Igapäevaseid emotsioonipilte tehes on kõige parem kaamera see, mis parasjagu taskus kaasas, samas on paljude mobiilide kaamerad juba nii head, et neid võib rakendada ka fotokunstis. Foto: Unsplash

Mobiiliga pildistada on mugav ja hea. Kuna telefon on tavaliselt igal pool kaasas, siis on just sobival hetkel võimalik teha pilti või videot. Nõnda on palju lihtsam tabada hetke nii inimeste kui ka igapäevaelu jäädvustamiseks.

Kui viimased paar aastat mobiiltelefonide kaamerate osas põnevaid muutusi pole olnud, siis just sel aastal on toodud välja paar täiesti uuel põhimõttel töötavat lahendust.

Katsume selgusele jõuda, kui hästi parimad kaameratelefonid ikkagi pildistavad. Võrdlus tuleb aus. Eraldi filtreid ja seadeid muutma ei hakka.

Lähtume sellest, et on soov pilti teha ja kohe. Seega on oma roll siin kindlasti ka kaamera kasutatavas tarkvaras, mis peab toime tulema erinevates olukordades õigete kaameraseadistuste leidmisega.

Testis osalevad neli väga hea kaameraga nutitelefoni ehk iPhone SE, Huawei P9, Samsung Galaxy S7 ning Sony Xperia X Performance. Nii siin järjestuses kui ka edaspidi on telefonid reastatud mitte paremusjärjestuse, vaid tähestiku järgi tootjafirma nime alusel.

Saame tuttavaks

iPhone SE

Selle aasta kõige pisem ja kõige võimsam.
Selle aasta kõige pisem ja kõige võimsam.

Apple’i nutitelefonid on saanud kiita oma kaamera kasutusmugavuse ja fotode hea loomuliku lõpptulemuse eest. Pildid jäävad ilusad ja seda ka rasketes oludes pildistades. Erinevalt mõnest konkurendist pole Apple’i kaamera megapikslite ralliga kaasa läinud.

Pildistatava foto resolutsioonist olulisemaks on Apple’i insenerid pidanud ilmselt lõpptulemust. Esialgu oli mul plaanis võtta kaameratesti iPhone 6s, kuid kuna iPhone 6s ja iPhone SE tagumised kaamerad on täpselt samade näitajatega ja iPhone SE on uuem mudel, siis osaleb testis iPhone SE.

iPhone SE kaamera on 12 MP resolutsiooniga ja valgusjõuline (f/2.2).

Mida väiksem on kaamerate ja objektiivide tähistuses kasutatav avaarv, seda suurem võimalus on hämaras teha käest teravaid pilte.

Pildistada saad tavapilte ning HDR-pilte. Automaatne panoraamfoto pildistamise võimalus on kohe olemas. Teravustamine töötab faasi tuvastamisega autofookusega (Focus Pixels), mis on kiirem ja täpsem kui kontrastipõhine teravaks tegemine.

Uuemad iPhone-telefonid võimaldavad teha elavaid pilte ehk Live Photos’id. Sellega saavad hakkama iPhone 6s, iPhone 6s Plus ja iPhone SE. Kui Live Photo võimalus on aktiveeritud, salvestab telefon pildistamise hetke juurde lühikese animatsiooni koos häälega. Hiljem fotosid vaadates saad nii osa rohkem kui lihtsalt pildist.

Kui iPhone SE-ga on soov ennast pildistada, peab arvestama sellega, et 1,2 MP (f/2.4) esimese kaameraga tehtud pildid on pigem hetke püüdmiseks, mitte albumisse printimiseks. Kui esikaamera on tähtis, siis on parem valik iPhone 6s, kus vastav esikaamera on 5 MP.

Huawei P9

Kahe kaameraga, väga hea ekraaniga nutitelefon aitab jäädvustada elu, mis toimub ümberringi. Foto: Janno Dreger
Kahe kaameraga, väga hea ekraaniga nutitelefon aitab jäädvustada elu, mis toimub ümberringi.
Foto: Janno Dreger

Üheks põnevamaks nutitelefoniks, mis meie võrdluses osaleb ja mille pilte peagi näha saab, on Huawei P9. Selle telefoni muudavad eriliseks kaks Leica poolt valmistatud 12 MP (f/2.2) kaamerat.

Neist üks on meie mõistes tavaline ning teeb värvilisi fotosid, teine kaamera pildistab vaid mustvalgeid pilte. Mõlemad kaamerad kasutavad uut tüüpi hübriidautofookust, kus leiavad rakendust laser-, kontrasti- ja teravussügavuse põhine teravustamine.

Mustvalgel kaameral on eelis just hämarates oludes, kus ta suudab püüda rohkem valgust. Seega peaksid hämaras tehtud mustvalged pildid tulema kergema vaevaga välja – see tähendab vähem uduseid pilte ja rohkem detaile.

Et fotode lõpptulemus veelgi parem oleks, liidab Huawei P9 mõlemast kaamerast saadud pildiinfo spetsiaalsete algoritmide abil üheks liitpildiks kokku.

Kuna mustvalge kaamera suudab salvestada rohkem valgust, peaks lõpptulemus olema detailsem ja parem, kui kumbki kaamera eraldi pildistades suudaks.

Huawei P9 kaamera rakendus võimaldab salvestada fotosid ka RAW-formaadis, mis annab tõsisematele fotohuvilistele võimaluse pilte arvutis hiljem rohkem sättida. Lisaks saad soovi korral pildistada rohkete valikutega manuaalrežiimis.

Võimas fototelefon kahe kaameraga Huaweilt.
Võimas fototelefon kahe kaameraga Huaweilt.

Panoraamvõtte tegemine on P9 telefoniga kiire ja mugav. Panoraami saad pildistada, hoides telefoni püsti või külili. Lisaks horisontaalsele panoraamile saad pildistada ka alt üles või ülevalt alla suunal. Esiküljel on 8 MP (f/2.4) kaamera juhuks, kui  peaks tekkima soov end ise jäädvustada.

Huawei P9 on nutitelefon kahe kaameraga, mis ei jää alla ka peegelkaamerale.

Huawei P9 Lite telefon tuleb ühe kaameraga nii taga kui ees.
Huawei P9 Lite telefon tuleb ühe kaameraga nii taga kui ka ees.

Huawei üllatab õhtuse pildistamise osas rohkete valikutega. Night Shot võimaldab teha kuni 30 sek fotosid, ekraanil kuvatakse reaalajas eelvaade fotost. On olemas ka Night Painting režiim, millega saab hämaras püüda pildile autode tagatule jälgi või lihtsalt liikuva valgusallika poolt tekitatud jutte. Selliste võimaluste kasutamiseks tuleb telefon asetada kindlale alusele. Käest pildistades fotod nii pika säriga teravad ei tule.

Samsung Galaxy S7

Samsung Galaxy S7 on vaieldamatult üks paremaid nutitelefone, mida praegu saab osta. Lisaks kiirele sisule ja heale koostekvaliteedile on sel telefonil niiskuskindlus ja väga hea kaamera. Sarnaselt iPhone SE-ga on ka S7-l olemas faasi tuvastamisega autofookus, mis annab väga kiire ja täpse fokuseerimise.

Kaamera on 12 MP, optilise pildistabilisaatoriga (OIS) ja väga hea valgustundlikkusega (f/1.7). Suure eelise annab see just hämarates oludes.

S7 ja S7 edge kõrvuti.
S7 ja S7 Edge kõrvuti.

Kui teiste testis osalevate telefonidega peab end vihmase ilma korral varju sättima, siis S7-ga võid julgelt pildistada iga ilmaga.

Selfide tegijatele on esiküljel varuks 5 MP (f/1.7) kaamera, mis teeb piisavalt hea kvaliteediga pilte, et neid hiljem ka välja printida.

Panoraamfotode tegemine on Samsung Galaxy S7-ga kiire ja mugav. Kokku liidetud pildid jäävad tõetruud ja loomuliku värviga. Panoraame saad teha, hoides telefoni püsti või külili asendis.

Samsung Galaxy S7 kaamera üllatab sellega, et on testis osalejatest kõige tublim nägude tuvastaja. Pildistamise ajal tekivad kastikesed nägude asukohtadesse kiirelt ja täpselt. Tänu sellele on hea pildistada ja kaamera automaatika saab paremini aru, mille järgi pildi seaded paika panna.

Sony Xperia X Performance

Sony Xperia X Performance võib potti või supikaussi korraks kukkuga küll, sest veekindlus tagab ka suurema töökindluse. Foto: autor
Sony Xperia X Performance võib potti või supikaussi korraks kukkuda küll, sest veekindlus tagab ka suurema töökindluse. Foto: autor

Nagu nimigi aimata laseb, on sel telefonil varuks palju X-e ehk muutujaid. Kas Sony suudab üllatada positiivselt, see selgub juba varsti. Sonyl on olemas pikk video- ja fotokaamerate tootmise kogemus. Sonyl on ka suur hulk fänne, kes ostavad Sony telefone just nende heade kaameraomaduste pärast. Vähem tähtis pole ka telefoni niiskuskindlus.

Sony X Performance vastab IP68 standardile, mis lubab niiskuskindlust kuni poolteist meetrit ja kuni 30 minutit.

Eeldusel, et tegemist on puhta ja mageda veega. Soolast vett tuleks kindlasti vältida.

Tegemist on hetkel parima uue Sony mudeliga, mida raha eest osta saab. Kaamerate näitajad on esmaklassilised. Tagumine kaamera on 23 MP (f/2.0) ning esimene 13 MP (f/2.0).

Üks Sony kaamera trumpidest on Predictive Hybrid Autofocus, mis tähendab ennustavat hübriidautofookust. Selle lisavõimaluse abil üritab telefon hoida teravana sinu valitud ja kaamera abil teravaks tehtud objekti.

Nii on lihtsam pildistada lemmikloomi ja lapsi, kes kipuvad kiirelt ja ootamatult asukohta muutma.

Telefoni kasutusele võttes on see võimalus vaikimisi aktiivne. Tõepoolest, mõnd objekti teravaks tehes üritas telefon hoida seda teravana fookuses. Pildistades on see alguses harjumatu, kui teravaks tehtud punkt, õigemini kastike end pildil vaikselt sätib ja liigub. Sellega harjub ja teatud olukorras võib selline lisavõimalus vajalik olla.

Sony Xperia X Performance lubab mugavalt panoraamvõtet teha, kuid selleks peavad eelnevalt olema täidetud mõned eeltingimused. Telefon peab olema horisontaalasendis ja pead ise valima, mis suunas hakkad pildistama.

Teiste testis osalevate telefonidega panoraami tehes sai automaatika ise aru, mis suunas panoraami tehakse. Selles osas on Sonyl endiselt arenguruumi.

Näidisfotod testis osalenud telefonide kaameratega

Oleme nüüd testis osalejatega lähemalt tuttavaks saanud. On aeg asuda pilte vaatama.

Loojang Mustjalas

Päikeseloojang on üks selliseid hetki päevast, mida vahel lihtsalt tahaks jäädvustada. Loojuv päike värvib taeva toonidega, mida on isegi väga hea peegelkaameraga raske edasi anda. Kõik kaamerad said ühe võimaluse loojangu püüdmiseks, kuna Huawei P9-l on kaameraid kaks, siis toon edaspidi selle telefoni puhul välja nii mustvalge kui ka värvilise objektiivi pildid.

iPhone SE

5 Loojang iPhone SE

Huawei P9

cof

sdr

Samsung S7

5 Loojang S7

Sony Xperia X Performance

5 Loojang Sony

Samsung ja Apple annavad väga täpselt edasi värve, samas kui Huawei ja Sony pilte vaadates jääb silma detailide rohkus. P9 mustvalge kaamera annab loojangule teise vaatenurga, tuues välja taeva ja mere tekstuurid. Teistel fotodel kisub loojuv päike esmalt silma päikesele.

Vana torn loojangul

Kuldse loojanguvalguse ajal sai võimaluse silma paista üks vana lagunev vaatetorn, mis meretuulte käes aastatega räsida on saanud. Pildid on tehtud maa lähedal, et näha, kas esiplaan jääb piltidel kergelt udune.

iPhone SE

2 Vana torn loojangul iPhone SE

Huawei P9

cof

mon

Samsung S7

2 Vana torn loojangul S7

Sony Xperia X Performance

2 Vana torn loojangul Sony

Esiplaan tuli vahvalt udune Samsung S7-ga. Värvi tõetruult edasi andmise osas olid Huawei ja Apple tublimad. Sony ja Samsung erinesid kõige rohkem sellest, mis silmaga näha oli.

Kõik telefonid salvestasid piisavalt detaile ja andsid hetke hästi edasi.

Lähivõte

Samas olukorras avanes hea võimalus testida tagaplaani uduseks jätmise soovi. Nüüd on olukord vastupidine eelnevaga ning pildid on tehtud teravaks kõige lähemal asuva taime järgi. Tulemused on siin:

iPhone SE

3 L_żhiv_Ąte Iphone SE

Huawei P9

cof

sdr

Samsung S7

3 L_żhiv_Ąte S7

Sony Xperia X Performance

3 L_żhiv_Ąte Sony

Kõik neli telefoni tegid väga hea foto. Kõige tublim oli sel korral Huawei just värvide tõese edasiandmise pärast.

Kui ei teaks, et tegemist on telefoniga tehtud pildiga, arvaks, et pildistamisel on kasutatud mõnd peegelkaamerat.

Lisan siia juurde veel mõned näidispildid, mis on samuti tehtud samal õhtul päikeseloojangul. Otse loojuvasse päikesesse pildistades annavad kõige ehedamalt hetke edasi Samsung, Apple ja Huawei. Sony jääb värvide täpsuse osas natuke teistest maha.

Panoraamfoto

Panoraamfoto osas mul suuri ootusi ei olnud. See, et iPhone’id väga hästi panoraame kokku oskavad kleepida, on juba paar aastat vana uudis.

Huaweiga polnud ma varem panoraampilti kunagi teha proovinud. Samsung oli viimati heal tasemel ning Sony võrreldes teistega allpool keskmist. Nii olid minu kogemused panoraampiltidega paar aastat tagasi. Aga täna?

iPhone SE – faili suurus  12,6 MB (mõõduga 16382 x 3808), 1/100 sec. f/2.2 4.15mm ISO100

6 panoraam iPhone SE

Huawei P9 – faili suurus 4,9 MB (mõõduga 11264 x 2944)

6 panoraam P9

 

Samsung S7 – faili suurus 75,6 MB (mõõduga 23680 x 3744), f/1.7 4.2mm (siin vähendatud 6000px laius)

6 panoraam S7-small

Sony Xperia X Performance – 479,1 KB (mõõduga 4912 x 1080)

6 Panoraam Sony

Hoidsin kõiki telefone ühtviisi käes ja keerasin umbes sama kiirusega. Kuna oli juba kergelt hämar ja väga tuuline, siis oli telefonide jaoks panoraami tegemine paras pähkel.

Tehtud pilte vaadates pean tõdema, et panoraami tegemises on iPhone endiselt tasemel. iPhone SE panoraami liitekohad on pea märkamatud.  Väga tubli tulemus on Samsung S7-l, mis laseb teha lausa 360-kraadise panoraami. Suurepärane võimalus just kauni vaatega maastike edasiandmiseks.

Hiljem S7 panoraami avades oli suureks üllatuseks pildi maht. 75 MB ühe foto kohta on päris palju (loos on seda vähendatud 9,2 MB peale). Õnneks toetab see telefon kuni 256 GB suurusega microSD mälukaarti, mille saad hiljem juurde osta.

Sonyga võis muretult panoraame teha, sest nende maht telefoni mälus on lihtsalt nii väike. Natuke tüütu on Sony panoraami puhul see, et pead valima, kus suunas pildistama hakkad. Teised testis osalejad said ise pildistamise suunast aru. Võrreldes paari aasta taguse ajaga on natuke siiski Sony panoraamfoto võimalus edasi arenenud.

Huawei panoraamfoto värvid ja detailid jäävad väga head, kuid kahjuks on liitekohad liiga hästi näha. Arvatavasti suudavad kõik testis osalejad teha päeval päikese käes selliseid panoraame, kus liitekohti üldse ei paista.

Loojangu ajal lihtsalt on vähem valgust ning see toob telefonide kaameratarkvara nõrgad kohad rohkem esile.

Neile, kes tihti ja ka raskemates oludes panoraame pildistada soovivad, sobiks iPhone SE ja Samsung S7 paremini.

Fotod õhtuses pargis

Aitab nüüd küll merest ja loojangust. Järgmine kord, kui telefonide kaamerad saavad tööd teha, on Kuressaare lossipargis. Selleks, et näha, kui hästi saavad telefonid hakkama laste pildistamisega, on lahkelt abiks üks väike abiline ka.

iPhone SE

9 m_żnguhoos iPhone SE

Huawei P9

sdr

mon

Samsung S7

9 m_żnguhoos S7

Sony Xperia X Performance

9 m_żnguhoos Sony

Kui istuvast lapsest pilti teha, saab kõigi telefonidega ilusad teravad pildid. Kui pildistada liumäest alla laskvat last, siis õhtusel ajal on teravat pilti väga raske saada, sest allalaskmise hoog on lihtsalt suur ja pildi tegemiseks vajaminev aeg ei saa olla väga lühike. Tulemuseks on üldjuhul foto, kus liikumine on udune.

Makrovõtted

Mõnikord juhtub nii, et näed kaunist lille või põnevat liblikat, mida soovid kohe pildistada. Lillega on lihtne, lähed lähedale ja pildistad makrovõtte ära, ning ongi ilus foto olemas. Liblikaga on raskem – lähed lähemale, lendab eest ära. Pead tükk aega vaeva nägema ja sarnaselt Pokemonide tagaajamisega telefoni kaamera abil sihtmärki kaameras hoidma.

Mõlemal juhul on pildistada hea mobiiliga, sest see on just sellistel ootamatutel hetkedel tavaliselt kaasas.

Mina jätsin seekord Pokemonid ja liblikad vahele ja valisin taimed. Näidisfotod on siin:

iPhone SE

15 makrov_Ąte iPhone SE

Huawei P9

cof

mon

Samsung S7

15 makrov_Ąte S7

Sony Xperia X Performance

15 makrov_Ąte Sony

Tubli tulemus kõigi nelja telefoni kaamera poolt. Detaile on palju ja värvid on head. Nii mõnegi foto võiks siit ilma lisatöötluseta välja printida ja albumisse panna. Erinevaid pilte uurides on vahva vaadata, kui palju erineb mustvalgena jäädvustatu värvilisest. Mustvalgetel fotodel hakkavad pilku püüdma hoopis sellised detailid, mida värvilistel fotodel kohe ei märkagi.

Roomassaare sadam pilkases pimeduses

Lõpetuseks toon veel ühe seeria pilte. Sellises kohas ja sellisel ajal on isegi peegelkaameraga käest pildistades raske, kui mitte võimatu teravat pilti teha. Igaks juhuks tegin siiski proovi.

Tulemus on siin ja telefonid said üllatavalt hästi hakkama. Üks neist tegi hämaras, võiks vist isegi õelda, et pimedas pildistamise osas supertulemuse.

See Samsung S7 tehtud foto on heaks näiteks, kui suure arengu on nutitelefonide kaamerad viimaste aastatega teinud.

Ka väga rasketes valgusoludes võib proovida pildistada. Mida tublimad on telefonid rasketes valgusoludes, seda vahvamaid ja teravamaid pilte teevad nad päevasel ajal.

iPhone SE

13 _Čine sadam iPhone SE

Huawei P9

dav

mon

Samsung S7

13 _Čine sadam S7

Sony Xperia X Performance

13 _Čine sadam Sony

Kokkuvõtteks

  • Pildistada oli mugav kõigi nelja telefoniga. Tulemus jäi loomulik ja pildid teravad. Üllatada suutis kõige rohkem Samsung S7 kaamera oma väga kiire teravustamise ja hea ladusa pildistamisega.
  • Ka Huawei P9 mustvalge kaamera annab täiesti uue võimaluse pildistada neid kohti, mis värvifotodena juba rohkelt kajastatud. Hea ja terav mustvalge foto mõjub lihtsalt kuidagi ajatult ja värskelt. Ka värvifotod jäid Huawei P9-ga ilusad ja teravad ja neid on rõõm vaadata ja jagada.
  • iPhone SE kaamera oli tubli ja pildistas samal tasemel teiste testis osalenud telefonide kaameratega. IPhone SE-ga tehtud pildid jäävad ilusad ka rasketes valgusoludes.
  • Tehniliste näitajate poolest võiks arvata, et Sony Xperia X Performance’i kaamera pakub teistele telefonidele kõva konkurentsi või ongi oluliselt parem. Täna pean ütlema, et rohkem ei ole alati parem.
  • Sony 23 MP kaamera kõlab hästi, kuid pildistab samal tasemel nagu testis osalenud teiste telefonide 12 MP kaamerad.
  • Kui on soov osta hea kaameraga nutitelefoni, siis võimaluse korral tasub võrrelda valmis pilte, mitte ainult kaamerate tehnilisi näitajaid.
ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid