kokku koguda. Selle koha pealt olid mõlemad robotid tublid ja said hästi hakkama. Kas mõni neist robotitest hakkab minu peret tulevikus kodus puhtuse hoidmisel aitama? Eks aeg näitab. Käsil on robotivõõrutuskuu esimene nädal ja praegu on küll selline mõte peas, et hea meelega ostaks ühe sellise ära. Kuidas lõplik otsus jääb selgub siis, kui võõrutuskuur edukalt läbitud saab.

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi