Sony telefonid on tuntud oma kvaliteedi ja minimalistliku disaini poolest ning Xperia XZs ei ole samuti erand.

Sony uusim lipulaev Xperia XZs on lõpuks ometi müügile jõudnud. Mul oli väga hea meel olla esimeste seas Eestis, kes said uut seadet testida. Olen Sony telefonide kasutaja olnud vähemalt 10 aastat ning selle aja jooksul ei ole ma neis pidanud kordagi pettuma. Antud mudel on eelmisel aastal ilmunud lipulaeva XZ-i värskendus. Nutika välimus ei ole aastaga palju muutunud ning säilinud on brändile omane minimalistlik OmniBalance disain.

Xperia XZs сзади и сбоку
Xperia XZs tagumine külg

Küll on uus telefon muutunud sisemiselt. Xperia XZs on saanud 4 GB muutmälu (3 GB eelmises mudelis), kõige uuema Android op-süsteemi (7.1 Nougat) ning revolutsioonilise põhikaamera Motion Eye, mille teeb eriliseks Super Slow-motion kaamera, mis võimaldab filmida aegluubis videoid tervelt 960 kaadrit sekundis.

Kaval ja kiire

Alustan XZs-i jõudlusest. Uus lipulaev on ehitatud Qualcomm Snapdragon 810 protsessori baasil, mis ei ole küll kõige värskem mudel (mõned Samsung Galaxy S8 seadmed toeatavad Snapdragon 835), kuid mis on täiesti piisav, et op-süsteem töötaks sujuvalt ja LTE üleslaadmiskiirus saavutaks 150 Mbit/s. 3D-äpid töötavad seadmel samuti hästi.

Tänu Type-C pesale ja Quick Charge tehnoloogiatele laeb telefoni 2 900 mAh aku senisest veelgi kiiremini. Lisaks aitab nutikas Adaptive Charging tehnoloogia pikendada aku eluiga.

Uusima operatsioonisüsteemiga kedagi eriliselt üllatada ei suudeta. Enamus eelmise aasta lipulaevadest on värskenduse juba saanud ning uued seadmed müüakse samuti uusima “rohelise robotiga” (loe operatsioonisüsteemiga). Sarnaselt teistelegi tootjatele, on ka Sony operatsioonisüsteemis teinud mõningaid muudatusi. Nende hulgas on näiteks tarkvara minimalistlik disain, akusäästurežiim STAMINA ja PlayStation 4 Remote Play tugi.

Lisaks on olemas mugavad Xperia Actions’i, mis võimaldavad kasutajal määrata erinevaid algoritme oma elu lihtsustamiseks. Näiteks on võimalik seadistada telefon niimoodi, et ta automaatselt lülitaks Wi-Fi ja ekraani heleduse ööseks välja. Samuti võimaldab aktiveerida välismaal reisides internetimahu säästmise režiimi, kuid Telia uue Mobiilse Elu paketiga seda ilmselt teha ei ole vaja. Sellest saad lähemalt lugeda siin.

Kui 32 GB pole failide sälitamiseks piisav, saab seda suurendada kuni 256 GB mälukaardi abil.

Meeldiv nii silmale kui ka kõrvale

XZs kasutab eelmiste lipulaevade tehnoloogiaga ekraani TRILUMINOS. Mind rõõmustab selle heledus, kuna tekst on hästi nähtav ka ereda päikese käes. Värvide optimeerimiseks jätkab Sony X-Reality tehnoloogia kasutamist, tänu millele on videod ja fotod on veelgi sügavamate toonidega.

Pildikvaliteeti täiendavad heli osas seadme stereokõlarid, millega on isegi hästi kuulda bassi. Suurepärane selle juures on see, et mõlemad kõlarid asetsevad kasutaja suhtes otse ehk neid on raske kogemata kätega kinni katta. Selleks, et helikvaliteet oleks suurepärane ka Bluetooth-kõlaritel, on telefon varustatud LDAC-standardiga, mis lubab saata andmeid seadmele 3 korda kiiremini.

Praktilisusest

Veekindlus on varasemalt olnud Sony seadmete suurim eristaja teistest telefonidets ning see on ka minule tihti olnud abiks. Seda nii tugeva suvevihma käes kui ka rannas olles. Viimasel ajal on see omadus saanud nutitelefonide maailmas standardiks ning enamus uusi lipulaevu oskavad “ujuda.” Vaatamata sellele, et Xperia XZs omab veekindluse standardit IP65/68, mis lubab seda kasutada 1 meetri sügavusel kuni 30. minuti jooksul, Sony ise seda enam teha ei soovita. Sellegipoolest on lipulaev olnud tolmu- ja veekindl.

Sõrmejäljelugeja on teine selline funktsioon, mis tänapäeval suure populaarsuse osaliseks on saanud. Kahjuks ei saa Eestis seda funktsiooni veel kasutada pangaterminalides maksmiseks (Android Pay ei ole veel meieni jõudnud). Sellegipoolest on sõrmejäljelugeja XZs-is väga asjakohane turvalisuse mõistes ning tänu oma asendile telefoni küljel (integreeritud toitenupu sisse) on seda väga mugav kasutada.

veelgi parem kaamera

Paljude jaoks on kaamera võtmeteguriks uue nutitelefoni ostmisel. Selle ala liidriks on minu hinnangul siiani iPhone. Kui me võrdleme pildi kvaliteeti iPhone ja Xperia vahel, siis jaapanlased kaotavad oluliselt. See on eriti veider, kuna andurid “õuna” jaoks toodab just Sony.

Фотография, сделанная на Xperia XZs в слабоосвещённом помещении
Xperia XZs-iga tehtus pilt vähevalgustatud ruumis

Minu jaoks on seni Sony telefonide kaamerate nõrgimaks küljeks olnud suutlikkus teha head pilti pimedas ruumis. Iga uue Sony lipulaevaga on probleem jäänud samaks, sõltumata sellest, ei firma väidab vastupidist.

Seekord on mul aga vedanud! Ma jäin lõpuks rahule sellega, et XZs ikka oskab teha häid pilte ka vähevalgustatud ruumis. Loomulikult ei ole see veel iPhone 7 tase, aga arengut on selgelt näha.

Lõpuks ometi suudab uus XZs teha pilte ka hämaras ruumis.

Olemas on ka selline funktsioon nagu “Smart Shutter”, millega ma jäin väga rahule. Kui teete pilti kiirelt liigutavast objektist, teeb telefon automaatselt mitu fotot, et hiljem saaksid valida parima.

Результат работы "умного затвора" Sony Xperia XZs
Sony Xperia XZs “Smart Shutter”-i tulemus

Telefonil on midagi pakkuda ka selfie’de armastajale. Jaapanlased on seadmesse pakkinud 13MP esikaamera koos hästi laia vaatenurgaga.

Lisaks jätkab Sony trendi ka videosalvestamise osas ning uus Xperia XZs suudab jätkuvalt teha videod 4K-formaadis sagedusega 30fps.

Minu katsepildid Sony Xperia XZs-ga:

Kas tõesti nii Slo-mo?

XZs-i suurim värskendus peitubki selle kaameras. See on suutlikkus filmida aegluubis videoid tervelt 960 kaadrit sekundis! Kasutaja saab valida kolme režiimi vahel – tavaline video koos aegluubis hetkega; 5-sekundiline aegluubis video ning video, kus pärast salvestamist saab valida sobiva aegluubis hetke (piiratud 120 fps-ni).

Ma imestasin – miks on nii raske videole saada just seda õiget hetke? Arvutasin välja, et telefoni kaamera pildistab slo-mos vaid 0.15 sekundi jooksul – see tähendab, et õige hetke püüdmiseks läheb vaja hästi palju katseid. Selleks, et need katsed oleksid edukad, soovitan pildistada vaid hetki, mida ei peagi püüdma. Varuvariandiks on kolmas režiim, mis teeb 120fps videosid ja mille seast saab ise hiljem sobiva välja valida.

Kokkuvõtteks

Sony Xperia XZs on suurepärane seade neile, kes ei vaja tippjõudlusega telefoni, kuid eelistavad head kvaliteeti.

Telefon toimib stabiilselt ehk ei “jookse kokku”. Tänu oma disainile ei ole seda häbi avalikult taskust välja võtta. Põhikaamera, mis ilmselt selle telefoni ostuotsuse võtmekriteeriumiks saab, on saanud veelgi paremaks ja targemaks. Xperia XZs võib pakkuda huvi slo-mo videote fännidele, kuid ideaalsete kaadrite saamiseks nõuab funktsioon kindlasti aega harjumiseks.

Kui Teil tekkis huvi antud telefoni vastu, soovitame külastada Telia e-poodi. Hetkel on seade saadaval musta ning sinist värvi.

ehk nik_ye usub, digitehnoloogia peab aitama tööd tehes säästa aega, samas aitama ka igapäevases elus (Google Maps, netipangad) ning vabal ajal (meelelahutus ehk videomängud, filmilaenutus). Tema põhilisteks kaaslasteks on nutitelefon koos netiga, Spotify ja erinevad pilveteenused pilved. "Tänane digiolevik algas lapsepõlves Nintendo Famicomi mängimisega ja lasteaias Windows 98 kasutamise oskuste omandamise ja samas DOS-mängude mängimisega," meenutab ta. "6-aastasena sain endale oma arvutit, aasta pärast saime koju kaabelinterneti, mille pärast veetsin palju aega arvutites ja vanades mängusüsteemides." Siiamaani on tema uhkuseks Jaapanist toodud Sega Dreamcast. "Digitarklust on minu joaks oluline levitada selleks, et rahvas teaks, miliseid innovatiivseid lahendusi maailmas tänapäeval pakutakse."

Kommentaarid