Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Suvel teeme rohkem pilte ja videoid, seda eriti suviste üritutse ja puhkuste ajal, mil reisimine ringi ja kogeme uut ning põnevat – see kõik mõjutab ka kasutatavat andmesidemahtu. Foto: TeliaSonera

Eesti Telekomi möödunud aasta statistika lubab eeldada, et ka selle aasta suvekuudel kasvab mobiilse interneti kasutamine nutitelefonides hüppeliselt. 2014. aastal tegi mobiilse interneti tarbimine EMT võrgus korraliku jõnksu ülespoole alates maikuust ning jätkas kasvu kõigil suvekuudel – juunis, juulis ja augustis.

Võrreldes perioodiga jaanuar kuni aprill kasvas mullu ajavahemikus mai kuni august mobiilse interneti kasutamine nutitelefonides üle 40 protsendi.

4G tugi, ilus disain ja veekindlus meelitavad

Eesti Telekomi (EMT ja Elion) 2015. aasta esimese kvartali nutitelefonide müügiedetabelist selgub, et eestimaalased eelistavad uue seadme valikul 4G tuge, maitsekat disaini ja veekindlust. Kokkuvõttes mahtus nutitelefonide esikümnesse 4 Samsungi mudelit, 3 Sony mudelit, 2 Apple’i mudelit ning 1 Huawei mudel ning edetabel ise nägi välja selline:

  • Apple iPhone 6
  • Samsung Galaxy Ace 4
  • Sony Xperia Z1 Compact
  • Samsung Galaxy Trend Lite
  • Samsung Galaxy S4 Mini
  • Apple iPhone 5S
  • Sony Xperia Z3 Compact
  • Sony Xperia M2 Aqua
  • Samsung Galaxy S4
  • Huawei Ascend Y550

Eesti Telekomi tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste sõnul veedavad inimesed suvel hulgaliselt aega väljas, osalevad erinevatel sündmustel, puhkavad ja reisivad. Seetõttu on loomulik, et ka mobiilse interneti tarbimine just nutitelefonides kasvab, kuna inimesed soovivad jätkuvalt sotsiaalvõrgustikes suhelda ning erinevaid video- ja meelelahutusteenuseid kasutada.

Rohkem muusikat ja televisooni taskusse

„Võib eeldada, et sel aastal teeb mobiilse interneti kasutamine suvekuudel veelgi suurema kasvu läbi, kuna kasvanud on nii 4G seadmete kasutajate arv kui ka kiiret mobiilset internetti nõudvate teenuste hulk,“ märkis Tammiste.

Hiljutisest Mindshare’i küsitlusest selgus, et mobiilse interneti tarbijad kasutavad oma nutiseadmes hea meelega nii videokeskkonda YouTube, mobiilipanka, m-parkimist, Mobiil-ID’d, Spotifyd kui ka EMT ja Elioni minuTV teenust. Võib eeldada, et suveperioodil kasvab nii nende kui mitmete teiste teenuste ja nutirakenduste kasutamine.

Näiteks möödunud sügisel turule toodud EMT Find äpi kasutamine kerkib sel suvel prognooside kohaselt kuni kolmandiku võrra. EMT Find on positsioneerimisteenus, mis võimaldab kasutajal positsioneerida enda pereliikmeid, lapse telefoni ja tuttavaid, kui nad on andnud selleks vastava loa. Kui seni oli EMT Find saadaval ainult Androidi kasutajatele, siis õige pea on lisandumas ka iOS tugi.

Samuti kasvab populaarse muusikateenuste Spotify kasutajate hulk – ilusate ilmade ja puhkuse tõttu on inimesed küll tunduvalt liikuvamad, kuid soovivad sellegi poolest oma meelismuusikat endaga kõikjal kaasas kanda. Lisaks muusikateenuste tarbimisele suureneb tõenäoliselt ka kaasasolevate teleteenuste tarbimine ehk uue minuTV kasutamine, mis võimaldab vaadata telekanaleid, sarju, filme ja multikaid kõikidest mobiilsetest seadmetest.

Elamused pildil ja videos

Kõigele lisaks on suvekuudel näha tõusutrendi ka mobiilikõnedes, mille hulk suureneb võrreldes aasta esimeste kuudega pea 20%. Ühelt poolt mõjutab seda koolilõpuperiood, sellega seotud õnnitlused ja kingitusena saadud uued seadmed. Teisalt kergitab kõneliiklust jaanipäeva periood koos sellele ajale omaste tervitustega. Samuti kasvab juunis võrreldes muu ajaga pea 40% multimeediasõnumite ehk MMSide arv, kuna inimesed soovivad jagada oma elamusi piltide teel.

Aprillis avaldas Eesti Telekom (EMT ja Elion) oma esimese kvartali müüduimate nutitelefonide TOPi, kus kümnest telefonist üheksa olid 4G toega. 4G telefonide eelistamine näitab selgelt, et üha enam inimesi soovib elada mobiilset elu ning tarbida kiiret mobiilset internetti ajast ja asukohast sõltumata.

Mobiilse andmeside üheks olulisemaks parameetriks on kõrge keskmine kiirus, kuna see on eeldus kliendile parima kasutuskogemuse tagamiseks kõigis tema internetikasutuse olulistes aspektides – meilide lugemisel, veebis surfamisel ja rakenduste kasutamisel. Erinevad sõltumatud mõõtmised on näidanud, et kiireimat mobiilset internetti pakub Eestis EMT 4G võrk.

iPhone 6 võttis müügitopis esikoha

Paljudele tuli üllatusena, et esimese kvartali müügitopis haaras esikoha Apple iPhone 6, mis on Eestis müüdavatest nutitelefonidest üks kallimaid. Samas näitab see, et suurema ekraani ja uudse disainiga telefoni on kliendid ka Eestis niisama hästi vastu võtnud kui mujal maailmas.

Nagu mitmeid kordi varem, tõestas Apple taas, et on suutnud valmistada telefoni, mis läheb korda paljudele ning mille eest ollakse nõus ka rohkem maksma. Seejuures ei saa väita, et tegu oleks Eestis pigem ärikliendi valikuga – iPhone 6 on tugev eelistus ka paljude eraklientide seas.

iPhone’i lähimat rivaali ehk Samsung Galaxy S5 (uusim mudel Galaxy S6 jõudis eelmüüki alles 10. märtsil) seekordsest esikümnest ei leia. Turult saadud tagasiside lubab oletada, et S5 pole just Samsungi kõige õnnestunum lipulaev, kuna muudatused võrreldes eelneva mudeliga (S4) olid minimaalsed ning ainus selgelt tajutav positiivne muutus oli veekindlus. Samuti on tootele ette heidetud disaini, mis pole kõigile meeltmööda.

Seevastu on näidanud Sony mudelid väga head müügiedu ning seda nii Z- kui M-seeria mudelite poolelt. Ühtlasi on Sony mudelite edu ilmekas näide sellest, et eestimaalastele läheb korda nutitelefoni veekindlus – kõik edetabelisse jõudnud Sonyd on vee- ja tolmukindlad. Sony on oma mudelite juures veekindlust üsna pikalt populariseerinud kui ühte nutitelefoni põhiomadust ning nüüd on näha, et nende puhul see toimib. Lisaks on Sony oma hinnalt atraktiivne, mis ei tähenda, et ta on odav, aga „sama raha eest saad rohkem“ ehk n-ö value for money on paigas.

Esimese kvartali müügitopi üheks kõige märgatavamaks ja läbivamaks trendiks on aga kahtlemata 4G tugi: TOP 10-s oli koguni üheksa nutitelefoni 4G toega ning 3G toega oli vaid lastele suunatud toode Samsung Galaxy Trend Lite ehk nn Lotte sümboolikaga telefon.

4G telefonide eelistamine näitab, et üha enam inimesi soovib elada mobiilset elu ning tarbida kiiret mobiilset internetti ajast ja asukohast sõltumata. Seda kinnitas ka üks hiljutine Mindshare’i küsitlus, millest selgus, et mobiilse interneti tarbijad kasutavad oma nutiseadmes nii videokeskkonda YouTube, mobiilipanka, m-parkimist, Mobiil-ID’d, Spotifyd kui ka minuTV teenust.

Veel selgub näiteks, et kui eestimaalased on seni olnud üldjuhul musta värvi telefonide soetajad (millele on järgnenud valge), siis täna on just kuldne värvus see, mis astub tugevalt mustale kandadele.

Kevad toob uued mudelid

LG G4 nutitelefon, millel on 5,5 tolline nõgus IPS LCD ekraan, kuuetuumaline protsessor (kombineeritud kahetuumalisest ja neljatuumalisest protsessoritest), 3 GB RAM ja 32 GB telefoni mälu. Kiire 4G mobiilne andmeside ja WiFi kiirendavad andmete alla laadimist. 16 Mpix kaameraga jäädvustad meelejäävaid hetki hetkega või hoopis 2160p kvaliteediga filmitud videoid.
LG G4 nutitelefon, millel on 5,5 tolline nõgus IPS LCD ekraan, kuuetuumaline protsessor (kombineeritud kahetuumalisest ja neljatuumalisest protsessoritest), 3 GB RAM ja 32 GB telefoni mälu. Kiire 4G mobiilne andmeside ja WiFi kiirendavad andmete alla laadimist. 16 Mpix kaameraga jäädvustad meelejäävaid hetki hetkega või hoopis 2160p kvaliteediga filmitud videoid.

Teise kvartali pilt nutitelefonide edetabelis tõotab tulla juba natuke teistsugune, kuna kevad on see aeg aastast, mil enamik suuri tootjaid toob turule oma uued tippmudelid. Teinud on seda juba Samsung (Galaxy S6 ja S6 edge) ning kohe-kohe on lisandumas ka LG uus esinumber G4.

Samas on nutitelefonide turul puhumas pidevalt ka uued tuuled. Kui vaadata, mis maailmas toimub, siis Aasiast kasvab uusi tootjaid pidevalt peale. Üks selliseid on näiteks Hiina tootja Xiaomi, mis on ka globaalses mõttes kiiresti kasvanud. Täna pole nad veel Euroopa poole suunda võtnud, aga ilmselt on see vaid aja küsimus, kui seda tehakse.

Huvitav saab olema kindlasti ka Motorola tulevik, nüüd kus maailma suurima arvutitootja Lenovo on ettevõtte enda tiiva alla võtnud. Motorolat täna veel meie valikus pole, aga kui arvestada sellega, kui hästi Lenovo arvutid siinsel turul müüvad, ei pea kindlasti kaua ootama, kuniks meie poodidest ka Motorola mudeleid leida võib.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.

Kommentaarid