Smarten Logistics võttis kasutusele Telia IT-terviklahenduse

#IT #it haldus
3 min lugemine

Iga ettevõte, kelle tegevus on seotud keerukate IT-süsteemidega, seisab varem või hiljem silmitsi küsimusega, kes peaks elutähtsa IT-halduse enda hooleks võtma. Suures pildis on võimalusi kolm: teha kõik oma jõududega, osta teenus terves mahus väljast sisse või jagada vastutus sobivas mahus ja ulatuses kahe esimese valiku vahel.

 

Pikka aega pidas ka Smarten vajalikuks IT-infrastruktuuri oma serveriruumis hoida. Kui viimase elutsükkel lõppfaasi jõudma hakkas, tuli taas alternatiivid läbi kaaluda. “Andmeside kiirused ja kvaliteet pole täna enam mingiks takistuseks, mistõttu muutub endale uue serveriruumi ehitamine majanduslikult ebamõistlikuks,” ütles AS-i Smarten Logistics arendusjuht Jarko Lust. Nii sündiski otsus kolida kogu serverite infrastruktuur ühes vastutusega usaldusväärse teenusepakkuja juurde.

Kusjuures vastutus pole käesoleval juhul pelgalt sõnakõlks, vaid täiesti reaalne tegur, millele iga tark ettevõtja enne otsuse langetamist kolm korda põhjalikult mõtleb. Näiteks Smartenis käib töö kolmes vahetuses 24/7 – kaupa tarnitakse nii toidukauplustele, tootmisettevõtetele kui ka eraklientidele ning toetatakse veebikaubamajasid. Seetõttu on IT-teenuse töötamine kriitilise tähtsusega ja iga katkestus siin tarneahelas võib panna seisma järgmise ettevõtte tootmise. Ainuüksi 15 minutit serverite seisakut hakkab äriprotsesse segama. Kahetunnine seisak toob juba kaasa reaalsed trahvid klientidelt.

Seetõttu on tark riske hajutada, kõige osavamad on selles suured teenusepakkujad. Praegu tagab Telia Smartenile kogu kriitiliste infosüsteemide baasinfrastruktuuri täislahenduse – andmekeskuste teenuse, serverite majutuse ning pilveteenuse, kuhu plaanitakse üle viia kõik tulevased teenused. Seejuures vastutavad erinevate kihtide halduse eest ka erinevad meeskonnad, kellel on paika pandud omad haldusrutiinid, millega on taas risk hajutatum.

Omaette riskantseks kujunes ka füüsilise riistvara kolimine Smarteni serveriruumist Telia andmekeskusesse. “Olemasolev riistvara oli viimased kuus aastat ilma ühegi katkestuseta töötanud ning oli oma elutsükli lõpufaasis. Seega oli selle seismapanek, transport ja uuesti tööle panemine märkimisväärse riskiga,” kinnitas Telia IT-taristu teenuste allüksuste juht Andre Visse. Just seetõttu soovitab Smarten Logisticsi arendusjuht kaaluda partneri valik hoolega läbi ning teha esmalt väiksemal määral koostööd, et saada aru, kas vastastikune arusaam asjadest on sarnane ja teenus vastab reaalsetele ootustele, ning olla kindel, et kõik sujub tõrgeteta.

“Kokkuvõttes saime enda pealt ära suure osa riske ja vabanesime hallidest aladest, mille täitmisega oleks võinud märkimisväärseid probleeme tekkida. Saame keskenduda oma põhitegevusele ja ei pea muretsema baasinfrastruktuuri teenuste eest. Oleme ikkagi eksperdid ehitama ladusid ja logistikakeskusi, aga andmekeskuse ehitamine jäägu oma ala professionaalidele,” summeeris Lust. Lisaks saadi Telia näol juurde kõvasti kompetentsi – ainuüksi 1800 ruutmeetrit hallatavaid missioonikriitilisi serveriruume ja 1500 võrgusõlme üle Eesti annab sellest kinnitust.

Lisainfo IT-Tervikahenduse kohta.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.