SmartTV – 2011. aasta telerimudelite märksõna


smart-tv-2_6501.jpgTelerid on alates nende kasutuselevõtust 1928. aastal palju muutunud. Nutiteleriks ehk välismaa keeli Smart TV-ks muutus teler alles 2010. aastal, kui teleri tagapaneelil leidis koha RJ45 liides ning telerist sai järgmine võrgutatav koduseade mängukonsooli või välise kõvaketta kõrval.

Kui esimestest nutiteleritest leidis kasutaja kolm rakendust – Youtube, Picasa ning ilmateate ja mõned tootjad lubasid veel lisaks sirvida mõnda veebilehte, siis nüüd on aeg heita pilk 2011. aasta mudelitele ja uurida lähemalt, millele tootjad on panustanud.

LG ja 3D vaated
Kõige olulisem uudis LG poolt vaadatuna on 3D telerites passiivprillide kasutuselevõtt. Selliste prillidega varustet mudelid kannavad Cinema 3D TV nimetust, samas jäävad alles ka aktiivprillidega tipptelerid, mille mudelid saavad lisanime Full LED 3D.

3D passiivprillid – mis need on? Kui võrrelda aktiivprille passiivprillidega, siis passiivprillide kasuks räägib neli omadust:
– prillid on kergemad – kaal vaid 16 grammi, kuna ei sisalda ei akut ega ka signaali vastuvõtjat kaadri sünkroniseerimiseks;
vaatenurk ning kaugus telerist on oluliselt suurem, sest enam pole kaadreid vaja sünkroniseerida saatjaga;
pea kallutamine ekraani suhtes ei muuda telepilti oluliselt tumedamaks;
odavam hind nii prillidel kui ka teleritel.

lg-juurde.jpg

Telerites on kasutusele võetud FPR (Film Patterned Retarder) tehnoloogia, mis lisab LCD-ekraanile veel ühe uue polariseeruvat valgust suunava kile kihi. LG väitel aitab see uus tehnoloogia vähendada 3D pildi ähmasust ning värelust. Ähmasuse vähenemise kohta küll ei oska täpsemalt öelda, kuna puudus võimalus võrrelda üht pilti teisega, aga 3D demoklippe oli küll võimalik värinavabalt vaadata.

Tiri telerisse rakendusi sarnaselt mobiilidega
SmartTV poolelt on lisandunud Twitter, LG Apps ehk LG kauplus, kus saab uusi rakendusi allalaadida, ning Media Link, mis võimaldab suvalises kohas internetiühenduse abil arvutist või mobiilist kiirelt pildid või videod LG serverisse üleslaadida ning neid kohe suurel teleriekraanil vaadata.

Philips – kino koju!
Jätkub Cinema seeria arendamine, et ka kodus oleks võimalik nautida kinost teada-tuntud laiekraani formaati. Philips üritab jätkuvalt tõestada, et tõeline kino on kodus nähtav vaid 21:9 resolutsiooniga ekraanil.

philips_nettv.jpg

Loomulikult kaasnevad selliste ekraanidega Ambilight taustvalgustus, 3D prillid ning sel aastal uuendusena kahe sisendi samaaegne vaatamise võimalus. Ei puudu ka juhtmevaba internetiühendus ning Net TV ehk siis Philipsi Smart TV.

Philips üllatab 2011. aastal kahe erineva 3D lahendusega – üks neist kannab nime 3D Easy ning teine 3D Max. Ei tea hetkel öelda, kas Philips teeb ekraanide arendamisel koostööd LG-ga, kuid tulemused on väga sarnaned.

3D Easy – uuendused 3D valdkonnas!
3D Easy juures on kasutusel passiivsed 3D prillid, mis on kaalult kerged, hinnalt soodsad ega vaja tööks voolu, aga kuvavad silma ette pilti vaid 540 rea kaupa.

3d-max.jpgSelliste prillide ja tehnoloogiaga varustatakse uued 7000-seeria mudelid. 8000-ja 9000-seeria mudelid saavad komplektis kaasa 3D Max prillid ning tehnoloogia. 3D Max prillid on aktiivprillid, mis võtavad vastu telerist saabuvat signaali ning sulgevad kordamööda ühe ja siis teise silma vaate. Loomulikult on sellised prillid veidi raskemad kui passiivprillid, sest peavad oma raami mahutama nii vastuvõtja kui ka aku. Samas, kumbki silm näeb telepilti, mis koosneb 1080 reast ehk siis FullHD pilti.

Lisaboonusena suudavad 8000 ja 9000 seeria mudelid muuta igapäevast 2D telepilti 3D vaateliseks. Eelmise aasta mudelid seda ei võimaldanud. Alates sügisest lubab Philips mängukonsooli kasutajatel 3D prillide abil oma pilti täisekraanil. Enam ei pea vaatama oma edenemist poolitatud ekraanil, vaid kumbki mängija näeb oma mängu pilti tervel ekraanil.

Philipsil oma filmilaenutus
Philips pakub filmilaenutust oma Net TV alt – kanaliteks näiteks Videoload, Film2Home, Videoland, iConcert. Uudse rakendusena saavad Prantsusmaa ja Saksamaa kasutajad enne hommikust töölesõitmist teleriekraanilt uurida TomTom HD Traffic rakenduse abil ummikuid ning teetöid töölesõidu trassil. Kahjuks aga antud teenus Eestis ei toimi.

Samsung Smart HUB – uudne menüü
Samsung on kasutusele võtnud internet @ TV asemel uue termini Smart TV ning koos sellega ka Smart HUB termini. Kui SmartTV tähistab üldmõistes „tarka telerit“, siis Smart HUB on targa teleri uuenenud menüü osa. Ja lisaks teleritele on sama Smart HUB leidnud koha ka Samsungi uuemates Blu-ray mängijates ning kodukinodes. Seega veidi vanemate telerite omanikud ei pea endale kohe uut telerit ostma jooksma, vaid võivad endale osta näiteks uue Smart HUB aplikatsiooni sisaldava Blueray-mängija.

samsung-smart.jpg

Suure muutuse on läbi teinud ka 3D-prillid, eriti need, mis lisatakse kaasa suurema numbriga seeriatele – kaal alla 30 grammi, juhtmevaba laadimine võimaldab korraga laadida kuni nelja prillipaari ning sünkroonimine teleriga toimub nüüd Bluetooth-ühenduse abil. Mudelil SSG-3700CR raam ning sangad on ülikerged ning sobivad ideaalselt ka minusugusele prillikandjale.

Sotsiaalmeedia telerisse
twitter-tv.jpgSelle aasta Smart TV-s rõhutab Samsung sotsiaalmeedia kasutamist – Twitter, Facebook, Google Talk. Ning mis veelgi huvitavam – nüüd on võimalik telerit kasutada telefonina – Skype kõned nii hääl- kui ka videokõnena. D9000 seerial on sisseehitatud kaamera, D7000 ja D8000 seeria saab väikese välise kaamera, mis ühendatakse teleriga USB kaabli abil.

Rakendustest on lisandunud Google Maps, avatud veebisirvija ning kõik lisanduvad rakendused on nüüd kättesaadavad Samsung Apps alt.

Sony – paindlik pildiparandus ja taustavalgustus
Kõige esimeseks uudiseks saab nimetada Bravia pildi- ja heliparandusmootori loovutamist Sony-Ericssoni tarkadele mobiilidele ning uue X-Reality nimelise parandusmootori kasutuselevõttu.

Kõik 2011. aasta mudelid saavad sisse endale valgussensori, mis automaatselt reguleerib taustvalgustuse intensiivsust vastavalt toa valgustatusele. Ühelt poolt tagab selline sensor alati optimaalsema pildi, teiselt poolt aga vähendab energiatarvet näiteks õhtul vähevalgustatud toas telerit vaadates.

sony_internet.jpg

3D osas erilisi muutusi ei ole, sest kasutusel on jätkuvalt vaid aktiivprillid. Viimased on küll läbi teinud arengu – on kergemad, stiilsemad ning ei tumenda vaadatavat nii tugevalt kui 2010. aasta prillid. Samuti on nüüd 3D saatja sisseehitatud nii HX92, HX82, HX7 kui ka NX72 ja EX72 seeria mudelitele.

Ühenda netti, vaata videoid, räägi Skypes
Internet Video ehk YouTube, DailyMotion ja paljud teised netikanalid on nüüd kättesaadavad pea kogu mudelite valikule – võrgutatavad on ka EX-seeria mudelid, lisaks on EX-seeria ka WiFi Ready – osta juurde Sony USB WiFI-pulk ning naudi Internet TV-d või koduvõrgus olevaid meediafaile juhtmevabalt.

skype_screen_2.jpgKui on olemas internetiühendus, siis saab sellist telerit kasutada ka Skype kõnede tegemiseks, juurde on vaid vaja mikrofoni ning kaamerat. Loomulikult on esindatud sotsiaalvõrgustik Facebooki ja säutsumine Twitteri näol ning uudisena mobiilidest tuntud TrackID nimeline rakendus, mis kuulab hetkel telerist kostvat muusikapala ning paarikümne sekundiga on leitud nii selle loo pealkiri, autor kui ka esitaja. Analoogne teenus on ka filmide kohta, kuid siis peab ise sisestama filmi või näitleja nime ning teler püüab andmebaasidest leida täiendavat infot otsitava kohta.

Mudelid alates EX520 suudavad tuvastada, et vaataja lahkus teleri eest ning lülitavad teleri pildi koheselt ooterežiimile, jättes heli mängima. Naastes näiteks köögist värskete võileibadega, lülitab teler end koheselt tööle tagasi.

Internet vallutab telerid
Lihtsast pildikastist sektsioonikapi keskel on saamas tark teler. Kui eelnevatel aastatel on märksõnadeks kõikidel tootjatel olnud FullHD, LED ja 3D, siis sel aastal on kõik juhtivad telerite tootjad rõhunud oma reklaamides ja tootetutvustustes just „TARGA TELERI“ omadustele ning interneti abil kättesaadavatele lisavõimalustele.

loodussobralik-tv.jpgTeiseks ühiseks tunnuseks on energiamärgise lisandumine, mis annab teada et telerid kuuluvad ökonoomsesse A klassi. Näiteks kulutab 55-tollise Samsung D8000 omanik aastas 158 kWh ning 40-tollise Sony EX720 omanik vaid 93kWh. Numbrid baseeruvad rehnungil, et keskmine vaataja istub ööpäevas teleri ees 4 tundi.

Teleri juhtimine nutitelefoniga, saadete salvestamine
Kolmandaks on võimalik uusi telereid juhtida nii iPhone kui Android nutifoniga – vastavad rakendused on juba allalaaditavad nii iTunesis kui ka Android Marketis.

Ning neljandaks lubavad telerid salvestada üle õhu leviva digiTV kanalite saateid otse mälupulgale või USB kõvakettale. Ainult et vaatamiseks peab kasutama kindlasti sama telerit, millega salvestati.

Kogu kodune meedia varsti teleekraanil?
Viiendaks on kõik telerid saanud üheks suureks ekraaniks koduvõrgus ning suudavad juba valikuliselt – kes rohkem, kes vähem – oma ekraanil maha mängida koduvõrgus olevatest arvutitest, mobiilidest ning võrguketastelt jagatud meediat. Aga kolme formaati – MP3, JPEG ja AVI – toetavad juba kõik tootjad.

Kokkuvõtvalt võin nentida, et head pilti suudab iga teler maha mängida, kuid sisulised erinevused tulevad välja just SmartTV osas – enne ostmist tasub kindlasti uurida, milliseid tarku rakendusi Sinu uus teler suudab sulle kodus pakkuda.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid