Tootjad on õigel ajal taibanud, et kui nad ei kohandu, siis jäävad nad suurest turust ilma. Foto: Scanpix

Mobiiliturul tegutseb mustmiljon väikest mängutootjat, kes üritavad kasutajaid oma konksu otsa püüda. Mis on aga saanud kunagistest suurtest mängudest, mis oma tähelendu alustasid konsoolil või PC-maailmas? Kuidas on suure masina hiiud pidanud vastu tehnoloogia arengule, mis on toonud arvutid kirjutuslaudadelt ekraanideks peopesal?

Lühike vastus: väga hästi. Tootjad on õigel ajal taibanud, et kui nad ei kohandu, siis jäävad nad suurest turust ilma. Olles PC ja Play Stationi taustaga, olen siiani veendunud, et nuppe sõrmede all sile ekraan ei asenda. Viibides aga pikemal reisil, kus lauaarvutit käepärast pole, andsin järele kiusatusele tahvelarvutil (iPad Mini 2) testida kunagisi lemmikud.

Bully: Anniversary edition

Photo 20.02.17 20 56.44

Siin on tegu 10 aastat tagasi esimest korda Play Station 2 peal välja tulnud mängu iOS’i ja Androidi versiooniga. Bullys olen ma isata kasvanud kutt, kes peab uues koolis ellu jääma. Juttutulevatest mängudest on tegu kõige originaalilähedasema uusversiooniga, mis tahvlil näeb välja täpselt selline kui välja tulles konsoolil ja hiljem PC peal. Mängitavus ehk ringi jooksmine ja kaklemine on lihtne ning sisseelamine käib kiirelt.

Väidetavalt on parandatud mängu valgustust, detailirohkust ja tekstuure, kuid palja silmaga seda ei näe. Tegu on endist viisi mõnusalt kulunud ja pehmete servadega maailmaga (nagu ka näiteks Tony Hawk Pro Skater 2, millest kahjuks uut versiooni pole tulnud). 

Mängu saab osta Appstore’ist ja Google Play mängupoest.

SimCity BuildIt

Photo 20.02.17 21 14.36 (1)

Oma sõprade seast olin ma ainus, kes sellel linnaehitusmängul mõtet nägi. Mind võlus, et sellel mängul pole lõppu ja kõigi linnad tulevad erinevad. SimCity on ainus mäng, mida klõbistasin märkamatult varaste hommikutundideni, et siis roidunult voodisse vajuda. Veel hiljaaegu mängisin SimCity 4 ehk kõige klassikalisemat, sest uuendusi lihtsalt vahepeal ei tehtud. Kaua oodatud uuem versioon tundus võimalustelt rikkalik, kuid tüütu nõue ainult netis mängida peletas paljud fännid eemale ja mängul väga hästi ei läinud.

Tahvliversioon on aga üle ootuste äge. Mängu saab kätte tasuta, jättes võimaluse mängu sees päris eurode eest mänguraha soetada. See pole ilmtingimata vajalik ja linnapeana majandada saab igal juhul. Valikuid on vähem kui PC-versioonil, kuid sama pinge on ikka olemas: kuidas kasvatada linna nii, et raha ei saaks otsa ja elanikud oleksid rahul. Lisaks kaunistab pilti superilus graafika, millest juba ainuüksi piisab, et tahta oma linnale pilvepiirilt alla vaadata.

Mängu saab tasuta Appstore’ist ja Google Play mängupoest.

NBA LIVE Mobile Basketball

Photo 19.02.17 10 36.52

Spordimängude põhiline võlu – mängida koos sõprade või teiste fanattidega üle maailma – on siin korralikult esindatud. Kellele jalka, kellele golf, see on maitseasi. Küll aga on megakeeruline tuua spordimängudeks vajalikku täpsust mobiilsele seadmele. EA Sports on selleks andnud endast kõik: lahendused söötmiseks, kaitseks, viseteks on leidlikud ja toimivad. Siiski on kõik teistmoodi, sest pole puldilt tuttavaid rõngaid, millega mängijaid suunata, rääkimata keerukamatest nupukombinatsioonidest. Mängukirge saab aga rahuldada küll ja esialgu harjumatut mänguviisi kompenseerib vinge graafika. Lisades siia mängusisesed ägedad aegluubid, mis võtavad vajaduse korduste järele saab kokku sõltuvust tekitava paketi.

Mängu saab tasuta Appstore’ist ja Google Play mängupoest.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.

Kommentaarid