Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Allikas: Sony ja taust, pildistatud Sony Xperia XZ1`ga, Erki Oras

Sony Xperia XZ1 kergitab tulevikult katet


Nutitelefonid pole enam ammu vaid kõnevahendid, vaid palju enamat: fotoaparaadid, veebisirvijad, postkastid, GPS-seadmed, taskulambid ja muidugi mõista meediakeskused nii meedia tarbimiseks kui ka loomiseks. Ning Sony pakub oma uue Sony Xperia XZ1 nutitelefoniga lahendusi, milleks vaid tema võimeline on.

 

Sony on oma nutitelefonidega püüdnud algusest peale ajada oma rida, konkurente oluliselt kopeerimata. Kuigi telefoniturule see eriti ei meeldi, aga minule on omanäolisus ja isikupära pigem meelepärased. Seda enam, et Sony on välja tulnud mitme mõnusa tehnilise lahendusega, millest teiste telefonide juures puudust tunnen. Mõnda neist mainin allpool. Aga alustagem algusest nagu alati.

 

Välimus

 

Esimesel pilgul meenutab metalses ümbrises Sony Xperia XZ1 mulle klassikalises tumedas ülikonnas jaapani ärimeest. Mitte kõige väiksematki ekstravagantsust erinevalt Sony Xperia XZ Premiumi silmipimestavast blingist. Tõsi küll, väikeseks erinevuseks tavapärasest võib pidada Sony XZ1 korpuse sinakat tooni. Kusjuures ka see sinine toon on soliidne, meenutades pigem mõnda tulirelva. Igatahes pole Sony selle telefoni välimusega silma püüdnud paista, mis on pisut vastuolus selle üllatava sisuga.

Teine asi, mis selle telefoni puhul kohe silma torkab, on selle kopsakad üla- ja alaääred. See tähendab, et kui viimaste telefonitrendide puhul on oluline, et ekraan võimalikult korpuse servani ulatuks, siis Sony on sellele moenarrusele vilistanud ning nii üla- kui ka alaserva eraldab ekraanist üle sentimeetri laiune riba. Selle funktsionaalsusest hakkasin aru saama alles siis, kui pidin telefoni peale testperioodi ära andma. Paraku aga mõjuvad need laiad servad telefoniekraanile visuaalselt vähendavalt: ekraan tundub veidi väiksem, kui see reaalsuses on (5,2 tolli).

Sony XZ1 koostekvaliteet on kõrge nagu Sony toodetele üldiselt omane. Võiks isegi öelda, et pilk lausa puhkab peal.

Oma välimuse poolest sobibki Sony XZ1 pigem soliidsele ärimehele või ametnikule. Sellisele, kes välisest hiilgusest suuremat ei hooli, kes on korrektne ja asjalik. Küll aga võib siin tekkida väike vastuolu telefoni sisuga.

 

Tarkvara

 

Edasijõudnud telefonikasutajatele üldiselt telefonitootjate omatarkvara eriti ei meeldi. Enamik sellest on isegi ära teeninud halvustava nimetuse bloatware. Kuigi isegi Samsung on viimastel aastatel omatarkvara laadimisega uutesse telefonidesse tuure alla võtnud, siis Sony on olnud algusest peale meeldivalt diskreetne ning erandiks pole ka Sony XZ1. Siin on telefoniekraanil õigupoolest vaid kaks ikooni, mida spetsiaalselt Sonyga ühendada võiks – Playstationi rakendus ning Sony veebipoe rakendus. Playstationiga pole ma mänginud enam aastaid, kuid kindlasti on palju neid, kes sellisest meelelahutusest lugu peavad. Ning need ei pea enam tingimata lapsed olema. Väike vastuolu telefoni üldiselt tõsise olemisega siin ju on, aga oma väike kiiks võib olla ka firmajuhil või ametnikul. Sony veebipood aga suutis mind meeldivalt üllatada. Teatavasti on Androidi eelisteks iOS-i ees võimalus telefoni välimust erinevate teemadega tuunida ning Sony veebipoest leidsingi vaid põgusal sisenemisel sedavõrd meeliköitva teema (väike vihje – kärbseseenega), mis pani mind kahetsema, et ma seda oma iPhone’i juures kasutada ei saa.

Maasikaks sellel “koogikesel” oli aga midagi, mida isegi Samsung S8 endale veel lubada pole saanud – Android 8.0 ehk siis kõige uuem ja parem Androidi versioon, mis praegu saadaval.

 

Kaamera, 3D ja liitreaalsus

 

Kaamera on minu jaoks telefonide puhul ilmselt kõige olulisem komponent. Helistamine, sõnumid, internet jms on ju kõikidel tipptelefonidel põhimõtteliselt sama, erinevuste leidmine on siin praktiliselt võimatu. Küll aga võivad põhimõtteliselt sama klassi telefonide kaamerad ja nende pildikvaliteet silmanähtavalt erineda.

Sony kaamerad on mulle alati meeldinud, tõtt-öelda oman ka ise Sony RX100 II kaamerat. Sony XZ1 kaamera fotosid võib pidada suhteliselt headeks, aga tänapäeval sellest enam ei piisa. Lisaks tekitas mulle pisut meelehärmi ka aeglasevõitu fokuseerimine. Samuti tundus kaamera keskmisest valgusnäljasem. Positiivsema külje pealt aga meeldib mulle väga Sony austus pildistamise vastu, sest kaamera on varustatud spetsiaalse füüsilise nupuga.

Kiita tuleb telefoni põhivarustuses olevat ohtrat filtri- ja efektivaramut, mis aitab tavalisi fotosid ja videoid muuta märgatavalt meeleolukamaks ning kunstilisemaks. Tuleb ainult ise tubli olla ja neid õigetes situatsioonides kasutada. Mängimis- ja katsetamisruumi on siin igatahes külluslikult. Mõõdukal kasutamisel võimaldavad need filtrid ja efektid oskuslikule kasutajale kerget ja külluslikku feimi sotsiaalvõrgustikes. Eriti meeldiv oli see, et filtreid ja efekte sai samamoodi kasutada nii pildistamisel kui ka videote tegemisel. Võiks öelda, et see kahekordistab telefoni loomingulisi omadusi.

 

Aga tavaline pildistamine pole kindlasti põhjus endale Sony XZ1 soetada, sest selles telefonis on peidus midagi palju enamat.

Esimese asjana tuleks kindlasti mainida 3D-skaneerimist.  Vähemalt minuni pole veel jõudnud ühtegi teist telefoni, mis sellega toime tuleks. Telefon ise pakub välja neli skaneerimisteemat – inimese pea, nägu, toit ja varia, see tähendab suvaline objekt. Skannitud nägu või pead saab kasutada näiteks erinevates internetikeskkondades oma avatarina. Samuti võib skaneeritud objekte välja printida oma 3D-printeriga. Hoiatan ette, et skannimisprotsess võib osutuda aeganõudvaks, aga tulemust võib pidada üllatavalt heaks (kamoon, meil on siin ikkagi tegu telefoni, mitte spetsiaalse 3D-skanneriga).

Teisena (ja ilmselt kõige kentsakamana, arvestades Sony XZ1 asjalikkust) leiab kasutaja telefoni kaameratarkvarast liitreaalsuse (Augmented Reality) rakenduse. See pani mind tõsiselt kukalt kratsima. Enamik liitreaalsuse pakutavatest võimalustest sobiksid pigem mudilastele või algkooli õpilastele. Kes veel peale nende suudaks tõsiselt võtta ruumis ringikalpsavaid dinosauruseid või päkapikke? Okei, teismelisi võiks ahvatleda võimalus endale AR-rakendusega mingi naljakas mask või efekt lisada ja seda sotsiaalmeedias jagada, kuid selline meelelahutus on lõbus vaid esmakordsel kasutamisel.

 

[customvideo url=”https://youtu.be/fLDfPpKBriw” width=”600″ height=”300″ align=”center”]

 

Nii 3D-skaneerimise kui ka liitreaalsuse rakendused kõnealuses telefonis on eeskätt meelelahutusliku iseloomuga, esialgu ma neil siiski suurt praktilist väärtust ei näe. Tähtsus ja väärtus on aga selles, et iga teekond algab esimesest sammust ning oma rakendustega proovib Sony väikest viisi näidata meile suunda, kuhu telefonid põhimõtteliselt areneda võivad.

 

Kasutamine

 

Sony Xperia XZ1 põeb kõikide nüüdisaegsete tipptelefonide tõbe. Ta on kallis, õhuke ja elegantne ning… jube libe. Telefoni taskust välja võttes pidin iga kord maksimaalselt pingutama, et see hinnaline vidin mul näppude vahelt maapinnaga kohtuma ei lipsaks. Eriti ebamugav oli pildistamine, kui tuli jälgida, et sõrm kaamera ette ei jääks (mida ta alguses kippus tegema). Mõte hoida telefoni ekraanivabast üla- ja alaservast tuli alles hiljem. Uuel kasutajal soovitan ennast sellega kohe harjutada, see on kindel ja mugav viis telefoni hoida. Veel arukam aga oleks panna telefonile kohe ümber mõni kaanega ümbris, millest on mugav kinni hoida.

Telefoni lemmikfunktsiooniks vähemalt minu jaoks on aga sisselülitusnupul asetsev sõrmejäljelugeja. Samuti on telefoni serval asuv nupp väga õiges ja mugavas kohas.

Teine väga mugav telefoni omadus on võimalus telefoni SIM- või mälukaarti vahetada ilma spetsiaalsete abivahenditeta (loe: nõelata). Kaardihoidja kaant saab avada sõrmeküünega. Ehkki seda funktsiooni just iga päev ei kasutata, on see minu arvates väga õige lähenemine tootedisainile.

Igapäevasel kasutamisel sujus kõik nagu lepase reega, telefonil on praegu kõige võimsam ja säästlikum nutiseadmetele mõeldud protsessor Snapdragon 835, mis liigutab kõiki mänge ning rakendusi mängleva kerguse ja sujuvusega. Aku võib normaalse kasutuse korral vastu pidada vähemalt kaks päeva kindlasti. Intensiivsema kasutuse korral on mõistagi arukas telefon igal õhtul laadima panna, et vältida ebameeldivaid üllatusi.

Professionaalsetele kasutajatele mõeldes on Sony XZ1 varustatud rakendustega, mis aitavad hallata ekraanivärve ning parandada helikvaliteeti. Kui värvivahe oli silmaga märgatav, siis helikvaliteedi muutust minu treenimata kõrv ei hoomanud.

Kokkuvõtteks

 

Sony Xperia XZ1 on põnev telefon. Ehkki tal on ka mitmeid ebakohti, pakub ta ometi täiesti uusi võimalusi, mida me telefonide juures pole harjunud veel nägema. Hoolimata sellest, et praktilist rakendust ma nendele funktsioonidele välja mõelda ei suutnud, ei tähenda, et neid pole. Sony Xperia XZ1 võib vabalt olla just selline telefon, mis meid vähehaaval harjutab mobiiltelefonide tulevikuga. Lisaks sellele aga pakub ta juba täna ohtralt inspiratsiooni pildistamishimulistele, olgu need siis noored või vanad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid