Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Spotify – mugav muusikakeskkond miljonite lugude kuulamiseks


spotify logoAprilli keskpaigas Eestisse jõudnud, rootslaste poolt valmistatud, muusikasõprade suur lemmik Spotify, on lühikese ajaga saanud üheks maailma populaarseimaks legaalseks muusikalevitajaks. Kasutaja saab ligipääsu enam kui 20 miljonile muusikapalale. Kokku on Spotify aktiivne koguni 28 riigis ja turul olnud peaaegu 5 aastat.

Unusta Youtube, piraatlus ja meeletud plaadikogud – Spotify asendab neid kõiki. Järgnevalt proovin kokku võtta, mis on see „miski“, mis teeb sellest ühe asendamatu kaaslase inimesele, kes ükskõik kui suurel või vähesel määral puutub kokku muusika kuulamisega.

Sotsiaalne muusika kuulamise ja leidmise keskkond

Spotify on muusika kuulamise keskkond, mille kasutamine arvutis on tasuta ja see võimaldab Sul ligi pääseda tohutule hulgale paladele. Veel võimaldab Spotify:

  • koostada endale sobilikke playliste
  • kuulata “raadioid” ehk lasta Spotify’l valida just Sulle sobilikes žanrides muusikat
  • jagada kuulatavat muusikat sõprade ja tuttavatega
  • kasutada erinevaid aplikatsioone endale sobilike lugude leidmiseks jpm.

Spotify keskkonda saad kasutada ka arvutis oleva muusika kuulamiseks. See tähendab, et Media Player, Winamp või mis tahes muu meediapleier arvutis kaotab oma mõtte.

Erinevad tasuta ja tasulised kontotüübid

spotify kontod

Kui soovid kasutada erinevaid lisavõimalusi või pääseda Spotify keskkonda ehtivatest reklaamidest, tuleb igakuiselt välja käia väike lisatasu.

Kasutusel on kolm erinevat kontotüüpi:

1. Tasuta versioon – võimaldab Sul Spotify lehelt allalaadida tasuta tarkvara, mida saad kasutada igal ajal, kui arvuti on ühendatud internetti. Mingeid muid piiranguid ei ole. Pead aga leppima sellega, et keskkond ise sisaldab palju reklaame (nii ekraanil kui helireklaame lugude vahel) ning Spotify on piiratud vaid Sinu arvutiga.

2. Unlimited versioon – kuutasu on sellel 3,49€ ja ainuke vahe tasuta versiooniga on see, et Sa ei pea taluma ühtegi reklaami. Samas on Sul piiramatu ligipääs kõigile Spotify teenustele ja loomulikult kogu muusika andmebaasile.

3. Premium versioon – vaid 6,99€ kuutasu eest saad versiooni, milles pole vähimaidki reklaame ja ooteaegasid. Kõige olulisem – Premium versioon võimaldab Spotify’d kasutada erinevates seadmetes. Nii saad kõiki oma playliste ja kogu muusika andmebaasi kuulata mobiilis, tahvelarvutis või ka teleris.

See annab melomaanidele tõelise vabaduse, olles koguaeg, igal pool ühenduses praktiliselt kogu maailma muusikaga.

Playlistid saab nutitelefoni laadida ja ühenduseta kuulata

spotify playlistid

Kui lähed kohta, kus mobiilse interneti kasutamine ei ole võimalik (näiteks välisreisile), saad enne minekut lihtsa vaevaga kõik playlistid  telefoni allalaadida – nii on ka Eestist eemal olles lemmikmuusika käepärast. Seega saad Premium versiooniga väga palju vabadust muusika kuulamiseks kus iganes paigas.

Premium konto kasutajana saad seadistustest sisse lülitada „High Quality Streaming“ võimaluse, mis tähendab muusika kuulamise kvaliteedi paranemist. Seda võimalust tasuta versioonil ei ole.

Täpsustuseks tuleb öelda, et Spotify teenust saavad kasutada kõikide erinevate tarkvaraplatvormide omanikud – olgu Sul  siis Android, iOS või Windows.

Kasutajaliides on kiiresti selgeksõpitav

spotify kasutajaliides

Sellisel masskasutuses oleval keskkonnal on üks olulisim aspekt kasutajaliides ja see, kui mugavalt ja kiirelt midagi üles leiab. Iga uue asja kasutuselevõtt eeldab ümberõppimist ning ma valmistasin ennast ette, et terve päev keskkonna tundma õppimiseks läheb kindlasti ära.

Põhitõed, kust midagi leida ja kuidas midagi kasutada, olid selged juba paari tunniga. Kogu ülesehitus on lihtne, loogiline, ja kõik on täpselt seal, kus sa eeldad, et see on.

Otsing toob esile olulisima

Lugude otsimine internetiavarustest on korralikult läbimõeldud. Kui otsid mingit konkreetset muusikapala, siis on esirinnas originaallugu, mille saad kohe endale playlisti lohistada. Samas annab otsing vastuseks ka palju nn järeltehtud ehk cover-lugusid erinevatest ajastutest.

spotify otsingtulemused

Otsides ühte bändi, saad vastuseks kogu selle grupi või artisti diskograafia ning kõik on kronoloogiliselt järjestatud. Samas on selle bändi populaarseimad lood kohe esile tõstetud.

Raadio saab täiesti uue tähenduse

Spotify’l, nagu ka teistel sarnastel programmidel (nt. Pandora või Slacker), on põnev ja palju kõneainet pakkuv raadiolahendus. Nimelt mängib raadio täpselt sellist muusikat, mida Sa suurima tõenäosusega konkreetsel ajahetkel kuulata soovite. Nii saad tekitada endale puhtalt ühele žanrile suunatud raadiojaama.

Raadio muusikavalik lähtub Sinu eelistustest

Kui soovid kuulata rokklugusid, määra žanriks Rock ja Spotify hakkab Sulle pakkuma sellele žanrile sobivat muusikat. Raadiot kuulates saad iga loo juures määrata, kas see lugu Sulle meeldis või mitte. Selleks on kasutusel  Facebookist tuttavat sümboolika – pöial üles, pöial alla.

spotify raadiod

Kui käimasolev lugu Sulle ei meeldi ja Sa seda Spotifyle ka ütled, arvestab ta edasiste lugude pakkumisel Sinu valikuga. Kui vajutad „pöial üles“ nuppu, saab Spotify aru, et see lugu Sulle meeldib ja proovib leida sarnaseid lugusid rohkem.

Raadiot saad luua ka oma playlistide põhjal

See tõesti töötab ja annab väga hea võimaluse avastada artiste, kellest Sa enne kuulnudki polnud. Raadio alustamise võimalus on ka eraldi igal Sinu poolt koostatud playlistil. Kui Sul on olemas playlist lemmiklugudega, saad Spotifyle öelda, et ta otsiks lugusid vastavalt sellele muusikavalikule. Loomulikult on raadiol olemas edasikerimise võimalus, saad  kuulata eelmisi lugusid, jätta palasid vahele, panna raadio pausi peale jne.

Muusikaavastusi saad jagada sotsiaalmeedias

Kõikvõimalik sotsiaalvõrgustikega ühilduvus ja lugude jagamine sõpradega on Spotifys väga aktuaalne. Ühendades Spotify Facebooki kontoga, saad väga kergesti saata avastatud lugusid sõpradele, jagada enda seinal seda, mida hetkel kuulad ning jälgida teiste koostatud lugude nimekirjasid. See kõik on loomulikult valikuline ja soovi korral saad kogu avaliku info kinni keerata ja nautida uhkes üksinduses enda muusikat.

spotify sotsmeedia jagamine

Kokkuvõtteks: muusika kuulamise harjumus muutub

Pole oluline, kas oled melomaan, kuulad muusikat lihtsalt taustaks või tahad lemmiklugusid endaga igale poole kaasa võtta – Spotify katab hästi väga erinevaid vajadusi. Meeletult suur lugude andmebaas, lihtne kasutajakeskkond, mugav ja hästi toimiv raadiolahendus, ühilduvus teiste seadmetega ja enda muusikaeelistuste jagamine on põhjused, miks see kasutajatele meeldib.

6,99€ kuus maksta Premium konto eest ei tundu sugugi palju, sest see välistab trummikilesid ohustavad äkkreklaamid, lubab muusika kvaliteeti tõsta ja mis peamine, laseb mul enda lemmiklood igale poole kaasa võtta.

Kui üldse millegi üle nuriseda, siis vast see, et tasuta konto kasutajad peavad taluma reklaame ja ei saa muusikale ligi, kui internetti ei ole. Eesit muusika valik Spotifys on samuti hetkel veel väike, kuid kasvab kiiresti. Igal juhul on Spotify Eestisse jõudmine revolutsioon muusika kuulamises.

Kommentaarid