Kas tead, et sinu sülearvuti või tegelikult ka iga lauaarvuti klaviatuur on räpasem kui keskmine prill-laud? Sülearvuti sisemusse koguneb pidevalt tolmu ning ekraan kogub erinevaid tundmatu päritoluga pritsmeid. Nii et sülearvuti on üks räpasemaid esemeid sinu laual või kotis. Kindlasti on siinsete lugejate seas ka erandeid, kuid arvestades tänapäevast kiiret elutempot, ei kuulu sülearvuti kasimine inimeste esmaste prioriteetide hulka. Millal sina oma rüperaalile viimati suurpuhastuse tegid? Seda ma arvasingi… Saabunud puhkusteperiood on sobivaim aeg oma truule tööloomale üks korralik puhastuskuur teha.

 

Arvuti suurpuhastuseks pole palju vaja. Peale sülearvuti vajad veel puhastusalkoholi, mikrokiuga riidelappi, vatiotstega puhastuspulki ning purki suruõhuga. Mikrokiuga riidelappe võid küsida näiteks prillipoest, õhku ja alkoholi saad elektroonika- või arvutiärist ning vatitupsuga puhastuspulkasid leiad igast supermarketist.

 

Alusta sisemusest

 

Ehkki klaviatuurile ja ekraanile kogunenud mustus mõjuvad kutsuvamalt, tasub puhastust alustada süleri sisemusest, sest seal kasutatav suruõhk puhub tolmu ja saasta laiali ning kokkuvõttes pead ekraani- ja klaviatuuripuhastust lihtsalt kordama.

Niisiis, lülita arvuti välja, eemalda juhtmed ja võimaluse korral ka aku. Nüüd kasuta suruõhku arvuti erinevate avade juures nagu ventilaatoriaugud, klaviatuur ja isegi USB-pordid. Ühesõnaga, käi üle kõikvõimalikud avad, kust mustus sisse või välja võib liikuda. Suruõhku tuleb lasta lühikeste kiirete puhangutena, et õhk ei tekitaks masinas kondensaati, mis võib elektroonikale kahjulikuks osutuda. Suruõhu kasutamine on profülaktiline protseduur, mis aitab ära hoida tolmu kogunemist näiteks ventilaatoritele, et vältida süleri asjatut kuumenemist.

 

Pane välimus särama

 

Läptopi välisel puhastusel on üks kuldreegel: ära pritsi alkoholi otse arvutile, vaid tilguta seda mikrokiust lapile. Hoolitse selle eest, et lapp alkoholist ei tilguks, vaid oleks mõõdukalt niiske. Klahvivahede puhastamiseks on parimad vatitupsuga puhastuspulgad, kuid ka nende puhul ei tasu alkoholiga liialdada.

Ekraani puhastamisega on veelgi kergem, sinna pole vaja isegi alkoholi, vaid piisab ka tavalisest veest, juhul kui kuiva lapiga pühkimisest jääb väheks. Mõned tootjad soovitavad ka isopropüülalkoholi ja vee segu, kuid kodused aknapesuvahendid tasub arvutiekraanist kindlasti eemal hoida.

 

Arvuti haiseb?

 

Ma ei näita siinkohal kellegi peale näpuga, kuid mingites keskkondades võib arvuti külge võtta mitte kõige meeldivama aroomi. Näiteks sarisuitsetaja laual või idamaises köögis. Kui ka sinu süler on omandanud mingi soovimatu aroomi, siis ära ülearu muretse – lahendus on lähemal, kui arvad. Küsi mõne oma tuttava kassiomaniku käest paar pihutäit kassiliiva, mis peab mõistetavatel põhjustel olema kasutamata. Reeglina on kassiliiva tootjad rikastanud oma liiva ühe parima haisueemaldaja – aktiivsöega. Niisiis, võta see kassiliiv ja pane koos rüperaaliga üheks-kaheks päevaks õhukindlasse kilekotti. See lahendus eeldab lühiajalist eemalolekut oma armsast arvutist, kuid nagu juba öeldud – parim aeg arvuti puhastuskuuriks on sinu suvepuhkus.

Kepsakat kasimist!

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid