Nutiseadmed pakuvad üksteisega suhtlemiseks mitmeid võimalusi. Kes soovib, see muidugi endiselt lihtsalt helistab, samas aga on võimalik telefoni abil saata ka erinevat tüüpi sõnumeid. Seda alates tavalisest SMS-ist kuni e-kirja ja chat’i ehk kiirsõnumiteni välja. Just nii-öelda kiirsõnumite saatmine ja nende jaoks loodud rakenduste kasutamine ongi nutiajastul eriti populaarseks muutunud ning seetõttu toon allpool välja levinumaid seda võimaldavad rakendused. Kõigi nende puhul on kasutamiseks vajalik andmeside ehk interneti olemasolu, olgu see siis WiFi või 4G võrk ning seega on need lisaks kiirele omavahelisele suhtlusele kodus head abilised lähedastega kontaktis olemiseks ka välismaal olles.

 

 

Skype

 

Eesti juurtega maailmakuulus Skype oli algselt mõeldud küll arvutiga kasutamiseks, kuid praegu toimib see edukalt ka nutiseadmetes. Praeguseks Microsoftile kuuluv rakendus võimaldab kasutajatel omavahel sõnumeid saata, lisada neile hulga erinevaid emotikone, aga tekitada ka näiteks grupivestlusi. Vestluse käigus saab üksteisele saata ka faile ja pilte. Kuna Skype on loodud helistamise eesmärgil, siis saab sellega loomulikult teha nii hääl- kui ka videokõnesid ja seda nii Skype’i sees kui raha eest muudele numbritele. Kõnede hea kvaliteet võrreldes konkurentidega on ühtlasi Skype’i suur trump. Miinus on aga see, et programm kasutab üsna suures koguses andmemahtu, nii et välismaal ja mitte WiFi võrgus olles tasub sellel silma peal hoida. Rakenduse plussidena võib veel välja tuua, et kuna see on kasutatav nii arvutis kui ka nutiseadmes, saab arvutis peetud vestlust telefoniga sujuvalt jätkata ja vastupidi ehk kogu kirjutatu on alati alles. Eripärana aga nõuab Skype kontot ja kasutajatunnust ning parooli. Veel saab sellest soovi korral välja logida või oma olekut muuta või peita. Plussiks on ka see, et Skype on saadaval eesti keeles.

 

Viber

 

Üsna tuntud ja laialt levinud suhtlusrakendus on ka Viber. Ka siin on kasutajatel võimalik omavahel sõnumeid saata, neile lisada emotikone ning suurel hulgal kleebiseid ehk eripäraseid pildikesi. Neid on nii tasuta kui ka tasulisi. Loomulikult on ka piltide ning failide saatmine koos grupivestluste loomisega. Kõik Viberis vahetatud sõnumid on krüpteeritud ning rakenduse eripärana saab saata ka ise hävinevaid sõnumeid või pidada parooliga kaitstud vestlusi. Traditsioonilise helistamise pooldajad saavad seda rakenduse abil samuti teha ja taas nii tava- kui ka videokõnena. Sarnaselt Skype’iga on võimalik helistamine ka Viberist välja ehk nii-öelda tavakõne. Selleks tuleb nagu Skype’iski, soetada vastavat krediiti. Viberi kasutamiseks tuleb programm alla laadida ning telefoninumbriga siduda, eraldi kasutajanime ja parooli pole vaja. Viber ei ole eestikeelne, kuid seda saab soovi korral kasutada ka arvutiga.

 

WhatsApp

 

Viberiga väga sarnane ja vähemalt sama populaarne on ka WhatsApp. Sisuliselt teeb ta suuremas osas sama asja. Ehk pakub võimalust kiirelt ja turvaliselt ehk krüpteeritult omavahel suhelda. Ka siin on toetatud sõnumid, sh grupivestlused, failide saatmine ning ka helistamine ja videokõne. Rakendust on lihtne kasutada ning see näeb kena välja ja on eestikeelne. Küll aga ei ole WhatsAppi abil võimalik teha tavakõnesid nagu Skype’is ja Viberis ehk rakendusest välja helistada. Lisaks ei ole siin erinevalt Viberist ka isekustuvaid või parooliga kaitstud vestlusi. Kasutuselevõtt on aga taas väga lihtne. Pärast allalaadimist ning telefoninumbriga sidumist ongi kõik tehtud ning ka seda rakendust on võimalik lisaks nutiseadmele arvutiga kasutada.

 

Facebook ja Messenger

 

Maailma suurim sotsiaalmeediavõrgustik Facebook võtab väga paljude inimeste päevast mitu head tundi. Seal saab enda tegemisi teistega jagada, jälgida, millega sõbrad-tuttavad tegelevad ja teha tuhat muud liigutust. Kasutajate omavaheliseks suhtlemiseks on loodud aga Messengeri- nimeline rakendus. Kuna Messenger on Facebookiga integreeritud, on see mõneti erinev eeltoodutest, kuid võimaldab samuti kiirelt kõikide kasutajatega kontakti astuda ning omavahel suhelda. Saata saab nii pilte, faile kui ka videoid. Fotode puhul toimib sarnaselt Facebookiga inimeste äratundmine. Lisaks muutub rakendus tegelikult pärast paigaldamist nutiseadmes vaikimisi sõnumirakenduseks, mis tähendab, et ka tavalised SMS-id käivad nüüd Messengeri kaudu. Seega saab neile, kes ei ole Facebooki kasutajad, sõnumeid ikkagi sama rakenduse abil saata. Messengeri sõnumid ei ole krüpteeritud, aga kuna Facebookil on väga palju kasutajaid, siis on enamik inimesi rakenduse abil kättesaadavad. Samuti on üleminek nutiseadmest arvutile sujuv ja kogu vahetatud info on igal pool olemas.