Shazam – rakendus, mis tuvastab mängiva muusikapala


ShazamIlmselt on iga muusikasõber leidnud end olukorrast, kus kuuled raadios, peol või kontserdil mõnd muusikapala, kuid Sa ei tea, kes seda esitab ja mis on loo nimi. Aga sooviksid teada. Selle olukorra lahendamiseks on nutitelefonidele ja tahvelarvutitele loodud rakendus Shazam, mis suudab aktiveerimisel tuvastada, mis muusikapala parajasti mängib. Muljetavaldav, kas pole?

Tegemist on üle maailma kiirelt populaarsust koguva rakendusega, mille kasutajaskond jõudis sellel nädalal avaldatud info kohaselt 300 miljoni kasutajani. Lisaks muusikapaladele, on võimalik Shazami USA-s kasutades märkida ka telesaateid, saades selle abil saate kohta lisainfot – seriaalis kasutatav muusika, osatäitjate infot ja uudiseid ning palju muud.

Lae rakendus mobiili, mängi talle muusikat

Esmalt tuleb Shazam oma nutiseadmesse laadida. Sobiv versioon on olemas kõigi levinumate operatsioonisüsteemide tarvis:

  1. App Store (Apple toodetele)
  2. Google Play (Androidiga toodetele)

  3. Shazam teistele nutiseadmetele (nt Windows Mobile)

Vaata siit Shazami Androidi versiooni tutvustust.

Kuidas Shazam töötab?

Lihtsustatult öeldes analüüsib Shazam heliklippi, mida salvestasid ning võrdleb seda andmetega oma andmebaasis. Selleks kasutatakse nö akustilisi sõrmejälgi (acoustic fingerprints). Andmebaasis on miljoneid muusikapalu. Analüüsi käigus leitud vaste kuvataksegi Shazami kasutaja ekraanil koos loo nime ja esitajaga.

Olgu kohe öeldud, et Eesti muusikat rakendus siiski üldjuhul ei tunne, küll aga välismaist igast võimalikust žanrist. Kuigi rakendus on muidu üsna töökindel, siis suure müra tingimustes ei pruugi Shazam siiski soovitud lugu ära tunda.

Selle kohta, kuidas Shazam täpsemalt töötab, on üks autoritest kirjutanud ka analüütilise artikli “An Industrial-Strength Audio Search Algorithm“.

Kuidas Shazamiga muusikapala tuvastada?

1. Esmalt installeeri rakendus nutiseadmesse. Kasutamiseks aktiveeri internetiühendus, muidu muusikapala tuvastada ei ole võimalik.

2. Ava rakendus, ja puuduta ekraani tavavaates “Touch to Shazam”

touch to shazam

3. Kulub mõni sekund, misjärel õnnestunud tuvastamise tulemusena kuvab rakendus sulle loo nime ja esitaja, aga ka plaadikujunduse.

shazam - lugu tuvastatud

4. Võimalused ei piirdu vaid loo nime teada saamisega. Ühe-kahe puutega saad muusikapala endale nt Amazonist osta. Samuti saad lugu kommenteerida ja jagada sotsiaalmeedias. Eriti mõnus lisavõimalus on see, et saad märgitud lugu (eeldusel, et see on olemas) ka Youtube’st vaadata/kuulata, tutvuda tuurigraafiku ja artisti varasema loominguga.

shazami lisavõimalused - youtube, tuurigraafik, diskograafia

5. Kõik Sinu sildid (tags) ehk tuvastatud muusikapalad salvestatakse.

shazam tags

Edetabelid ja sõprade muusika

Kui teed rakenduse põhimenüüs valiku “Chart”, saad tutvuda Shazamis enimmärgitud lugudega. Nii saad veel uusi lemmikuid leida.

Kui teed põhimenüüs valiku “Friends”, saad oma Shazami konto ära ühendada Facebookiga. Pärast seda ilmub nimekirja uudisvoog kõigist sõprade poolt märgitud lugudest. Ise saad neid lugusid kommenteerida ja avades ka lisainfot lugeda.

shazam sõprade tagid

Shazami kasutamine on lihtne, kasutegur  rõõmutunde suurendamisel on aga päris võimas. Käesoleva postituse autori arvates on see üks vähestest mobiilirakendustest, mis tõepoolest võib mõne sekundiga muusikat nautiva inimese märksa õnnelikumaks teha 🙂 Soovitan proovida.

ehk Võrgustuja, Digitarga looja ja toimetaja usub ja teab, et digitehnoloogiad aitavad meie igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta, samas aitab digitehnoloogia täita aeg-ajalt tekkivaid ajalisi (ja mõnikord ka vaimseid) tühimikke meelelahutusliku või asjaliku sisuga. «Digitehnoloogia abil vahendatud kommunikatsioon ei asenda õnneks kunagi päris silmast-silma suhtlust inimestega, kes on olulised,» rõhutab ta. E-posti peab Võrgustuja meeletu tööalase ja ka eraelulise suhtluse kiirendajaks ja hõlbustajaks, et kõik ikka tehtud saaks. «Nutitelefon annab aga vabaduse liikuda ja olla samas olulistel hetkedel kättesaadav,» sõnab ta ja lisab, et eriti oluline on nutifon kriisisituatsioonide või kitsaskohtade operatiivsel lahendamisel. «Ma isegi ei julge ette kujutada seda ajakulu, mis mul oleks ametialases suhtluses, kui peaksin kõiki allkirju kuskil teenindustes andmas käima või paberpostiga saatma,» kiidab ta digiallkirjastamist. «Tean, et veel kümmekond aastat tagasi oli see reeglina nii, kuid see on üks kõige suuremaid mugavusi, mida ühe riigi kodanikule on võimalik anda.» Oma digitarklust jagab ta lihtsalt põhjusel: et inimestel oleks kõigist vidinatest, mida nad endaga kaasas kannavad või kodus hoiavad, ka praktilist kasu ja et see nende elukvaliteeti parandaks.

Kommentaarid