Sülearvutite tippklass – Lenovo X1 Carbon

#Lenovo #sülearvuti
6 min lugemine

Peamiselt töö tegemiseks mõeldud ehk teisisõnu äriklassi sülearvuteid on müügil mitmesuguseid. Vaastavalt töö iseloomule saab valida suuremate või väiksemate mudelite vahel. Lisaks on olemas tehniliselt võimekamaid ja pisut tagasihoidlikumate parameetritega masinaid ning erinevad on ka kasutatud materjalid.

 

Seega saab soetada nii väga soodsa või ka täiesti mõistliku hinna ja kvaliteedi suhtega seadme. Kui aga kvaliteet on hinnast tähtsam ning soovitakse tõesti parimat, tuleb vaadata tippklassi ehk Premium seadmete poole. Lenovo tootevalikus on selleks juba aastaid X1 Carbon nimeline seeria ning ühe sellise isendiga nüüd lähemat tutvust teemegi.

 

Olemus

Kõigepealt tuleb öelda, et nagu äriklassi arvutite puhul ikka, tähendab ka X1 Carbon vaid toote nii-öelda koondnime. Sinna taha aga peitub omakorda mitmeid väga erinevaid konfiguratsioone. Seega võib X1 olla suurema või väiksema mälumahu, i5 või i7 protsessori ning Full HD või 4K ekraaniga. Väiksematest asjadest rääkimata.

 

 

Umbes nii nagu üks ja sama automudel võib omada erinevaid mootoreid ja lisavarustust. Samas aga on hoolimata nimetatud erisustest üldised ehituslikud põhimõtted iga põlvkonna lõikes ikkagi samad. X1 Carbon on seega Lenovo ThinkPad seeria arvutite tippmudel ehk seade, mille loomisel on keskendutud pigem kvaliteedile ning mitte nii väga kvantiteedile.

 

Disain

Disaini osas on Carbon olnud alati õhuke ja kerge ning järginud pigem minimalistlikku joont. See tähendab pealispindu, mis on mati viimistlusega ning klassikalisi ThinkPadi elemente, nagu trackpoint klahvide vahel ja punaselt hõõguv i täpp kaanel.

 

 

Kuigi loomult tagasihoidlikud, näevad kõik pinnad ikkagi väga head välja, tõrjuvad näpujälgi ja on tänu süsinikkiu ja magneesiumsulami kasutusele füüsiliselt vastupidavad. Sama võib öelda kogu arvuti kohta, see on oma lihtsuses võluv ja jätab tänu õhukesele korpusele ja kergele kaalule asjaliku mulje.

Klaviatuur on valgustusega ning pritsmekindel. Klahvid on vaiksed ning nende käik ei ole liiga lühike. Tänu kergele kumerusele on kõik nupud mugavad ja kergesti leitavad, kuigi pisut harjumatu on Fn klahvi asetsemine all vasakul nurgas, seal kus tavaliselt on Ctrl.

Kes soovib, saab kasutada üsna suurt mitme sõrme toega puuteplaati, näpuhiire fännid aga vana head trackpointi. Mõneti ootamatult asetseb aga sisselülitamise nupp hoopis arvuti küljel ja ei ole seega kohe leitav. Selle lahenduse eesmärk peaks aga olema kinnise kaanega dokis oleva masina sisselülitamise võimaldamine ja õnneks ei jää see nupp arvutit tõstes kogemata sõrmede alla nagu mõnel konkurendil.

 

Liidesed ja ekraan

Liideste osas on olemas kõik peamiselt kasutatavad ehk siis 2 x USB-C ja 2 x USB 3.1 koos HDMI ja kõrvaklapi väljundiga. Kaasasoleva ülemineku abil saab ühendada ka võrgukaabli. Nii saab kõiki enamlevinud väliseid seadmeid kasutada ja pidevalt ei pea mõtlema, et ühenduspesi on liiga vähe. Ka dokkimine käib seega USB-C abil ning läbi selle pesa on mõistlik ühendada ka väline monitor. Lisaks leidub LTE versioonidega eksemplaridel tagumises servas ka SIM kaardi sahtel. Nii saab ühenduse tagada igal pool ja igal ajal. Loobutud on aga mälukaardi lugejast.

Carboni enda ekraan on läbi aja olnud 14 tolli suurune. Nagu öeldud, võib see olla kas FullHD või 4K resolutsiooniga. Seekordne ekraan on mati pealispinna ning üsna õhukeste servadega Full HD, mis sisaldab sisseehitatud Privacy Guard privaatsusfiltrit. See tehnoloogia vähendab sisselülitamisel oluliselt seda, mida küljelt vaadates näha võib. Mõningal määral väheneb nii küll ekraani heledus, kuid see ei ole häiriv ja pilt on siiski küllaltki ere. Seega on avalikes kohtades või delikaatsete andmetega töötamine pisut turvalisem.

 

 

Turvalisuse tagamiseks on võimalik füüsilise kattega sulgeda veel ka ekraani ülaosas paiknev sisseehitatud veebikaamera. Samas aga saab soovi korral selle sama kaamera abil ka arvutisse sisse logida. Teine võimalus on sisselogimiseks kasutada puuteplaadi kõrval asuvat sõrmejäljelugejat. Aktiveerida saab ka Bitlockeri ehk kõvaketta krüpteerimise.

 

Võimekus

Olenevalt konfiguratsioonist on X1 kas võimas või väga võimas, vähemalt tavapärases töötegemise kontekstis. Testitud arvuti i7-8665U protsessor sai koostöös 16GB põhimäluga muretult hakkama nii videote kui levinumate igapäeva toimingute ja programmidega. Kõik see toimus seejuures vaikselt ja suurema kära ning pingutuseta. Aeg-ajalt hakkas jahutusventilaator küll tööle, kuid seadme korpus jäi alati piisavalt jahedaks ja müratase vaikseks. Kuna aga soojus väljub paremalt poolt ehk suunaga küljele, võib see soe õhuvool häirima hakata neid kasutajaid, kes kasutavad välist hiirt ja hoiavad seda paremas käes umbes arvuti kõrval. Nimelt puhutakse soe õhk otse käele ja see ei pruugi kõigile meeldida.

Üldiselt aga läheb X1 Carbon kiirelt käima, teeb oma töö ära ja ei nõua selle juures ka väga tihedat laadimist. Tehase andmetel peaks akus jõudu jätkuma isegi kuni 16-ks tunniks. Reaalsuses kippus see jääma aga ca 9 tunni juurde. Kuid eks siin mängib rolli uus ja veel sisse töötamata aku ja esialgne suurem arvutiga „tegelemine“. Kokkuvõtlikult aga peaks Full HD ekraaniga masinad ca tööpäeva jagu ilma laadijata hakkama saama küll. Suurema reolutsiooniga ekraan aga tarbib elektrit tunduvalt rohkem ning sellisel juhul tuleb eeldatavasti ka laadija järele haarata juba varem.

Tarkvarana on kasutusel Windows 10 Pro nagu äriklassi masinatel ikka. Lisaks on Lenovo enda poolt veel nipet näpet koondatud Vantage nimelisse paketti, et seadistada näiteks aku, klaviatuuri jms. seonduvat, teha erinevaid uuendusi ning vaadata garantiiga seonduvat infot. Garantii on muide standardis kolme aasta pikkune, kuid seda on võimalik lisaraha eest juurde osta.

 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks saab seega öelda, et kui soov on soetada tippklassi seade, mille kvaliteedis ja jõudluses ei pea kahtlema, on X1 Carbon kindlapeale minek. Nagu lipulaevale kohane, on see kerge, vastupidav ning võimas. Selle aku kestab kaua ning kuigi 14 tolline ekraan tundub igapäevaseks kaasas kandmiseks algul suurevõitu, on see tööd tehes tegelikult väga mugav. Mobiilsusele annab palju juurde see, et arvuti ise on õhuke ja tänu peenikestele ekraani ääretele on ka muud mõõtmed suhteliselt mõistlikud.