Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

TEDx Lasnamäe: Digitehnoloogia toob riigi inimesele lähemale

#Anton Keks #Codeborne #digiallkiri #mobiil-id #tedx

Eesti inimesele nii loomulik digitehnoloogia areng, sEALhULGAS digiallkirja andmise võimalus, on loonud võimaluse teha vajalikud toimingud mugavalt kodust lahkumata.

21. sajandil oleme vähemalt Eestis olukorras, kus digiallkirja andmine on sama loomulik kui hambapesu. Programmeerija Anton Keks, üks firma Codeborne asutajatest, rääkis eilsel TEDx Lasnamäel toimunud konverentsil sellest, mille poolest digiallkiri meie elu mugavamaks muudab ning mis on digitehnoloogia plussid ja miinused, olevik ja tulevik.

Teenuste järjepidev areng

Praeguseks on ID-kaart muutunud Eesti inimeste jaoks igapäevaseks dokumendiks, mida on hea kasutada nii digiallkirjastamisel, e-valimistel, samuti erinevatel identifitseerimist vajavatel toimingutel. See, kas digiallkirjastamine on ikka nii turvaline, on iseküsimus – siinkohal tuleb appi riik, sest digiallkirjastamise õigusi kinnitava sertifikaadi kehtivust saab just riik parimal moel hallata.

Kõik, kes on hakanud Mobiil-IDd kasutama, kinnitavad, et ei kujuta oma elu ilma selle mugavuseta enam ette.
Kõik, kes on hakanud Mobiil-ID-d kasutama, kinnitavad, et ei kujuta oma elu ilma selle mugavuseta enam ette.

Digiallkirjastamise õigusi kinnitava sertifikaadi kehtivust saab just riik parimal moel hallata.

ID-kaart, Mobiili-ID ja USB ots on Eesti inimese jaoks head sõbrad igapäevastel toimingutel digitehnoloogia maailmas. Siinkohal on riik teinud omal ajal õige sammu – ID-kaarte väljastama hakates ei olnud inimestel veel aimugi, mida kõike sellega tulevikus teha saab.

Pangakaarti meenutav ID-kaart oli kui isikuttõendav dokument, mida oli hea passi asemel kaasas kanda. Funktsioonid kaardi kasutamiseks on lisandunud aastate jooksul ning inimesed on need üpris kiiresti omaks võtnud.

Lätis mindi teist teed – loodi digivõimalused ning suunati elanikud seejärel kaarte ostma – rahvas ei tulnud sellega aga kaasa.

Tee digitoimingud kiirelt ja mugavalt

Millised võimalused digiallkirjastamine meile aga loob? Esmalt mugavuse – inimesed saavad kodust väljumata suhelda mugavalt riigiga: me hoiame kokku aega, mis muidu kuluks ametiasutustes käimisele ja järjekordades seismisele. Me säästame loodust – kui palju metsa jääb maha võtmata paberkandjate vähenemise tõttu! Samuti annab digiallkirjastamine meile liikumis- ja asukohavabaduse – võime teha vajalikud toimingud endale sobival ajal sobivaimast kohast – sealt, kus hetkel viibime.

Euroopas võib julgelt mobiilset andmesidet kasutada. Foto: unsplash.com
Ka Euroopas võib julgelt mobiilset andmesidet kasutada. Foto: unsplash.com

Asukohavabadus on ka märksõna, mis on elavdanud vähemalt nooremate inimeste hulgas valimisaktiivsust.

E-valimised on toonud meid olukorda, kus erinevates paikades üle maailma viibivad Eesti riigi kodanikud saavad osaleda hääletamisel. Senised kogemused on näidanud, et e-valimiste kasutuselevõtt on kaasa toonud valimisaktiivsuse kasvu – see näitab, et riik hoolib inimestest hoolimata nende asukohast – et kõik kodanikud on olulised.

Samuti e-residentsus – Eesti majandust elavdav võimalus on aidanud kaasa juba üle 500 uue firma loomisele. Välismaalastele nii mugav e-residentsus annab võimaluse jõuda ükskõik kus maailma otsas viibides arvuti kaudu kõigi Eesti riigi pakutavate digiteenusteni ja seda turvaliselt ning mugavalt. Seda enam, et digiallkirjad on Euroopa Liidu territooriumil kõikjal kehtivad.

E-residentsust tõendava dokumendi saab kätte vajalikus riigis asuvast Eesti saatkonnast.

Digitehnoloogia arengu osas on muidugi siiani ülal mitmed küsimärgid. Kas see on ikka nii turvaline, kui me arvame? Kuidas vähendada spämmi hulka oma postkastis või tagada seda, et internetis lokkav anonüümsus väheneks? Et internet oleks senisest turvalisem ja meeldivam koht ka meie lastele.

Kõigi nende küsimustega tegeletakse järjepidevalt nii praegu kui ka tulevikus – eesmärgiks see, et kuvari või mobiili kaudu meieni jõudev maailm oleks mugavam ja efektiivsem kõigile. Kindlasti ei kahtle meist aga keegi, et võimalused, mis on tänaseks loodud, muudavad meie elu igati paremaks.

ehk Digituuseldis usub, et digitehnoloogia areng viib meid edasi paremasse tulevikku, lähendab inimesi ning annab võimaluse nii era- kui tööelus saavutada senisest enam. Tema argipäeva püha kolmainsus koosneb nutitelefonist, iPad-ist ja iPod-ist. "Kõiki neid jagan oma teismeliste lastega, kes on suuremad asjatundjad kui mina – muna õpetab kana!" Oma päris esimese mobiiltelefoni sa Digituuseldis endale peale keskkooli lõppu 1999. aastal. "Tänapäevane tehnika on imbunud minu ellu üha enam tänu 13-aastasele pojale ja 10-aastasele tütrele, kes oskavad tahta ning panevad mind hoidma end kursis uuemate arengutega digitehnoloogia valdkonnas." Ta usub, et selliste uuenduste vastu ei saa. "Seega on parem nendega kaasa minna ja võtta omaks kõik, millega tõtt vaatama peame," räägbi Digituuseldis. Tema sõnul harjub inimene kõige uuega ülikiiresti ja on tegelikult hämmastav, kui kiiresti unustame aja, mil üht või teist digiuuendust meie elus igapäevaselt polnud.

Kommentaarid