Selleks, et laps nutimaailmas hästi hakkama saaks, tuleb ka ennast selles vallas harida. Foto: Scanpix

image001

1. Pea meeles, et see, mida oled õpetanud lapsele heaks inimeseks olemisest, kehtib ka digitaalses maailmas. Selgita oma lapsele, et internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus, lasteaias või koolis.

2. Eeskuju kasvatab rohkem kui õpetussõnad. Arvesta, et laps jäljendab sinu käitumist – jälgi, kuidas ja kui sageli sa ise internetis oled, mida seal teed ja millist eeskuju annad.

3. Oskus ise digimaailmas hakkama saada on hädavajalik ja eeldab õppimist. Hoia ennast digimaailma arengutega kursis. Hari ennast selles, millised võimalused ja riskid interneti ning nutiseadmete kasutamisega võivad kaasneda ja räägi neist oma lapsega.

4. Tuvasta veebilehed, mida soovid, et sinu laps külastaks. Internetis on palju lapsele eakohaseid ja harivaid veebilehti, mis pakuvad võimalusi õppimiseks ja mängimiseks.

Nõu ja abi saab ka tasuta lasteabitelefonilt 116 111.

5. Lepi lapsega kokku reeglid interneti ja nutiseadmete kasutamises ning jälgi ka nende mõlemapoolset täitmist. Kui ostad või annad lapsele kasutada uue nutiseadme, siis lepi kohe kokku ka selle kasutamise reeglites. Kokkulepitud reeglid tuleks koostada vastavalt lapse vanusele ning ajakohastada lapse kasvades ja tema oskuste ja teadmiste suurenedes.

6. Tegutse lapsega koos ka digitaalmaailmas. Tunne huvi lapse tegemiste vastu internetis – külastage koos samu veebilehti, sotsiaalvõrgustikke, mängige talle meeldivaid mänge. Vestle temaga, miks talle mingi keskkond või tegevus võrgus meeldib.

7. Ole ka ise sotsiaalmeedias pädev. Tunne huvi, milliseid rakendusi (äppe) ja teenuseid sinu pereliikmed, sugulased ja tuttavad kasutavad. Võib juhtuda, et nii mõnegi veebikeskkonna või rakenduse proovimisel hakkad paremini mõistma nii sotsiaalmeediat kui ka põhjust, miks sinu laps seda naudib.

8. Ole oma lapsega seotud sotsiaalmeedias, kuid austa tema privaatsust ka seal. Aruta lapsega, millisel viisil tema sooviks sinu ja teiste pereliikmetega olla seotud sotsiaalmeedias ja millist informatsiooni, sealhulgas fotosid ja videoid, lapsel endast ja oma pereliikmetest on mõistlik jagada. Ka ise fotode ja videote üleslaadimisel arvesta lapse huvidega ning küsi lapselt enne luba, kui foto temast internetti üles riputad.

9. Alati proovi enne mõista, kui hakkad hukka mõistma. Lapsel peab olema teadmine, et ükskõik, mis ka ei juhtuks, ta saab sellest rääkida oma lähedastele. Kui sul ei ole olemas kohe kõiki vastuseid, saad need välja selgitada.

Veel kasulikku infot

Kommentaarid